Blog ifirma.pl

Działalność gospodarcza a wspólne rozliczanie z małżonkiem

|
Prowadzisz działalność i zastanawiasz się, czy możesz rozliczyć się wspólnie z małżonkiem? Nie każda forma opodatkowania działalności gospodarczej na to pozwala. Sprawdź, czy masz możliwość, aby złożyć zeznanie roczne z żoną lub mężem!
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Bardzo często podatnicy pozostający w związku małżeńskim decydują się na wspólne rozliczanie podatku dochodowego za miniony rok. Składają wtedy jedno zeznanie podatkowe, w którym wykazują dochody obu osób, co często prowadzi do znacznego obniżenia zobowiązania podatkowego (jeśli jedna z osób ma np. niskie dochody). Czy osoba, która prowadzi działalność również może rozliczyć się wspólnie z żoną lub mężem? Sprawdźmy.

Wspólne rozliczanie z małżonkiem a forma opodatkowania dochodów z działalności

To, czy możliwe będzie rozliczenie firmowych dochodów za ubiegły rok razem z małżonkiem zależy przede wszystkim od wybranej formy opodatkowania dochodów uzyskiwanych z prowadzonej działalności gospodarczej. Możliwość taka wystąpi w przypadku wyboru tzw. skali podatkowej (czyli opodatkowania stawką 18% lub 32%, w zależności od uzyskanych w ciągu roku dochodów). W takim wypadku osoba prowadząca działalność może rozliczyć się wspólnie z małżonkiem za pomocą formularza PIT-36, składając go do urzędu skarbowego do 30 kwietnia.

Możliwość taka nie występuje natomiast w przypadku wyboru każdej innej formy opodatkowania dochodów z działalności gospodarczej. W związku z powyższym, jeżeli przedsiębiorca zdecyduje się na podatek liniowy, ryczałt ewidencjonowany lub kartę podatkową, wówczas dochody swojej firmy powinien rozliczyć osobno, wybierając odpowiednio: PIT-36L, PIT-28 lub PIT-16A (dwa ostatnie należy złożyć w urzędzie skarbowym maksymalnie do końca stycznia).

Różne źródła dochodów przedsiębiorcy a rozliczanie wspólnie z małżonkiem

Jeżeli poza prowadzoną działalnością podatnik osiąga dochody z innych źródeł, np. z tytułu umowy o pracę, które są opodatkowane na zasadach ogólnych (wg skali podatkowej), wówczas tę część dochodów może rozliczyć wspólnie z małżonkiem na jednym zeznaniu podatkowym. Jeżeli jednocześnie do dochodów swojej firmy stosuje inną formę opodatkowania (ryczałt lub podatek liniowy), nie ma on możliwości rozliczenia się wspólnie z mężem lub żoną, nawet w części opodatkowanej na zasadach ogólnych.

Zastanawiasz się, które zeznanie podatkowe wybrać? Zobacz nasz przewodnik po deklaracjach rocznych:

 

Jaki PIT wybrać? cz. 1, cz. 2, cz. 3

.
UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disquss. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disquss zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disquss. O szczegółach przetwarzania danych przez Disquss dowiesz się ze strony.

Autor ifirma.pl

Zespół IFIRMA

Kreatywny zespół specjalistów tworzony przez osoby wyróżniające się doświadczeniem oraz wiedzą z różnych obszarów.

Świadomi potrzeb naszych czytelników, skupiamy się na tworzeniu zrozumiałych treści, które będą w stanie przybliżyć im często zawiłe zagadnienia z zakresu rachunkowości, marketingu, ekonomii, księgowości czy zarządzania. Ostateczny dobór bieżącej tematyki uzależniany jest od preferencji docelowych odbiorców, zmian zachodzących w biznesowym środowisku, a także samych doświadczeń i umiejętności specjalistów odpowiadających za proces tworzenia tekstów.

W efekcie zespół ekspertów Ifirma bierze czynny udział w rozwoju różnego rodzaju biznesów, pomagając zarówno ich założycielom, jak i pracownikom efektywniej organizować pracę przy wykorzystaniu jak najbardziej dopasowanych do potrzeb rozwiązań.

Rozumiejąc istotę profesjonalnego podejścia do poruszanych zagadnień, każdy tekst tworzony jest w oparciu o wiarygodne dane. Dodatkowo podejmowana tematyka ujmowana jest w logiczny i przejrzysty sposób, zwiększając tak istotną jasność przekazu, co pozytywnie wpływa na podkreślenie najbardziej użytecznych treści. W efekcie podejmowane przez nasz zespół praktyki w szerszej perspektywie można rozpatrywać jako dążenie do zwiększenia świadomości i wyczucia biznesowego osób aktywnie działających na rynku.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Komentarze czytelników
  1. 11 września 2021 o 12:41
   Pjotr

   Bardzo wartościowy artykuł. Czy dobrze rozumiem, że jeżeli od stycznia do marca pracowałem na umowę o pracę, a od kwietnia założyłem JDG i rozliczam się podatkowo ryczałtem, to nie mogę rozliczyć dochodów z tytułu umowy o pracę (styczeń-marzec) wspólnie z małżonką?

  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie