VAT w Niemczech - omówione zagadnienia:
Podatek VAT w Niemczech został wprowadzony w 1968 roku. Jego zasady zostały oparte o zasady obowiązujące w Unii Europejskiej. Kontrolę nad kwestiami związanymi z VAT pełni Niemieckie Ministerstwo Finansów.
Zagraniczne firmy lub przedsiębiorcy – nierezydenci, świadczący usługi lub dostarczający towary lokalnym firmom/konsumentom w Niemczech, mogą być zmuszeni do zarejestrowania swojej działalności gospodarczej dla niemieckiego podatku VAT. W związku z tym będą musiały przestrzegać niemieckich zasad dotyczących podatku VAT, w tym fakturowania i stawek VAT, jak również odprowadzać należny niemiecki podatek VAT.
Czy powinieneś zarejestrować się do niemieckiego VAT?
Istnieje szereg sytuacji handlowych, które zazwyczaj wymagają od zagranicznego przedsiębiorcy zarejestrowania się w niemieckim urzędzie skarbowym. Są one zgodne z ogólnymi zasadami VAT UE i obejmują:
- import towarów do Niemiec z innego kraju, zarówno z UE, jak i spoza UE,
- przemieszczanie towarów pomiędzy Niemcami a innymi państwami członkowskimi UE (dostawy wewnątrzwspólnotowe), zarówno w formie sprzedaży (wysyłki), jak i zakupu (przyjazdy),
- kupno i sprzedaż towarów w Niemczech,
- sprzedaż towarów przez internet konsumentom z Niemiec, z uwzględnieniem niemieckiego progu rejestracji VAT dla sprzedaży na odległość,
- przechowywanie towarów w magazynie konsygnacyjnym,
- organizowanie wystaw, imprez lub szkoleń na żywo w Niemczech,
- jeśli firma nie jest podatnikiem VAT, ale korzysta z usług w Niemczech w ramach zasady odwrotnego obciążenia,
- samodzielna dostawa towarów.
Nie wszystkie firmy musi rejestrować się jako podatnicy VAT, jeśli świadczą usługi lokalnym firmom niemieckim – zamiast tego mogą skorzystać z procedury odwrotnego obciążenia. Jest to oparte na zmianach wprowadzonych przez pakiet VAT z 2010 roku.
Należy pamiętać, że dostawcy usług elektronicznych, nadawczych lub telekomunikacyjnych dla niemieckich konsumentów muszą zarejestrować się w jednym kraju UE w ramach systemu MOSS, aby złożyć jedną deklarację obejmującą wszystkie 27 państw członkowskich.
UWAGA!
Od 1 lipca 2021 r., przedsiębiorcy dokonujący sprzedaży wysyłkowej przez internet dla klientów z Niemiec po przekroczeniu 10 000 euro obrotu mogą zarejestrować się do VAT OSS i składać jedną deklarację VAT obejmującą wszystkie państwa członkowskie, a także opłacać podatek zagraniczny do “jednego koszyka” – wg stawek kraju nabywcy. Wtedy nie muszą stosować niemieckich zasad podatkowych, za wyjątkiem stosowania zagranicznej stawki VAT.
W przypadku braku rejestracji do VAT OSS należy stosować wszystkie reguły obowiązujące w Niemczech – jednak tylko w odniesieniu do sprzedaży wysyłkowej.
Format niemieckiego numeru VAT
Ogólny format niemieckiego numeru VAT to: DE 123456789.Urząd skarbowy dzieli numer VAT na dwa: jeden dla celów sprawozdawczości VAT i ogólnej korespondencji; drugi dla celów identyfikacji dla firm dokonujących transakcji transgranicznych w UE (dostawy wewnątrzwspólnotowe).
Kod kraju: DE
Liczba znaków: 9
Format: DE 123456789
Jak uzyskać niemiecki numer VAT?
Wniosek o nadanie numeru VAT należy złożyć w odpowiednim urzędzie skarbowym. Urząd ten zależy od tego, gdzie znajduje się siedziba zagranicznego przedsiębiorstwa. Przedsiębiorstwa spoza UE, które chcą się zarejestrować, muszą złożyć wniosek w urzędzie skarbowym w Berlinie.
Urząd skarbowy wymaga podania danych wnioskodawcy, a także zazwyczaj wyciągu z umowy spółki. Urząd skarbowy może zadać dodatkowe pytania, jeśli przedsiębiorstwo ma ograniczoną historię handlową i/lub handluje towarami podatnymi na oszustwa związane z podatkiem VAT.
Stawki VAT w Niemczech
Aktualne stawki VAT w Niemczech przedstawiają się następująco:
19% | standardowa |
|
7% | obniżona |
|
0% | zerowa |
|
Tylko trzy stawki VAT, podobnie jak w Niemczech, obowiązują w sąsiednim państwie – sprawdź również nasz tekst o VAT na Słowacji.
Najważniejsze pytania
-
🔸Niemiecki VAT - kiedy należy się zarejestrować?
Istnieje szereg sytuacji handlowych, które zazwyczaj wymagają od zagranicznego przedsiębiorcy zarejestrowania się w niemieckim urzędzie skarbowym, m.in.:
- import towarów do Niemiec z innego kraju, zarówno z UE, jak i spoza UE,
- kupno i sprzedaż towarów w Niemczech,
- jeśli firma nie jest podatnikiem VAT, ale korzysta z usług w Niemczech w ramach zasady odwrotnego obciążenia.
-
🔸Jaki jest format niemieckiego VAT?
Ogólny format niemieckiego numeru VAT to: DE 123456789. Urząd skarbowy dzieli numer VAT na dwa: jeden dla celów sprawozdawczości VAT i ogólnej korespondencji; drugi dla celów identyfikacji dla firm dokonujących transakcji transgranicznych w UE (dostawy wewnątrzwspólnotowe).
Podziel się z innymi: