Działalność nierejestrowana a rejestracja do VAT

Pojęcie działalności nierejestrowanej pojawiło się w 2018 roku kiedy to tzw. Konstytucja Biznesu wprowadziła wiele rozwiązań dla przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą, ale nie tylko. Nie w każdej sytuacji osiąganie przychodów z drobnej działalności musi od razu być zgłoszone do rejestru przedsiębiorców.

Założenia działalności nierejestrowanej

Żeby wykonywanie pewnych czynności w sposób ciągły i zorganizowany można było zaliczyć do drobnej działalności zwanej nierejestrowaną, musi być spełnione kilka warunków.

Po pierwsze przychód osiągany z tego tytułu nie może przekroczyć 50% kwoty minimalnego wynagrodzenia obowiązującego w danym roku podatkowym. W 2020 roku jest to kwota 1.300 zł (2.600 zł x 50%).

Po drugie z tego rodzaju przywileju nie skorzystają osoby, które w ciągu ostatnich 60 miesięcy prowadziły działalność gospodarczą.

Po trzecie taka osoba musi prowadzić uproszczoną ewidencję sprzedaży, do której będzie wpisywała w porządku chronologicznym osiągane przychody.

Po czwarte na żądanie nabywcy musi być wystawiona faktura, rachunek, ewentualnie faktura uproszczona.

Po piąte przychody z działalności nierejestrowanej należy wykazać w zeznaniu rocznym w PIT-36. Wpisane będą przychody, faktycznie poniesione koszty uzyskania przychodu.

Po szóste osoby wykonujące taką działalność muszą respektować uprawnienia konsumenckie wynikające z przepisów.

Nie można prowadzić działalności nierejestrowanej w tych obszarach, w których wymagana jest koncesja, zezwolenie albo wpis do rejestru działalności regulowanej. Nie można jej też wykonywać w ramach spółki cywilnej.

Działalność nierejestrowana a VAT

Co do zasady, osoby prowadzące działalność nierejestrowaną, u których wartość sprzedaży nie przekroczyła w poprzednim roku podatkowym kwoty 200 000 zł (art. 113 ust. 1 lub 9 ustawy o VAT) są zwolnione podmiotowo. Są jednak pewne rodzaje działalności, które bez względu na wartość sprzedaży nie korzystają ze zwolnienia w podatku VAT. Mówi o tym art. 113 ust. 1 pkt 13, a zalicza się do nich m.in.:

 • usługi prawnicze,
 • usługi w zakresie doradztwa,
 • usługi jubilerskie,
 • usługi ściągania długów, w tym faktoringu,
 • dostawa towarów z załącznika nr 12 do ustawy,
 • hurtowa i detaliczna sprzedaż części do samochodów i motocykli,
 • internetowa sprzedaż preparatów kosmetycznych, toaletowych, sprzętu gospodarstwa domowego, wyrobów elektronicznych i optycznych.
W związku z powyższym osoba, która prowadzi działalność nierejestrowaną w przypadku dostawy towarów i usług, o których mowa w art. 113 ust. 1 pkt 13 musi dokonać rejestracji do podatku VAT na formularzu VAT-R. Oczywiście takiej rejestracji do VAT można również dokonać nawet jeżeli nie jest ona obowiązkowa. W takiej sytuacji osoba prowadząca działalność nierejestrowaną dobrowolnie zgłasza się do VAT.

Obowiązki po dokonaniu rejestracji do podatku VAT

W przypadku rejestracji do podatku VAT taka osoba staje się czynnym podatnikiem i obowiązują ją przepisy ustawy o podatku VAT na takich samych zasadach, jak osoby prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą. W tym momencie zakres obowiązków i odpowiedzialności staje się znacznie szerszy.

Osoba prowadząca działalność nierejestrowaną jako czynny podatnik VAT musi:

 1. Prowadzić ewidencję sprzedaży i zakupu VAT.
 2. Sporządzać deklaracje VAT i je przesyłać do urzędu skarbowego.
 3. Składać JPK_VAT w okresach miesięcznych.
 4. Ewidencjonować transakcje unijne jeżeli takie mają miejsce.
 5. Wystawiać faktury VAT na rzecz osób prowadzących działalność gospodarczą.
 6. Wpisywać bezpośrednio do ewidencji VAT, transakcje, które nie są objęte fakturami.

Wszystkie osoby, które mają zamiar prowadzić działalność nierejestrowaną, powinny przed jej rozpoczęciem dokładnie się zapoznać z przywilejami, jakie im przysługują, ale również zwrócić uwagę na obowiązki. Brak odpowiedniej wiedzy w tym temacie nie zwolni takiej osoby z odpowiedzialności, a konsekwencje mogą być dotkliwe finansowo. Na stronach Ministerstwa Finansów znajduje się dużo cennych informacji, należy tylko zwracać uwagę na daty ich publikacji i sprawdzać, czy uwzględniają zmiany przepisów podatkowych.

▲ wróć na początek

Przeczytaj również: Ulga na start i działalność nierejestrowana a składki ZUS
 

Popularne posty:

UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disqus. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disqus zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disqus. O szczegółach przetwarzania danych przez Disqus dowiesz się ze strony.
BezpiecznaKsiegowoscPan

Bezpieczna księgowość bez wychodzenia z domu

jesteś w stałym kontakcie telefonicznym i mailowym z dedykowaną księgową

*zapomnij o papierkowej robocie, wystaw faktury i zaksięguj koszty w aplikacji ifi

IFIRMA nowoczesna rzetelna księgowość #zostanwdomu

ZLECAM KSIĘGOWOŚĆ

Szukasz księgowości?
wybierz ifirma.pl

✅ dedykowana księgowa,


✅ program do faktur,


✅ gotowe rozliczenia i zero zmartwień.

ZLECAM KSIĘGOWOŚĆ

Przetestuj nasz program do faktur
bez zobowiązań