Blog ifirma.pl

Faktura Google Ads – rozliczenie u nievatowca

|
|
2 minut czytania
Nabywasz usługi od firmy Google Ads? Sprawdź, w jaki sposób rozliczać faktury u nievatowca.
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Przedsiębiorcy nie pozbawieni prawa z korzystania z usług firm zagranicznych tylko dlatego, że korzystają ze zwolnienia z podatku VAT. Jednak takie transakcje są traktowane jak import usług i muszą być odpowiednio rozliczone w podatku VAT. Jeżeli zastanawiasz się, po co o tym piszemy skoro jesteś nievatowcem, to przeczytaj artykuł.

Na co zwrócić uwagę przy imporcie usług?

Jako nievatowiec pamiętaj, że i tak rejestrujesz się jako podatnik VAT-UE. Jak pobierzesz fakturę za reklamę od firmy Google Ads sprawdź kwoty na pierwszej i drugiej stronie dokumentu. Nie zawsze są to te same kwoty. Na pierwszej stronie znajduje się kwota przedpłaty, która znajdzie się w podstawie rozliczenia podatku VAT. Na drugiej stronie w wierszu “Google Ads” znajdzie się kwota faktycznie wydatkowana na reklamę w danym okresie rozliczeniowym, która znajdzie się w kosztach uzyskania przychodów w PIT.

Księgowanie w podatku VAT

Przedsiębiorca nalicza podatek VAT w wysokości 23%, którą wykazuje się w deklaracji VAT-9M lub VAT-8, jako rozliczenie podatku VAT należnego. Wyliczona kwota podatku VAT musi zostać wpłacona do urzędu skarbowego. Z uwagi na to, że przedsiębiorca nie ma prawa do odliczenia podatku VAT, ma prawo do ujęcia kwoty podatku VAT w kosztach uzyskania przychodów w PKPiR w dacie wysłania deklaracji VAT-9M lub VAT-8 do organu podatkowego.

Księgowanie w podatku PIT

W podatku dochodowym po stronie kosztów uzyskania przychodów znajdzie się kwota faktycznie skonsumowana na opłacenie reklamy w danym okresie. Dodatkowo po stronie kosztów będzie można ująć podatek VAT należny wykazany w deklaracjach, o których napisano powyżej. Wydatki na reklamę na Google Ads ujmuje się w PKPiR w kol. 13 “Pozostałe wydatki”.

Pamiętajmy, że import usług musi być rozliczony po stronie podatku VAT również przez nievatowca.

Autor ifirma.pl

Małgorzata Jagusiak

Księgowa, specjalista do spraw rozliczeń podatkowych z wieloletnim doświadczeniem pracy w organach podatkowych. Przez kilka lat prowadziła własne biuro rachunkowe. Praca w sektorze prywatnym pozwoliła na zmianę perspektywy postrzegania obowiązujących przepisów podatkowych. Zdobyte doświadczenia pozwalają na łączenie wiedzy teoretycznej z wieloletnią praktyką w zawodzie.

Chętnie dzieli się posiadaną wiedzą z innymi, stara się ją przekazywać w dostępnej dla każdego formie. Z pasja poświęca się pisaniu artykułów o tematyce podatkowej. Częste zmiany przepisów wymagają otwartej głowy, kreatywności i dużej elastyczności, co jest dodatkowym atutem tej pracy, nie ma miejsca na nudę. Większość jej publikacji dotyczy rozliczeń z zakresu podatku dochodowego i podatku VAT, ale nie unika wyzwań z obszarów o innej tematyce.

Dodatkowo jest wykładowcą i szkoleniowcem z zakresu zagadnień o tematyce podatkowej. Ciągle podnosi swoje kwalifikacje, śledzi na bieżąco zmieniające się przepisy podatkowe, żeby przekazywać zawsze aktualne i sprawdzone informacje.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Zleć księgowość
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl
  Twój znajomy zakłada firmę Blog banner

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie