Eksport towarów a brak dokumentów wywozowych – sposób rozliczenia w JPK_V7

eksport towarów a brak dokumentów

Zajmujesz się eksportem towarów? Sprawdź co zrobić kiedy nie otrzymasz dokumentów wywozowych we właściwym okresie rozliczeniowym.

Procedura eksportu towarów wiąże się z wywozem towarów poza terytorium Unii Europejskiej, a więc na terytorium tzw. kraju trzeciego. Przedsiębiorca, który zamierza zajmować się eksportem musi spełnić kilka warunków. Jednym z nich jest posiadanie dokumentów wywozowych i ujęcie ich we właściwym okresie rozliczeniowym. W dzisiejszej publikacji zajmiemy się analizą tej kwestii.

Dokumentowanie transakcji eksportu

Ustawa o podatku VAT wskazuje wprost w przepisach, jakie dokumenty są wymagane, żeby przedsiębiorca miał prawo do zastosowania 0% stawki podatku VAT. Przykładowy katalog dokumentów:

 • dokument w formie elektronicznej otrzymany z systemu teleinformatycznego służącego do obsługi zgłoszeń wywozowych albo potwierdzony przez właściwy organ celny wydruk tego dokumentu – komunikat IE-599,
 • dokument w formie elektronicznej pochodzący z systemu teleinformatycznego służącego do obsługi zgłoszeń wywozowych, otrzymany poza tym systemem, jeżeli zapewniona jest jego autentyczność – kopia dokumentu IE-599,
 • zgłoszenie wywozowe na piśmie utrwalonym w postaci papierowej złożone poza systemem teleinformatycznym służącym do obsługi zgłoszeń wywozowych albo jego kopia potwierdzona przez właściwy organ celny – dokument SAD.
Przykład 1

Pani Ania rozlicza podatek VAT miesięcznie, dokonała eksportu towarów do Japonii dnia 21.07.2022 r. W dniu 25.07.2022 r. otrzymała komunikat IE-599, co potwierdza, że towar opuścił terytorium UE. W tym przypadku pani Ania może rozliczyć eksport towarów w JPK_V7M za miesiąc lipiec 2022 r. i zastosować 0% stawkę podatku VAT.

Przykład 2

Pan Kamil opłaca VAT miesięcznie, dokonał eksportu towarów do Kanady 18.07.2022 r., jednak potwierdzenie wywozu towarów dotarło do niego dopiero 30.08.2022 r. Jak w takim przypadku powinien postąpić pan Kamil? Otóż z uwagi na to, że dokumenty dotarły już po upływie terminu do złożenia JPK_V7M za lipiec 2022 r. pan Kamil wykaże eksport towarów w rozliczeniu za miesiąc sierpień 2022 r.

Jak jednak należy rozliczyć eksport towarów, jeżeli dokumenty dotrą do nas jeszcze później?

Brak dokumentów wywozowych w eksporcie towarów – sposób rozliczenia w JPK_V7

Przepisy ustawy o VAT odnoszą się również wprost, do sytuacji kiedy przedsiębiorca nie wejdzie w posiadanie dokumentów potwierdzających wywóz towarów poza UE.

Przykład 3

Pani Krystyna zajmuje się eksportem towarów do USA, podatek VAT rozlicza w okresach miesięcznych. W dniu 30.07.2022 r. dokonała eksportu, ale dokument IE-599 otrzymała dopiero 30.09.2022 r. W takim przypadku pani Krystyna w JPK_V7 za sierpień 2022 r. wykaże sprzedaż ze stawką krajową 23% VAT, natomiast we wrześniu 2022 r. rozliczy eksport towarów ze stawką 0% i pomniejszy podatek VAT należny od sprzedaży, który został naliczony w rozliczeniu za sierpień 2022 r.

Przykład 4

Pani Kinga rozlicza podatek VAT kwartalnie. W miesiącu lutym 2022 r. dokonała eksportu towarów do USA. Jak długo pani Kinga może czekać na dokumenty celne, żeby rozliczyć eksport ze stawką 0%?

 • jeżeli dokumenty dotrą do 25 kwietnia 2022 r. eksport będzie rozliczony w JPK_V7K za I kwartał 2022 r. ze stawką 0%,
 • jeżeli dokumenty dotrą do 25 lipca 2022 r. eksport będzie rozliczony w JPK_V7K za II kwartał 2022 r. ze stawką 0%,
 • jeżeli dokumenty nie dotrą do 25.07.2022 r. pani Kinga w rozliczeniu za II kwartał 2022 r. wykaże dostawę eksportową ze stawką krajową, np. 23%. Jeżeli dokumenty otrzyma np. 10.08.2022 r., to w rozliczeniu za III kwartał 2022 r. wykaże eksport ze stawką 0% i obniży VAT należny od sprzedaży o kwotę wykazaną w rozliczeniu za II kwartał 2022 r. Księgowania w części ewidencyjnej JPK_V7 dokonuje w miesiącu otrzymania dokumentów, a więc w tym przypadku w sierpniu 2022 r.
 • Przykład 5

  Pan Andrzej 10 maja 2022 r. dokonał eksportu towarów na kwotę 10.000 zł, wystawił fakturę ze stawką 0%. Do 25.07.2022 r. nie wpłynęły dokumenty potwierdzające wywóz towarów poza UE. Komunikat IE-599 dotarł do pana Andrzeja 15.08.2022 r.

  W związku z tym:

  1. W miesiącu czerwcu 2022 r. należy dokonać księgowania w JPK_V7 ze stawką krajową np. 23%, wówczas wykazujemy kwotę netto 8.130,08 zł i podatek VAT 1.869,92 zł.
  2. W miesiącu sierpniu 2022 r. wykażemy:
   • kwotę 10.000 zł, jako eksport towarów ze stawką 0%,
   • kwotę: 8.130,08 zł i 1.869,92 zł na minus w części sprzedaży krajowej opodatkowanej stawką 23%.

  Księgowań dokonujemy na podstawie wystawionej 10.05.2022 r. faktury VAT, która dokumentuje transakcję eksportu. Zarówno przy sprzedaży eksportowej, jak i sprzedaży krajowej podajemy numer i datę tej faktury. Taką informację można uzyskać na infolinii KIS.

  Zaliczka w eksporcie – rozliczenie w JPK_V7

  Przedsiębiorcy, którzy dokonują eksportu towarów mają obowiązek rozpoznania obowiązku podatkowego w eksporcie również w przypadku otrzymania zaliczki na poczet przyszłej dostawy towarów. W tym jednak przypadku stawkę 0% stosuje się w odniesieniu do otrzymanej zapłaty, pod warunkiem że wywóz towarów nastąpi w terminie 6 miesięcy, licząc od końca miesiąca, w którym przedsiębiorca otrzymał zapłatę i w tym terminie otrzymał dokument potwierdzający wywóz towarów poza terytorium UE.

  Przykład 6
  Pani Magdalena otrzymała zaliczkę na poczet eksportu towarów dnia 20.07.2022 r. W takim przypadku jeżeli wywóz towarów nastąpi w terminie do 31.01.2023 r. i w tym też terminie musi otrzymać dokumenty potwierdzające wywóz, żeby móc zastosować 0% stawkę podatku VAT. Jeżeli wywóz nastąpi po 31.01.2023 r., to dostawa będzie opodatkowana stawką krajową.

  23 kwietnia 2021 r. zostały wydane objaśnienia podatkowe dotyczące pakietu SLIM VAT, w których m.in. omówiono przypadki wysyłania towarów po otrzymaniu zaliczki w eksporcie w terminie przekraczającym 6 miesięcy.

  Podsumowanie

  Przedsiębiorcy, którzy dokonują eksportu towarów znajdują się w tej uprzywilejowanej pozycji, że przysługuje im prawo do zastosowania 0% stawki podatku VAT. Ma to swoje określone konsekwencje na gruncie ustawy o VAT. Podstawowym warunkiem jest posiadanie dokumentów potwierdzających wywóz towarów poza terytorium UE. W publikacji przedstawiliśmy na przykładach, jak należy interpretować obowiązujące przepisy w tym zakresie. Brak dokumentów w odpowiednich terminach wiąże się z obowiązek naliczenia podatku VAT należnego od sprzedaży stosując stawkę krajową. Otrzymanie dokumentów w terminie późniejszym pozwala rozliczyć eksport ze stawką 0% i skorygować wcześniej zapłacony VAT należny.

  Najważniejsze pytania

  1. 🔸Co w sytuacji, gdy nie otrzymamy dokumentów wywozowych we właściwym okresie rozliczeniowym?

   Jeżeli przedsiębiorca przed upływem terminu do złożenia JPK_V7 za dany okres rozliczeniowy nie otrzymał dokumentu potwierdzającego wywóz towaru poza terytorium UE nie wykazuje dostawy w JPK_V7 za dany okres rozliczeniowy, lecz w okresie następnym.

  Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
  Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online

  O księgowości wiemy wszystko,
  żebyś Ty nie musiał

  Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

  Romek

  z ifirma.pl

  Masz pytania?
  Skontaktuj się z nami

  Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

  Nowoczesna

  Rzetelna

  Księgowość