Działalność gospodarcza a wspólne rozliczanie z małżonkiem

Bardzo często podatnicy pozostający w związku małżeńskim decydują się na wspólne rozliczanie podatku dochodowego za miniony rok. Składają wtedy jedno zeznanie podatkowe, w którym wykazują dochody obu osób, co często prowadzi do znacznego obniżenia zobowiązania podatkowego (jeśli jedna z osób ma np. niskie dochody). Czy osoba, która prowadzi działalność również może rozliczyć się wspólnie z żoną lub mężem? Sprawdźmy.

Wspólne rozliczanie z małżonkiem a forma opodatkowania dochodów z działalności

To, czy możliwe będzie rozliczenie firmowych dochodów za ubiegły rok razem z małżonkiem zależy przede wszystkim od wybranej formy opodatkowania dochodów uzyskiwanych z prowadzonej działalności gospodarczej. Możliwość taka wystąpi w przypadku wyboru tzw. skali podatkowej (czyli opodatkowania stawką 18% lub 32%, w zależności od uzyskanych w ciągu roku dochodów). W takim wypadku osoba prowadząca działalność może rozliczyć się wspólnie z małżonkiem za pomocą formularza PIT-36, składając go do urzędu skarbowego do 30 kwietnia. Możliwość taka nie występuje natomiast w przypadku wyboru każdej innej formy opodatkowania dochodów z działalności gospodarczej. W związku z powyższym, jeżeli przedsiębiorca zdecyduje się na podatek liniowy, ryczałt ewidencjonowany lub kartę podatkową, wówczas dochody swojej firmy powinien rozliczyć osobno, wybierając odpowiednio: PIT-36L, PIT-28 lub PIT-16A (dwa ostatnie należy złożyć w urzędzie skarbowym maksymalnie do końca stycznia).

Różne źródła dochodów przedsiębiorcy a rozliczanie wspólnie z małżonkiem

Jeżeli poza prowadzoną działalnością podatnik osiąga dochody z innych źródeł, np. z tytułu umowy o pracę, które są opodatkowane na zasadach ogólnych (wg skali podatkowej), wówczas tę część dochodów może rozliczyć wspólnie z małżonkiem na jednym zeznaniu podatkowym. Jeżeli jednocześnie do dochodów swojej firmy stosuje inną formę opodatkowania (ryczałt lub podatek liniowy), nie ma on możliwości rozliczenia się wspólnie z mężem lub żoną, nawet w części opodatkowanej na zasadach ogólnych.  
Zastanawiasz się, które zeznanie podatkowe wybrać? Kliknij po pakiet praktycznych wskazówek w naszym przewodniku po deklaracjach rocznych: Jaki PIT wybrać? – cz. 1 Jaki PIT wybrać? – cz. 2 Jaki PIT wybrać? – cz. 3
    Autor: Ewa Kozak – ifirma.pl
 
UWAGA Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disquss. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disquss zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disquss. O szczegółach przetwarzania danych przez Disquss dowiesz się ze strony.

Zostaw
komentarz

Nasi eksperci również chętnie
uczestniczą w dyskusji i odpowiadają
na Wasze komentarze.

kawaDzielimy się wiedzą nie tylko na bloguksiazka

Ponad 30 porad księgowych

POBIERZ E-BOOKI