Działalność nierejestrowana a rejestracja do VAT

działalność nierejestrowana a VAT

Prowadzisz działalność rejestrowaną? Sprawdź jakie masz obowiązki w VAT.

VAT-R krok po kroku – materiał video

 

Pojęcie działalności nierejestrowanej pojawiło się w 2018 roku kiedy to tzw. Konstytucja Biznesu wprowadziła wiele rozwiązań dla przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą, ale nie tylko. Nie w każdej sytuacji osiąganie przychodów z drobnej działalności musi od razu być zgłoszone do rejestru przedsiębiorców.

Założenia działalności nierejestrowanej

Żeby wykonywanie pewnych czynności w sposób ciągły i zorganizowany można było zaliczyć do drobnej działalności zwanej nierejestrowaną, musi być spełnione kilka warunków.

Po pierwsze przychód osiągany z tego tytułu nie może przekroczyć 50% kwoty minimalnego wynagrodzenia obowiązującego w danym roku podatkowym. W 2020 roku jest to kwota 1.300 zł (2.600 zł x 50%).

Po drugie z tego rodzaju przywileju nie skorzystają osoby, które w ciągu ostatnich 60 miesięcy prowadziły działalność gospodarczą.

Po trzecie taka osoba musi prowadzić uproszczoną ewidencję sprzedaży, do której będzie wpisywała w porządku chronologicznym osiągane przychody.

Po czwarte na żądanie nabywcy musi być wystawiona faktura, rachunek, ewentualnie faktura uproszczona.

Po piąte przychody z działalności nierejestrowanej należy wykazać w zeznaniu rocznym w PIT-36. Wpisane będą przychody, faktycznie poniesione koszty uzyskania przychodu.

Po szóste osoby wykonujące taką działalność muszą respektować uprawnienia konsumenckie wynikające z przepisów.

Nie można prowadzić działalności nierejestrowanej w tych obszarach, w których wymagana jest koncesja, zezwolenie albo wpis do rejestru działalności regulowanej. Nie można jej też wykonywać w ramach spółki cywilnej.

Działalność nierejestrowana a VAT

Co do zasady, osoby prowadzące działalność nierejestrowaną, u których wartość sprzedaży nie przekroczyła w poprzednim roku podatkowym kwoty 200 000 zł (art. 113 ust. 1 lub 9 ustawy o VAT) są zwolnione podmiotowo. Są jednak pewne rodzaje działalności, które bez względu na wartość sprzedaży nie korzystają ze zwolnienia w podatku VAT. Mówi o tym art. 113 ust. 1 pkt 13, a zalicza się do nich m.in.:

 • usługi prawnicze,
 • usługi w zakresie doradztwa,
 • usługi jubilerskie,
 • usługi ściągania długów, w tym faktoringu,
 • dostawa towarów z załącznika nr 12 do ustawy,
 • hurtowa i detaliczna sprzedaż części do samochodów i motocykli,
 • internetowa sprzedaż preparatów kosmetycznych, toaletowych, sprzętu gospodarstwa domowego, wyrobów elektronicznych i optycznych.
W związku z powyższym osoba, która prowadzi działalność nierejestrowaną w przypadku dostawy towarów i usług, o których mowa w art. 113 ust. 1 pkt 13 musi dokonać rejestracji do podatku VAT na formularzu VAT-R. Oczywiście takiej rejestracji do VAT można również dokonać nawet jeżeli nie jest ona obowiązkowa. W takiej sytuacji osoba prowadząca działalność nierejestrowaną dobrowolnie zgłasza się do VAT.

Obowiązki po dokonaniu rejestracji do podatku VAT

W przypadku rejestracji do podatku VAT taka osoba staje się czynnym podatnikiem i obowiązują ją przepisy ustawy o podatku VAT na takich samych zasadach, jak osoby prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą. W tym momencie zakres obowiązków i odpowiedzialności staje się znacznie szerszy.

Osoba prowadząca działalność nierejestrowaną jako czynny podatnik VAT musi:

 1. Prowadzić ewidencję sprzedaży i zakupu VAT.
 2. Sporządzać deklaracje VAT i je przesyłać do urzędu skarbowego.
 3. Składać JPK_VAT w okresach miesięcznych.
 4. Ewidencjonować transakcje unijne jeżeli takie mają miejsce.
 5. Wystawiać faktury VAT na rzecz osób prowadzących działalność gospodarczą.
 6. Wpisywać bezpośrednio do ewidencji VAT, transakcje, które nie są objęte fakturami.

Wszystkie osoby, które mają zamiar prowadzić działalność nierejestrowaną, powinny przed jej rozpoczęciem dokładnie się zapoznać z przywilejami, jakie im przysługują, ale również zwrócić uwagę na obowiązki. Brak odpowiedniej wiedzy w tym temacie nie zwolni takiej osoby z odpowiedzialności, a konsekwencje mogą być dotkliwe finansowo. Na stronach Ministerstwa Finansów znajduje się dużo cennych informacji, należy tylko zwracać uwagę na daty ich publikacji i sprawdzać, czy uwzględniają zmiany przepisów podatkowych.

Przeczytaj również: Ulga na start i działalność nierejestrowana a składki ZUS
Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Księgowość Internetowa Księgowość Internetowa Księgowość Internetowa

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość