Powr贸t

E-commerce a sprzeda偶 do Wielkiej Brytanii towar贸w w 2021 roku

sprzeda偶 towar贸w do wielkiej brytanii

Dokonujesz transakcji handlowych z Wielk膮 Brytani膮? Sprawd藕 co si臋 zmieni艂o w bran偶y e-commerce.

Zapisz si臋 do naszego newslettera i raz w tygodniu otrzymuj now膮 wiedz臋 z zakresu ksi臋gowo艣ci, biznesu i technologii. Tylko warto艣ciowe informacje.

Branża e-commerce jest to po prostu e-handel. Sprzedaż odbywa się kanałami internetowymi poprzez złożenie zamówienia, ustalenie sposobu zapłaty i odbioru towaru przez nabywcę. Jest to najbardziej dynamiczna branża ostatnich lat. Nic więc dziwnego, że początek 2021 roku przyniósł wiele pytań w związku z wyjściem Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Przedsiębiorcy, którzy do tej pory nie dokonywali transakcji poza UE czują się zagubieni i trudno im odnaleźć się w tej nowej rzeczywistości. Ponadto w niektórych obszarach wprowadzono nieco odmienne regulacje od tych obowiązujących w handlu z krajami trzecimi. Jak zawsze w takich sytuacjach służymy pomocą i wsparciem. Dzisiaj w publikacji ogólne informacje, na czym polegają zmiany w transakcjach handlowych ze Zjednoczonym Królestwem.

Sprzedaż przez platformy e-commerce

Przedsiębiorcy, którzy prowadzą sklepy internetowe korzystają z różnych kanałów dystrybucji towarów. Może to być sprzedaż bezpośrednia przez sklep internetowy lub rejestracja i sprzedaż za pośrednictwem platform sprzedażowych, z których najbardziej popularne są: Amazon, Alibaba, Ebay.

Dla nas kwestią zasadniczą będzie ustalenie, w jaki sposób mają postępować przedsiębiorcy, którzy będą dokonywali transakcji z Wielką Brytanią (GB) w 2021 roku? Jak się okazuje przy transakcjach zawieranych z osobami nieprowadzącymi działalności gospodarczej w GB kluczowa będzie wartość zamówienia.

Graniczna kwota 135 funtów

Pisaliśmy już o tym, że od 1 stycznia 2021 roku dostawa towarów do GB będzie traktowana jak eksport towarów do kraju trzeciego natomiast zakup towarów z GB jak import towarów. Problematyczna staje się kwestia sprzedaży na rzecz konsumentów (B2C) jeżeli kwota transakcji nie przekracza 135 funtów. W takim przypadku polski przedsiębiorca powinien dopełnić następujących formalności:

 • dokonać rejestracji jako podatnik VAT w GB,
 • znać stawki podatku VAT dla oferowanego towaru w GB i naliczyć VAT do sprzedawanego towaru,
 • prowadzić ewidencję towarów będących przedmiotem transakcji z GB,
 • dokonywać kwartalnych rozliczeń takich transakcji w brytyjskich organach podatkowych.

Sprzedaż towarów na rzecz konsumenta w Wielkiej Brytanii będzie opodatkowana podatkiem VAT w momencie sprzedaży. Polski przedsiębiorca dokonujący takich transakcji będzie miał obowiązek naliczenia podatku VAT według stawki brytyjskiej. Konsument brytyjski powinien być poinformowany o wszystkich opłatach związanych z zakupem, jak również o przysługujących mu pozostałych prawach, w tym prawach konsumenckich.

Powyżej kwoty 135 funtów (wartość towaru bez kwoty transportu czy ubezpieczenia) dostawa będzie rozliczana na takich samych zasadach jak w przypadku eksportu do innego kraju trzeciego.

Sprzedaż przez platformy e-commerce

W przypadku, gdy polski przedsiębiorca wybierze jedną z platform e-commerce, na której będzie dokonywał transakcji handlowych, wówczas musi postępować zgodnie z zasadami tam obowiązującymi. Co do zasady podatek VAT według stawki brytyjskiej będzie odprowadzany przez platformę do GB, ale to nie zmienia faktu, że polski przedsiębiorca powinien dokonać rejestracji do VAT w Wielkiej Brytanii. Przypominamy, że takie procedury obowiązują przy sprzedaży o wartości towaru do 135 funtów.

Wysyłka towarów

Każda transakcja sprzedaży i wysyłki towaru z Polski do Wielkiej Brytanii musi być potwierdzona dokumentem wywozu przez Urząd Celny. Sposób zgłoszenia w deklaracji celnej będzie zależał od tego, z jakich usług będzie korzystał polski przedsiębiorca. Jeżeli wysyłki będzie dokonywała Poczta Polska, to wymagane jest załączenie wypełnionej deklaracji celnej. Natomiast jeśli wysyłka będzie dokonywana przez firmy kurierskie, to deklarację celną może wypełnić przewoźnik na podstawie danych przekazanych przez przedsiębiorcę:

 • upoważnienie do reprezentowania przedsiębiorcy przed urzędem celnym,
 • numer EORI,
 • wartość nadawanej przesyłki,
 • inne informacje wymagane przez przewoźnika.

Prawa konsumenta

Polski przedsiębiorca nie może zapominać, że prawa konsumenta obejmują również nabywcę z innego kraju czy to w UE, czy poza UE, dotyczy to również Wielkiej Brytanii. W tym zakresie mogą być wykorzystane regulacje obowiązujące w Polsce, ale jeżeli okazałoby się, że w kraju nabywcy obowiązują korzystniejsze przepisy to polski dostawca musi się do nich zastosować i uwzględnić np. dłuższy okres na złożenie reklamacji.

Podsumowanie

Obowiązki polskiego przedsiębiorcy związane ze sprzedażą towarów do Wielkiej Brytanii na rzecz konsumenta będą zależały od wartości dokonywanych transakcji:

 1. Sprzedaż towarów o wartości do 135 funtów na rzecz konsumenta polski przedsiębiorca ma następujące obowiązki:
  • musi dokonać rejestracji do VAT w Wielkiej Brytanii,
  • nalicza VAT według stawki brytyjskiej i odprowadza podatek do fiskusa w GB,
  • składa kwartalne rozliczenia w VAT w GB,
  • gromadzi i przechowuje przez okres 6 lat dokumenty związane z tymi transakcjami.
 2. Sprzedaż towarów powyżej 135 funtów wówczas transakcja rozliczana jest jak eksport towarów. Wysyłka musi być potwierdzona przez urząd celny, aby przedsiębiorca mógł zastosować 0% stawkę podatku VAT.

Opisane zasady obejmują dostawę towarów dokonywaną zarówno bezpośrednie ze sklepu internetowego lub za pośrednictwem platformy e-commerce typu Amazon czy Ebay z tą różnicą, że w pierwszym przypadku podatek VAT nalicza i płaci do organu podatkowego GB polski przedsiębiorca, a w drugim przypadku platforma w imieniu polskiego przedsiębiorcy. Jak widać branża e-commerce została zaskoczona tymi nowymi regulacjami. Rejestracja do podatku VAT w innym kraju wymaga zatrudnienia przedstawiciela podatkowego, co wiąże się z dodatkowymi obciążeniami finansowymi. Składanie deklaracji celnych przy każdej wysyłce również nie ułatwia sprawy, a do tego wydłuża cały proces.

Klauzula/ zastrze偶enie prawne na ifirma.pl

Zach臋camy do komentowania naszych artyku艂贸w. Wyra藕 swoje zdanie i w艂膮cz si臋 w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatk贸w i ksi臋gowo艣ci) u偶ytkownik贸w ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon 鈥 skontaktuj si臋 z nami.

Jeden komentarz

 1. M.

  Czy weryfikowali Pa艅stwo wymagania strony brytyjskiej (warto艣膰 do 135 GBP: VAT GB na fakturze oraz stawka np. 20%) z wytycznymi urz臋du skarbowego w Polsce (UK= kraj trzeci -> wymagana faktura eksportowa tj. VAT 0% NIP PL)?

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzib膮 we Wroc艂awiu. Dodaj膮c komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imi臋 i nazwisko, adres e-mail oraz tre艣膰 komentarza. W systemie odnotowywany jest tak偶e adres IP, z wykorzystaniem kt贸rego doda艂e艣 komentarz. Dane zostaj膮 zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane s膮 przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikaj膮cej z dodania komentarza. Dane s膮 przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak r贸wnie偶 w celu obrony lub dochodzenia roszcze艅. Dane w bazie systemu WordPress s膮 w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczeg贸艂ach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz si臋 ze strony polityki prywatno艣ci serwisu ifirma.pl.

Tw贸j znajomy zak艂ada firm臋 Blog banner
Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online

O ksi臋gowo艣ci wiemy wszystko,
偶eby艣 Ty nie musia艂

Daj si臋 zaskoczy膰 profesjonalnej wiedzy naszych ksi臋gowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre r臋ce. A mo偶e wolisz samodzieln膮 ksi臋gowo艣膰? Nasz program do ksi臋gowania online jest wyj膮tkowo prosty i intuicyjny w obs艂udze, podobnie jak narz臋dzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - r臋czymy za ka偶d膮 z us艂ug ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj si臋 z nami

Za艂贸偶 darmowe konto i testuj ifirm臋 bez zobowi膮za艅

Ikona - wygodnie

Nowoczesna

Ikona - rzetelnie

Rzetelna

Ikona - ksi臋gowo艣膰

Ksi臋gowo艣膰