Faktura Google Ads – rozliczenie u nievatowca

faktura google ads nievatowiec

Nabywasz usługi od firmy Google Ads? Sprawdź, w jaki sposób rozliczać faktury u nievatowca.

Przedsiębiorcy nie pozbawieni prawa z korzystania z usług firm zagranicznych tylko dlatego, że korzystają ze zwolnienia z podatku VAT. Jednak takie transakcje są traktowane jak import usług i muszą być odpowiednio rozliczone w podatku VAT. Jeżeli zastanawiasz się, po co o tym piszemy skoro jesteś nievatowcem, to przeczytaj artykuł.

Na co zwrócić uwagę przy imporcie usług?

Jako nievatowiec pamiętaj, że i tak rejestrujesz się jako podatnik VAT-UE. Jak pobierzesz fakturę za reklamę od firmy Google Ads sprawdź kwoty na pierwszej i drugiej stronie dokumentu. Nie zawsze są to te same kwoty. Na pierwszej stronie znajduje się kwota przedpłaty, która znajdzie się w podstawie rozliczenia podatku VAT. Na drugiej stronie w wierszu “Google Ads” znajdzie się kwota faktycznie wydatkowana na reklamę w danym okresie rozliczeniowym, która znajdzie się w kosztach uzyskania przychodów w PIT.

Księgowanie w podatku VAT

Przedsiębiorca nalicza podatek VAT w wysokości 23%, którą wykazuje się w deklaracji VAT-9M lub VAT-8, jako rozliczenie podatku VAT należnego. Wyliczona kwota podatku VAT musi zostać wpłacona do urzędu skarbowego. Z uwagi na to, że przedsiębiorca nie ma prawa do odliczenia podatku VAT, ma prawo do ujęcia kwoty podatku VAT w kosztach uzyskania przychodów w PKPiR w dacie wysłania deklaracji VAT-9M lub VAT-8 do organu podatkowego.

Księgowanie w podatku PIT

W podatku dochodowym po stronie kosztów uzyskania przychodów znajdzie się kwota faktycznie skonsumowana na opłacenie reklamy w danym okresie. Dodatkowo po stronie kosztów będzie można ująć podatek VAT należny wykazany w deklaracjach, o których napisano powyżej. Wydatki na reklamę na Google Ads ujmuje się w PKPiR w kol. 13 “Pozostałe wydatki”.

Pamiętajmy, że import usług musi być rozliczony po stronie podatku VAT również przez nievatowca.

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość