Zapisz się do naszego newslettera i raz w tygodniu otrzymuj nową wiedzę z zakresu księgowości, biznesu i technologii. Tylko wartościowe informacje.
Terminy wystawiania faktur VAT zostały uregulowane wprost w przepisach ustawy. Określona została pewna zasada ogólna, ale występuje kilka wyjątków, których znajomość jest niezbędna, aby prawidłowo dokonywać rozliczeń podatkowych. Nieprawidłowości związane z rozliczeniami podatkowymi mogą być obarczone różnymi konsekwencjami ze strony organów podatkowych dlatego należy przestrzegać obowiązujących terminów. Czym grozi niewystawienie faktury w terminie i co zrobić w takiej sytuacji?
Niewystawienie faktury w terminie – omówione zagadnienia:
Jaki jest termin na wystawienie faktury?
Co do zasady fakturę wystawia się nie później niż 15. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano dostawy towaru lub wykonano usługę. Jeżeli przed dokonaniem dostawy towaru lub wykonaniem usługi otrzymano całość lub część zapłaty i zgodnie z przepisami przedsiębiorca ma obowiązkiem wystawienia faktury. Fakturę zaliczkową wystawia się nie później niż 15. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym otrzymał całość lub część zapłaty. Istnieją również przypadki, w których fakturę wystawia się w sposób szczególny.
Dodatkowo należy pamiętać, że faktura VAT nie może być wystawione wcześniej niż 30. dnia przed dokonaniem dostawy towary/wykonaniem usługi lub otrzymaniem zaliczki na poczet przyszłej dostawy towaru lub wykonania usługi.
Kiedy uznaje się, że faktura nie została wystawiona w terminie?
Zgodnie z tym co zostało napisane powyżej każde wystawienie faktury w innym terminie będzie traktowane jako nieterminowe wystawienie:
- wystawienie faktury po 15-tym dniu miesiąca,
- wystawienie faktury zaliczkowej po 15-tym dniu miesiąca,
- wystawienie faktury wcześniej niż 30. dnia.
Rodzi się pytanie jak przedsiębiorca powinien postąpić w takiej sytuacji?
Niewystawienie faktury w terminie – jak postąpić?
Samo wystawienie faktury VAT często jest określane jako czynność techniczna i nawet w sytuacji, gdy przedsiębiorca nie wystawi faktury w obowiązujących terminach, to powinien w sposób prawidłowy rozpoznać obowiązek podatkowy i wykazać podatek VAT należny. Przepisy również odnoszą się do takich sytuacji. W takim przypadku obowiązek podatkowy powstaje z chwilą:
- Upływu terminu do wystawienia faktury.
- Z upływem terminu płatności jeżeli nie został określony termin na wystawienie faktury w przepisach.
Jeżeli zdarzy się taka sytuacja, że przedsiębiorca wystawi fakturę po terminie wynikającym z ustawy o podatku VAT, wówczas i tak powinien wykazać podatek VAT należny we właściwym okresie rozliczeniowym, pomimo że data faktury nie będzie na to wskazywała.
Przykład
Przedsiębiorca dokonał dostawy towarów w miesiącu październiku 2020 r. Z uwagi na przeoczenie nie wystawił faktury VAT do 15 listopada 2020 r. Faktura została wystawiona dnia 02.12.2020 r. Ponieważ upłynął już termin przekazania JPK_V7M dlatego przedsiębiorca będzie zobowiązany do złożenia korekty pliku za październik 2020 r., w którym wykaże podatek VAT należny od dokonanej dostawy towarów.
Sytuacja komplikuje się bardziej, gdy dojdzie do wystawienia faktury wcześniej niż 30. dnia przed dokonaniem dostawy towarów/usług lub otrzymaniem zaliczki. Taka okoliczność w świetle ustawy o podatku VAT jest traktowana jako wystawienie “pustej faktury”. Oczywiście nie jest to również sytuacja bez wyjścia, o ile nie było to celowe działanie. Jeżeli faktura VAT została wystawiona za wcześnie, to przedsiębiorca powinien:
W pierwszym przypadku, jeżeli faktura trafiła już do obrotu prawnego i dotarła do nabywcy, powinna zostać skorygowana do zera i wystawiona kolejna faktura w terminie właściwym.
W drugim przypadku, pod warunkiem nie wysłania faktury do nabywcy, możliwe jest anulowanie faktury.
Najważniejsze pytania
-
🔸Jak wystawić zaległą fakturę?
Jeżeli zdarzy się taka sytuacja, że przedsiębiorca wystawi fakturę po terminie wynikającym z ustawy o podatku VAT, wówczas i tak powinien wykazać podatek VAT należny we właściwym okresie rozliczeniowym, pomimo że data faktury nie będzie na to wskazywała.
1.powstaje pytanie po co ustalono termin wystawienia faktury skoro jego przekroczenie nie rodzi konsekwencji wobec wystawcy o ile tylko rozliczy vat w terminie.
2. Nie jrst tak, ze pozniejsze wystawieie fakturynie rodzi konsekwenji u nabywcy. Moze byc tak, ze zakonczyl on dzialalnosc a dotanie fakture ktorej juz nie odliczy (vat i podatek). Co wtedy?