Blog ifirma.pl

Eksportujesz na rynek brytyjski? Sprawdź nowe wytyczne

|
|
3 minut czytania
Wysyłasz towary do Wielkiej Brytanii? Sprawdź co się zmieni od 2021 roku.
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Wielka Brytania z dniem 31 stycznia 2020 roku przestała być członkiem Unii Europejskiej. Niesie to ze sobą różne konsekwencje również na polu wymiany handlowej pomiędzy Zjednoczonym Królestwem a krajami UE. Rok 2020 jest tzw. rokiem przejściowym i nie przyniósł istotnych zmian. Zbliżający się 2021 rok będzie już wyglądał inaczej.

Jak wygląda eksport do Wielkiej Brytanii w 2020 roku?

Rok 2020 jest rokiem intensywnych prac nad zmianą różnego rodzaju regulacji prawnych, również jeżeli chodzi o handel. W tym roku nie zaszły zmiany na tym polu, transakcje handlowe pomiędzy przedsiębiorcami krajowymi a Wielka Brytanią odbywają się na warunkach obowiązujących przed wprowadzeniem Brexitu, a mianowicie rozliczane są jak pozostałe transakcje wewnątrzunijne.

Jak wygląda oznaczenie towarów w UE?

Zgodnie z polityką UE niektóre towary związane z bezpieczeństwem użytkowania, ochroną zdrowia i ochroną środowiska muszą być oznaczone znakiem CE, który potwierdza, że towar spełnia wymagania odnoszących się do niego dyrektyw. Produkty poddaje się odpowiedniej procedurze zgodności, a cały proces musi być odpowiednio udokumentowany.

W wielu przypadkach procedura zgodności wymaga udziału Jednostki Notyfikowanej jako tzw. Strony Trzeciej. Umieszczając oznakowanie CE na produkcie, producent deklaruje, na swoją wyłączną odpowiedzialność, zgodność z wszystkimi wymogami prawnymi niezbędnymi do uzyskania oznakowania CE.

Eksport do Wielkiej Brytanii – co się zmieni dla eksporterów od 2021 roku?

Zgodnie z ostatnio pojawiającymi się informacjami Wielka Brytania przekazała informacje, w jaki sposób będzie wyglądał eksport towarów na jej terytorium po 1 stycznia 2021 roku. Wprowadzona zmiana będzie dotyczyła m.in. oznaczenia większości towarów.

Wielka Brytania chce wprowadzić oznaczenie UKCA (UK Conformity Assessed). Jest to nowe brytyjskie oznaczenie produktu, które będzie używane do towarów wprowadzanych do obrotu w Wielkiej Brytanii (Anglii, Walii i Szkocji). Obejmuje większość towarów, które wcześniej wymagały oznakowania CE.

Oznakowanie UKCA może być stosowane od dnia 1 stycznia 2021 roku, jednak aby umożliwić przedsiębiorstwom czas na dostosowanie się do nowych wymagań, w większości przypadków nadal będzie można korzystać z oznakowania CE do dnia 1 stycznia 2022.

Działania, jakie należy podjąć od 1 stycznia 2021 roku będą zależały od rodzaju towarów wprowadzanych na rynek brytyjski.

Istnieją różne zasady w zależności od wprowadzanych towarów:

 • towary regulowane w ramach starego podejścia,
 • towary objęte przepisami krajowymi (niezharmonizowane),
 • niektóre inne towary, takie jak wyroby medyczne i cywilne materiały wybuchowe.
Do towarów w starym podejściu zalicza się:
 • chemikalia,
 • leki,
 • pojazdy,
 • lotnictwo.

Do towarów objętych przepisami krajowymi (niezharmonizowanych) będą zaliczane towary, które spełniają zasady bezpieczeństwa obowiązujące w Wielkiej Brytanii. Osoby zainteresowane będą musiały ustalić, jakie to będą towary.

Inne towary będą obejmowały:

 • urządzenia medyczne,
 • składniki interoperacyjności kolei,
 • wyroby budowlane,
 • cywilne materiały wybuchowe,
 • produkty wymagające ekoprojektu i etykiet energetycznych.
Do tych towarów będą miały zastosowanie specjalne uregulowania prawne.

Obowiązkowe używanie oznaczenia UKCA

Nowe oznaczenia UKCA będą musiały być stosowane od razu po 1 stycznia 2021 r., po spełnieniu wszystkich poniższych warunków, jeżeli produkt:

 • podlega przepisom wymagającym oznaczenia UKCA,
 • wymaga obowiązkowej oceny zgodności przez stronę trzecią,
 • ocena zgodności została przeprowadzona przez brytyjską jednostkę oceniającą zgodność, ale nie zostały przesłane pliki oceny zgodności z brytyjskiego organu do organu UE przed 1 stycznia 2021 r.

Nie dotyczy to istniejących zapasów, na przykład jeśli towar został w pełni wyprodukowany i był gotowy do wprowadzenia do obrotu przed 1 stycznia 2021 r.

Przedsiębiorcy, którzy eksportują na rynek brytyjski powinni odpowiednio wcześniej zasięgnąć porady doradcy podatkowego lub osoby, która będzie znała w większej szczegółowości zagadnienia związane ze specyfiką tego zagadnienia. Takie działanie z odpowiednim wyprzedzeniem pomoże uniknąć problemów na początku 2021 roku.

Przeczytaj również: Brexit – najważniejsze zmiany podatkowe

Autor ifirma.pl

Małgorzata Jagusiak

Księgowa, specjalista do spraw rozliczeń podatkowych z wieloletnim doświadczeniem pracy w organach podatkowych. Przez kilka lat prowadziła własne biuro rachunkowe. Praca w sektorze prywatnym pozwoliła na zmianę perspektywy postrzegania obowiązujących przepisów podatkowych. Zdobyte doświadczenia pozwalają na łączenie wiedzy teoretycznej z wieloletnią praktyką w zawodzie.

Chętnie dzieli się posiadaną wiedzą z innymi, stara się ją przekazywać w dostępnej dla każdego formie. Z pasja poświęca się pisaniu artykułów o tematyce podatkowej. Częste zmiany przepisów wymagają otwartej głowy, kreatywności i dużej elastyczności, co jest dodatkowym atutem tej pracy, nie ma miejsca na nudę. Większość jej publikacji dotyczy rozliczeń z zakresu podatku dochodowego i podatku VAT, ale nie unika wyzwań z obszarów o innej tematyce.

Dodatkowo jest wykładowcą i szkoleniowcem z zakresu zagadnień o tematyce podatkowej. Ciągle podnosi swoje kwalifikacje, śledzi na bieżąco zmieniające się przepisy podatkowe, żeby przekazywać zawsze aktualne i sprawdzone informacje.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Zleć księgowość
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl
  Twój znajomy zakłada firmę Blog banner

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie