Blog ifirma.pl

Ewidencja zakupu a procedura marży

|
|
3 minut czytania
Otrzymałeś fakturę VAT marża? Sprawdź w jaki sposób prawidłowo ja zaksięgować.
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Nowe pliki JPK_V7 to nie tylko oznaczenia GTU dla określonej grupy towarowo-usługowej, ale również szereg dodatkowych oznaczeń dokumentów i procedur – zarówno w ewidencjach VAT sprzedaży, jak i zakupu. Ilość i różnorodność tych obowiązków jest dużym utrudnieniem dla przedsiębiorców i księgowych. Aby trochę rozjaśnić te kwestie, w dzisiejszej publikacji odniesiemy się do oznaczania faktury VAT marża w ewidencji zakupu.

Co to jest procedura marży?

Ustawodawca wprowadził przepisy szczególne dla rozliczania niektórych transakcji w VAT, a zaliczają się do nich:

 • sprzedaż towarów używanych,
 • dostawa antyków, dzieł sztuki lub towarów kolekcjonerskich,
 • świadczenie usług turystycznych.
Faktura wystawiona w procedurze VAT marża nie zawiera kwoty podatku VAT, wpisana jest wartość sprzedaży brutto, w której zawarty jest VAT należny, który sprzedawca jest zobowiązany naliczyć i zapłacić do organu podatkowego. Zgodnie z przepisami taka faktura musi posiadać odpowiednie oznaczenie:
 • “procedura marży dla biur podróży”,
 • „procedura marży – dzieła sztuki”,
 • „procedura marży – przedmioty kolekcjonerskie i antyki”.

Ewidencja zakupu w procedurze VAT marża

Zgodnie z rozporządzeniem w sprawie stosowania oznaczeń w nowym JKP w ewidencji VAT zakupu powinny zostać zawarte kwoty nabyć pozwalające na prawidłowe rozliczenie podatku naliczonego:

 1. Towarów i usług nabytych od innych podatników dla bezpośredniej korzyści turysty.
 2. Towarów używanych, dzieł sztuki, przedmiotów kolekcjonerskich i antyków związanych ze sprzedażą opodatkowaną na zasadach marży zgodnie z art. 120 ustawy.

W takim przypadku zgodnie z informacjami zawartymi w broszurze informacyjnej Ministerstwa Finansów zakup powinien być oznaczony jako “ZakupVAT_Marza”.

Faktury lub inne dokumenty otrzymane przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług od innych podatników dla bezpośredniej korzyści turysty oraz towarów używanych, dzieł sztuki, przedmiotów kolekcjonerskich i antyków związanych ze sprzedażą opodatkowaną, do których stosuje się procedurę marży, należy ująć co do zasady w okresie rozliczeniowym, w którym powstaje obowiązek podatkowy z tytułu dostawy towarów lub świadczenia usług opodatkowanych na zasadach marży.

Wyjątek dotyczy sytuacji gdy marżę, za zgodą naczelnika urzędu skarbowego, oblicza się jako różnicę pomiędzy łączną wartością dostaw a łączną wartością nabyć określonego rodzaju przedmiotów kolekcjonerskich w okresie rozliczeniowym dokonania zakupu.

Struktura ewidencji VAT – zakup towarów i usług w marży

W broszurze informacyjnej MF zamieszczono schemat struktury ewidencji VAT w zakresie podatku naliczonego dla JPK_V7M i JPK_V7K uwzględniający zakup towarów i usług w procedurze marży:

Sposób prezentacji w ewidencji VAT podatku VAT naliczonego przy rozliczaniu marży z art. 119 – świadczenie usług turystyki:

Sposób prezentacji w ewidencji VAT podatku VAT naliczonego przy rozliczaniu marży z art. 120 ust. 4 – dostawy towarów używanych, dzieł sztuki, przedmiotów kolekcjonerskich i antyków:

Sposób prezentacji w ewidencji VAT podatku VAT naliczonego przy rozliczaniu marży z art. 120 ust. 5:

Przedsiębiorcy korzystający z rozliczania podatku VAT w procedurze marży powinni pamiętać o tych wszystkich obowiązkach, żeby nie narażać się konsekwencje związane z błędami w nowym pliku JPK.

Autor ifirma.pl

Małgorzata Jagusiak

Księgowa, specjalista do spraw rozliczeń podatkowych z wieloletnim doświadczeniem pracy w organach podatkowych. Przez kilka lat prowadziła własne biuro rachunkowe. Praca w sektorze prywatnym pozwoliła na zmianę perspektywy postrzegania obowiązujących przepisów podatkowych. Zdobyte doświadczenia pozwalają na łączenie wiedzy teoretycznej z wieloletnią praktyką w zawodzie.

Chętnie dzieli się posiadaną wiedzą z innymi, stara się ją przekazywać w dostępnej dla każdego formie. Z pasja poświęca się pisaniu artykułów o tematyce podatkowej. Częste zmiany przepisów wymagają otwartej głowy, kreatywności i dużej elastyczności, co jest dodatkowym atutem tej pracy, nie ma miejsca na nudę. Większość jej publikacji dotyczy rozliczeń z zakresu podatku dochodowego i podatku VAT, ale nie unika wyzwań z obszarów o innej tematyce.

Dodatkowo jest wykładowcą i szkoleniowcem z zakresu zagadnień o tematyce podatkowej. Ciągle podnosi swoje kwalifikacje, śledzi na bieżąco zmieniające się przepisy podatkowe, żeby przekazywać zawsze aktualne i sprawdzone informacje.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Zleć księgowość
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Najważniejsze pytania

  1. Faktura VAT marża - jak księgować zakup?

   Faktury lub inne dokumenty otrzymane przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług od innych podatników dla bezpośredniej korzyści turysty oraz towarów używanych, dzieł sztuki, przedmiotów kolekcjonerskich i antyków związanych ze sprzedażą opodatkowaną, do których stosuje się procedurę marży, należy ująć co do zasady w okresie rozliczeniowym, w którym powstaje obowiązek podatkowy z tytułu dostawy towarów lub świadczenia usług opodatkowanych na zasadach marży.
  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl
  Twój znajomy zakłada firmę Blog banner

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie