Faktura Google Ads – rozliczenie u nievatowca

faktura google ads nievatowiec

Nabywasz usługi od firmy Google Ads? Sprawdź, w jaki sposób rozliczać faktury u nievatowca.

Przedsiębiorcy nie pozbawieni prawa z korzystania z usług firm zagranicznych tylko dlatego, że korzystają ze zwolnienia z podatku VAT. Jednak takie transakcje są traktowane jak import usług i muszą być odpowiednio rozliczone w podatku VAT. Jeżeli zastanawiasz się, po co o tym piszemy skoro jesteś nievatowcem, to przeczytaj artykuł.

Na co zwrócić uwagę przy imporcie usług?

Jako nievatowiec pamiętaj, że i tak rejestrujesz się jako podatnik VAT-UE. Jak pobierzesz fakturę za reklamę od firmy Google Ads sprawdź kwoty na pierwszej i drugiej stronie dokumentu. Nie zawsze są to te same kwoty. Na pierwszej stronie znajduje się kwota przedpłaty, która znajdzie się w podstawie rozliczenia podatku VAT. Na drugiej stronie w wierszu “Google Ads” znajdzie się kwota faktycznie wydatkowana na reklamę w danym okresie rozliczeniowym, która znajdzie się w kosztach uzyskania przychodów w PIT.

Księgowanie w podatku VAT

Przedsiębiorca nalicza podatek VAT w wysokości 23%, którą wykazuje się w deklaracji VAT-9M lub VAT-8, jako rozliczenie podatku VAT należnego. Wyliczona kwota podatku VAT musi zostać wpłacona do urzędu skarbowego. Z uwagi na to, że przedsiębiorca nie ma prawa do odliczenia podatku VAT, ma prawo do ujęcia kwoty podatku VAT w kosztach uzyskania przychodów w PKPiR w dacie wysłania deklaracji VAT-9M lub VAT-8 do organu podatkowego.

Księgowanie w podatku PIT

W podatku dochodowym po stronie kosztów uzyskania przychodów znajdzie się kwota faktycznie skonsumowana na opłacenie reklamy w danym okresie. Dodatkowo po stronie kosztów będzie można ująć podatek VAT należny wykazany w deklaracjach, o których napisano powyżej. Wydatki na reklamę na Google Ads ujmuje się w PKPiR w kol. 13 “Pozostałe wydatki”.

Pamiętajmy, że import usług musi być rozliczony po stronie podatku VAT również przez nievatowca.

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Biuro Rachunkowe Biuro Rachunkowe Biuro Rachunkowe

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość