Działalność nierejestrowa – kilka ważnych informacji

Wiele osób przed podjęciem decyzji o założeniu własnej firmy boryka się z licznymi pytaniami i wątpliwościami w jaki sposób rozpocząć swoją przygodę z biznesem. Jeżeli taka osoba zatrudniona jest na etacie bądź na podstawie innej umowy może również w tym czasie spróbować swoich sił we własnej działalności gospodarczej na niewielką skalę. Działalność nierejestrowa lub “firma na próbę” nie wymaga rejestracji działalności gospodarczej, ale muszą być spełnione pewne warunki.

Warunki założenia działalności nierejestrowej

Działalność nierejestrowa może być prowadzona pod warunkiem spełnienia poniższych kryteriów:

 1. Może być prowadzona przez osobę fizyczną, która nie może być wspólnikiem spółki cywilnej.
 2. Nie może to być działalność regulowana, wymagająca zezwoleń lub koncesji.
 3. Taka osoba w ciągu ostatnich 60 miesięcy nie mogła prowadzić działalności gospodarczej.
 4. Przychody z tytułu działalności nierejestrowej nie mogą przekraczać 50% kwoty minimalnego wynagrodzenia za pracę. W 2020 r. jest to kwota 1.300 zł (minimalne wynagrodzenie wynosi 2.600 zł).

Zobacz również: Czy legalna jest współpraca z osobą prowadzącą działalność nierejestrową?

Jakie obowiązki ma osoba prowadząca działalność nierejestrową?

Pomimo, że nie jest to typowa działalność gospodarcza jednak osoba prowadząca działalność nierejestrową musi również stosować się do pewnych uregulowań:

 1. Należy prowadzić uproszczoną ewidencję sprzedaży, w której należy wpisywać kwoty przychodu należnego po odliczeniu zwróconych towarów, bonifikat i skont. Nawet jeżeli nie otrzymano zapłaty to i tak przychód należy wykazać.
 2. W zeznaniu rocznym PIT-36 należy wpisać przychody z działalności nierejestrowej po odliczeniu kosztów z nią związanych. Podatek rozlicza się na zasadach ogólnych według skali podatkowej. Nie trzeba wpłacać zaliczek w trakcie roku podatkowego.
 3. Jeżeli nabywca towaru lub usługi zażąda wystawienia faktury lub rachunku to należy wystawić.
 4. W relacjach z klientami muszą być respektowane uprawnienia konsumenckie.
 5. Ze względu na przedmiot prowadzonej działalności nierejestrowej może wystąpić obowiązek rejestracji przychodu za pomocą kasy fiskalnej. Będzie to dotyczyło m.in:
  • usług fryzjerskich, kosmetycznych i kosmetologicznych,
  • przewozowych,
  • związanych z mechaniką samochodową,
  • kulturalnych i rozrywkowych,
  • związanych z wyżywieniem,
  • pełen katalog znajduje się w Rozporządzeniu w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących § 4.
 6. Ze względu na przedmiot działalności nierejestrowej może wystąpić obowiązek rejestracji do podatku VAT bez względu na kwotę przychodu. Takie rodzaje działalności zostały wymienione w ustawie o podatku od towarów i usług art. 113 pkt 13. Sa to m.in.:
  • usługi prawnicze oraz usługi doradztwa,
  • usługi ściągania długów, w tym factoringu,
  • dostawa wyrobów z metali szlachetnych,
  • towarów opodatkowanych akcyzą,
  • części do pojazdów samochodowych i motocykli.

Pozostałe informacje na temat działalności nierejestrowej

Jeżeli przychód w działalności nierejestrowej przekroczy miesięczny próg przychodów wówczas należy dokonać wpisu do rejestru przedsiębiorców CEIDG w terminie 7 dni od dnia, w którym nastąpiło przekroczenie progu. W zeznaniu rocznym trzeba będzie wykazać zarówno przychody z działalności nierejestrowej jak i z działalności gospodarczej.

Jednak osoba, która w ramach działalności nierejestrowej świadczy usługi i wykonuje umowę o świadczenie usług lub umowę zlecenie podlegają pod ubezpieczenia ZUS na zasadach ogólnych.

Jeżeli nabywca towaru bądź usługi zażąda wystawienia faktury lub rachunku należy pamiętać, że należy tego dokonać w terminie 3 miesięcy od końca miesiąca, w którym dostarczono towar lub wykonano usługę, otrzymano całość lub część zapłaty.

Podane terminy dotyczą sytuacji, gdy osoba wykonująca działalność nierejestrową nie jest zarejestrowana do podatku VAT. Może to być faktura uproszczona, która będzie zawierała:

 • datę wystawienia,
 • numer kolejny,
 • imiona i nazwiska lub nazwy podatnika i nabywcy towarów lub usług oraz ich adresy,
 • nazwę (rodzaj) towaru lub usługi,
 • miarę i ilość (liczbę) dostarczonych towarów lub zakres wykonanych usług,
 • cenę jednostkową towaru lub usługi,
 • kwotę należności ogółem.

Będą to m.in.:

 • prawo do rzetelnej informacji,
 • prawo do załatwienia reklamacji,
 • prawo do odstąpienia od umowy.

Ewidencja sprzedaży prowadzona w związku z działalnością nierejetrową jest bardzo uproszczona. Mogą to być zapisy również w formie papierowej. Nie ma w przepisach informacji jakie dane powinna się znaleźć w ewidencji, ale zazwyczaj są to:

 • liczba porządkowa,
 • data sprzedaży,
 • wartość sprzedaży,
 • wartość sprzedaży narastająco.

Brak ewidencji bądź nierzetelne jej prowadzenie może doprowadzić do sytuacji, że organ podatkowy sam określi wartość sprzedaży opodatkowanej i ustali kwotę podatku należnego.

W przypadku pytań i wątpliwości w związku z działalnością nierejestrową najlepiej kontaktować się z właściwym miejscowo urzędem skarbowym, skorzystać z infolinii podatkowej lub wystąpić o indywidualna interpretację podatkową.

Polecamy również: Polski Bon Turystyczny – projekt ustawy.
▲ wróć na początek

Działalność nierejestrowa – najważniejsze pytania:

🔸 Ile wynosi maksymalny przychód jaki można osiągnąć prowadząc działalność nierejestrową?

Kwota przychodu z tytułu działalności nierejestrowej nie może przekraczać 50% kwoty minimalnego wynagrodzenia za pracę.

🔸 Czy prowadząć działalność nierejestrową można wystawiać faktury?

Tak.

🔸 Czy prowadząc działalność nierejestrową można zarejestrować się jako płatnik podatku VAT?

Tak, a co więcej ze względu na przedmiot działalności nierejestrowej może wystąpić obowiązek rejestracji do podatku VAT bez względu na kwotę przychodu.

Popularne posty:

UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disqus. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disqus zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disqus. O szczegółach przetwarzania danych przez Disqus dowiesz się ze strony.
BezpiecznaKsiegowoscPan

Bezpieczna księgowość bez wychodzenia z domu

jesteś w stałym kontakcie telefonicznym i mailowym z dedykowaną księgową

*zapomnij o papierkowej robocie, wystaw faktury i zaksięguj koszty w aplikacji ifi

IFIRMA nowoczesna rzetelna księgowość #zostanwdomu

ZLECAM KSIĘGOWOŚĆ

Szukasz księgowości?
wybierz ifirma.pl

✅ dedykowana księgowa,


✅ program do faktur,


✅ gotowe rozliczenia i zero zmartwień.

ZLECAM KSIĘGOWOŚĆ

Przetestuj nasz program do faktur
bez zobowiązań