Przedsiębiorcy, którzy przeprowadzają transakcje na rzecz konsumentów, a więc osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej są zobowiązani do wystawiania paragonów fiskalnych, jeżeli wynika to z przepisów podatkowych. Na przestrzeni ostatnich lat również na tym polu wiele się zmieniło. Postępująca informatyzacja różnych procesów objęła również paragony. Obecnie nie można już zakupić kasy fiskalnej z zapisem papierowym, która była dostępna na rynku tylko do 31 sierpnia 2019 r. A jak to wygląda z innymi rodzajami kas fiskalnych?

Rodzaje kas fiskalnych

Obecnie przedsiębiorca, który ma obowiązek stosowania kasy fiskalnej może dokonać zakupu tych urządzeń w postaci:

  1. Kasy fiskalne z elektronicznym zapisem danych

    Te kasy będą dostępne na rynku do 31 grudnia 2022 r. Pozwalają one zapisać kopie drukowanych dokumentów na nośnikach danych (np. na karcie SD/SDHC).

  2. Kasy fiskalne on-line

    W przypadku tych kas można drukować paragony zarówno w formie papierowej, jak i elektronicznej. Obowiązek stosowania kas fiskalnych on-line zaczyna obejmować coraz więcej przedsiębiorców. Harmonogram wprowadzania takich kas w poszczególnych branżach dostępny jest tutaj.

  3. Wirtualne kasy fiskalne

    Od 1 czerwca 2020 r. zaczęły obowiązywać przepisy, które umożliwiają stworzenie wirtualnych kas fiskalnych. W odróżnieniu od tradycyjnych kas fiskalnych, kasy wirtualne będą miały postać oprogramowania, które przedsiębiorca zainstaluje na tablecie, komputerze czy smartfonie. Przedsiębiorcy nie będą musieli kupować osobnego urządzenia. W przypadku kas wirtualnych dane z ewidencji przedsiębiorcy będą przesyłane do systemu informatycznego Szefa KAS.

    Z takiej formy kasy fiskalnej będą mogli skorzystać przedsiębiorcy świadczący określone usługi, o czym szczegółowo mówi Rozporządzenie w sprawie grup podatników lub rodzajów czynności, w odniesieniu do których możliwe jest używanie kas rejestrujących mających postać oprogramowania (Dz. U. 2020 poz. 965).

Czym są e-paragony?

E-paragon to elektroniczna forma paragonu fiskalnego. Zaletą stosowania e-paragonów jest na pewno oszczędność papieru, czasu ale również poprawa jakości takiego paragonu. Forma papierowa jest bardzo nietrwała, po jakimś czasie taki paragon staje się nieczytelny. Również sposób przechowywania takich paragonów wydaje się praktyczniejszy.

Kto może wystawiać e-paragony?

Nie na każdej kasie fiskalnej i nie w każdym przypadku można wystawić e-paragon. E-paragony mogą być wystawiane na kasach fiskalnych on-line i mających postać oprogramowania. W rozporządzeniu zmieniającym rozporządzenie w sprawie kas rejestrujących z dnia 21 kwietnia 2020 r. wprowadzono uregulowania odnośnie wystawiania paragonów fiskalnych. Dodano m.in. zapis w § 19a:

„Podatnicy, prowadząc ewidencję przy użyciu kas on-line, mogą wystawiać i wydawać nabywcy, za jego zgodą i w sposób z nim uzgodniony, paragon fiskalny lub fakturę w postaci elektronicznej. Jeżeli rozpoczęta sprzedaż nie zostanie dokonana, podatnik może wystawić paragon fiskalny anulowany lub fakturę anulowaną w postaci elektronicznej.”

Co prawda w rozporządzeniu nie ma mowy o kasach wirtualnych, ale z kolei na ten temat wypowiada się rozporządzenie Ministra Finansów w sprawie kas rejestrujących mających postać oprogramowania. W § 16 ust. pkt 1 jest informacja, że paragony fiskalne wystawiane są w postaci papierowej i w postaci elektronicznej.

Nie ma w przepisie odniesienia, w jakiej formie powinna być udzielona taka zgoda, a więc może to być sposób dowolny np. ma adres e-mail, w postaci wiadomości SMS czy z wykorzystaniem innych dostępnych kanałów dystrybucji za pośrednictwem łącza internetowego, może to być również poprzez akceptację regulaminu w sklepie internetowym.

Przeczytaj również: Dostawa towaru lub usługi poza granicami kraju a kasa fiskalna
Małgorzata Jagusiak

Księgowa, specjalista do spraw rozliczeń podatkowych z wieloletnim doświadczeniem pracy w organach podatkowych. Przez kilka lat prowadziła własne biuro rachunkowe. Praca w sektorze prywatnym pozwoliła na zmianę perspektywy postrzegania obowiązujących przepisów podatkowych. Zdobyte doświadczenia pozwalają na łączenie wiedzy teoretycznej z wieloletnią praktyką w zawodzie.

Chętnie dzieli się posiadaną wiedzą z innymi, stara się ją przekazywać w dostępnej dla każdego formie. Z pasja poświęca się pisaniu artykułów o tematyce podatkowej. Częste zmiany przepisów wymagają otwartej głowy, kreatywności i dużej elastyczności, co jest dodatkowym atutem tej pracy, nie ma miejsca na nudę. Większość jej publikacji dotyczy rozliczeń z zakresu podatku dochodowego i podatku VAT, ale nie unika wyzwań z obszarów o innej tematyce.

Dodatkowo jest wykładowcą i szkoleniowcem z zakresu zagadnień o tematyce podatkowej. Ciągle podnosi swoje kwalifikacje, śledzi na bieżąco zmieniające się przepisy podatkowe, żeby przekazywać zawsze aktualne i sprawdzone informacje.

Najnowsze artykuły

Podatek Belki — czy zostanie zniesiony?

W Ministerstwie Finansów obecnie są prowadzone prace nad zniesieniem podatku od zysków kapitałowych, czyli podatkiem…

5 godzin temu

Placówka oświatowa – w jaki sposób można założyć, taką działalność? Rozliczenia względem ZUS i US

Zastanawiasz się jak założyć placówkę oświatową? W dzisiejszym artykule napiszemy kilka słów na temat takich…

6 godzin temu

Analiza sentymentu z wykorzystaniem AI. Jak pomaga wprowadzić zmiany w biznesie?

W dobie cyfrowej transformacji firmy mają dostęp do niespotykanej dotąd ilości danych na temat swoich…

8 godzin temu

Wizualne przekazywanie emocji: moc obrazów w marketingu cyfrowym

Ludzie od zarania dziejów wykorzystywali obrazy w swojej komunikacji. Czy to malowidła w jaskiniach tworzone…

9 godzin temu

Wpłata na ZFŚS do 31 maja – kogo dotyczy?

Zastanawiasz się kogo dotyczy przekazywanie wpłat na ZFŚS do 31 maja? W dzisiejszym artykule odpowiemy…

4 dni temu

Dziedziczenie spółki z o.o. – jakie są zasady dziedziczenia udziałów w spółce?

Zasada stanowi, że udziały w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością podlegają dziedziczeniu jak każdy inny składnik…

4 dni temu