Działalność gospodarcza a wspólne rozliczanie z małżonkiem

rozliczanie z małżonkiem

Prowadzisz działalność i zastanawiasz się, czy możesz rozliczyć się wspólnie z małżonkiem? Nie każda forma opodatkowania działalności gospodarczej na to pozwala. Sprawdź, czy masz możliwość, aby złożyć zeznanie roczne z żoną lub mężem!

Bardzo często podatnicy pozostający w związku małżeńskim decydują się na wspólne rozliczanie podatku dochodowego za miniony rok. Składają wtedy jedno zeznanie podatkowe, w którym wykazują dochody obu osób, co często prowadzi do znacznego obniżenia zobowiązania podatkowego (jeśli jedna z osób ma np. niskie dochody). Czy osoba, która prowadzi działalność również może rozliczyć się wspólnie z żoną lub mężem? Sprawdźmy.

Wspólne rozliczanie z małżonkiem a forma opodatkowania dochodów z działalności

To, czy możliwe będzie rozliczenie firmowych dochodów za ubiegły rok razem z małżonkiem zależy przede wszystkim od wybranej formy opodatkowania dochodów uzyskiwanych z prowadzonej działalności gospodarczej. Możliwość taka wystąpi w przypadku wyboru tzw. skali podatkowej (czyli opodatkowania stawką 18% lub 32%, w zależności od uzyskanych w ciągu roku dochodów). W takim wypadku osoba prowadząca działalność może rozliczyć się wspólnie z małżonkiem za pomocą formularza PIT-36, składając go do urzędu skarbowego do 30 kwietnia.

Możliwość taka nie występuje natomiast w przypadku wyboru każdej innej formy opodatkowania dochodów z działalności gospodarczej. W związku z powyższym, jeżeli przedsiębiorca zdecyduje się na podatek liniowy, ryczałt ewidencjonowany lub kartę podatkową, wówczas dochody swojej firmy powinien rozliczyć osobno, wybierając odpowiednio: PIT-36L, PIT-28 lub PIT-16A (dwa ostatnie należy złożyć w urzędzie skarbowym maksymalnie do końca stycznia).

Różne źródła dochodów przedsiębiorcy a rozliczanie wspólnie z małżonkiem

Jeżeli poza prowadzoną działalnością podatnik osiąga dochody z innych źródeł, np. z tytułu umowy o pracę, które są opodatkowane na zasadach ogólnych (wg skali podatkowej), wówczas tę część dochodów może rozliczyć wspólnie z małżonkiem na jednym zeznaniu podatkowym. Jeżeli jednocześnie do dochodów swojej firmy stosuje inną formę opodatkowania (ryczałt lub podatek liniowy), nie ma on możliwości rozliczenia się wspólnie z mężem lub żoną, nawet w części opodatkowanej na zasadach ogólnych.

Zastanawiasz się, które zeznanie podatkowe wybrać? Zobacz nasz przewodnik po deklaracjach rocznych:  

Jaki PIT wybrać? cz. 1, cz. 2, cz. 3

.
UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disquss. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disquss zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disquss. O szczegółach przetwarzania danych przez Disquss dowiesz się ze strony.
Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Jeden komentarz

  1. Pjotr

    Bardzo wartościowy artykuł. Czy dobrze rozumiem, że jeżeli od stycznia do marca pracowałem na umowę o pracę, a od kwietnia założyłem JDG i rozliczam się podatkowo ryczałtem, to nie mogę rozliczyć dochodów z tytułu umowy o pracę (styczeń-marzec) wspólnie z małżonką?

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Księgowość Internetowa Księgowość Internetowa Księgowość Internetowa

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość