Zastanawiasz się czym jest działalność nierejestrowana i kiedy może zrodzić się obowiązek jej zarejestrowania?
Jeśli tak, to przeczytaj ten artykuł.
Działalność nierejestrowana uregulowana jest w przepisie art. 5 ustawy z dnia 6 marca 2018 r. – Prawo przedsiębiorców i określana jest jako działalność nieewidencjonowana.
Zgodnie z powołaną regulacją:
Z powyższej regulacji wynika, że:
WAŻNE – prowadzenie działalności nierejestrowanej nie wymaga wpisu do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG).
Warto również zapamiętać, że osoba fizyczna wykonująca działalność nieewidencjonowaną nie jest przedsiębiorcą i nie spoczywają na niej obowiązki związane z wykonywaniem działalności gospodarczej.
Działalnością nieewidencjonowaną nie jest:
WAŻNE – przedmiotem działalności nierejestrowanej będzie mogła być każda działalność niewymagająca uzyskania koncesji, zezwolenia albo wpisu do rejestru działalności regulowanej.
Z kolei obowiązek rejestracji działalności nieewidencjonowanej powstaje, gdy:
W powyższych przypadkach, niezależnie od osiąganego miesięcznie przychodu, nie można prowadzić działalności nierejestrowanej.
Co więcej, gdy osoba fizyczna przekroczy limit miesięcznego przychodu sprzedaży nierejestrowej musi również złożyć wniosek do CEIDG i taka działalność staje się działalnością gospodarczą, począwszy od dnia, w którym nastąpiło przekroczenie wysokości. Taki wniosek należy złożyć w terminie 7 dni od dnia, w którym nastąpiło przekroczenie wysokości limitu miesięcznego.
Jednakże warto mieć na uwadze, że mimo zachowania warunków umożliwiających prowadzenie działalności nierejestrowanej osoba fizyczna zechce prowadzić działalność gospodarczą ewidencjonowaną, to może taki wniosek złożyć do CEIDG – taka działalność staje się wówczas działalnością gospodarczą z dniem określonym we wniosku.
Korzyści
Wady
Do głównych obowiązków osoby fizycznej prowadzącej działalność nierejestrowaną należy:
Z działalnością nieewidencjonowaną mamy do czynienia, gdy jest wykonywania przez osobę fizyczną, po warunkiem, że przychód należny z tej działalności nie przekracza w żadnym miesiącu 75% kwoty minimalnego wynagrodzenia oraz że podmiot, który wykonuje taką działalność, w ciągu ostatnich 60 miesięcy nie wykonywał działalności gospodarczej. Zapamiętać należy, że prowadzenie działalności nierejestrowanej nie wyklucza możliwości rejestracji takiej działalności. Jeśli zatem osoba fizyczna wykonująca działalność nieewidencjonowaną złoży wniosek o wpis do CEIDG, to bez względu na wysokość uzyskiwanego z niej przychodu, z dniem określonym we wniosku staje się działalnością gospodarczą.
Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.
Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.
Zrób to za darmo z programem IFIRMA!
Witam z informacji jakie otrzymałem z ZUS wynika, że działalność nierejestrowa dotyczy tylko w zasadzie sprzedaży. Jeśli chodzi o usługi to w zasadzie są te same zasady co z umową zleceniem. Przedsiębiorca i tak musi zapłacić zus i składkę zdrowotną. Warto o tym wspomnieć.
Temat składek ZUS przy jednoczesnym prowadzeniu działalności nierejestrowanej nie jest jednoznaczny. Różne oddziały ZUS mogą mieć różne interpretacje w tym zakresie. W razie wątpliwości można wystąpić o własną interpretację, polecam naszą publikację w tym zakresie https://www.ifirma.pl/blog/jak-zlozyc-wniosek-o-interpretacje-do-zus-przez-pue-zus.html