Blog ifirma.pl

Faktura wystawiona na firmę z siedzibą główną na terenie UE lub w USA – jak rozliczyć transakcję i wykazać w deklaracji VAT i JPK_VAT?

|
|
1 minut czytania
Otrzymałeś fakturę od firmy, która ma siedzibę główną za granicą? Sprawdź, w jaki sposób powinna być zaksięgowana w JPK_V7.
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

W dzisiejszych czasach niewiele jest potrzebne, żeby można było dokonywać zakupów przez Internet niemal z każdego zakątka świata. Jeśli takie zakupy mają charakter prywatny, to nie ma tutaj większych problemów, ponieważ nie trzeba ich nigdzie rozliczać. Inaczej będzie wyglądała sytuacja, w której zakup jest dokonywany na firmę. W dzisiejszej publikacji zastanowimy się, w jaki sposób rozliczyć transakcję w JPK_V7, jeśli faktura jest wystawiona przez firmę z siedzibą główną na terenie UE lub w USA.

Rodzaje transakcji zagranicznych

Transakcje wewnątrzunijne
Transakcje z krajami trzecimi
WNT – Wewnątrzwspólnotowa Nabycie Towarów
Import towarów – przywóz z kraju trzeciego
WDT – Wewnątrzwspólnotowa Dostawa Towarów
Eksport towarów – wywóz poza terytorium UE
Import usług – nabycie usług od firmy spoza Polski
Eksport usług – sprzedaż usług poza Polskę
 

Jeżeli chodzi o import i eksport usług nie zastosowano podziału na wewnątrzunijny i poza UE, ponieważ zasada rozliczania jest podobna, a jedynie zmienia się miejsce prezentacji w JPK_V7. Dodatkowo eksport usług w ramach UE jest wykazywany w informacji podsumowującej VAT-UE. Na tym etapie chodziło przede wszystkim o pokazanie rodzaju transakcji zagranicznych, które należy rozliczać w podatku VAT.

Dostawa towarów przez firmę z siedzibą główną na terenie UE

Od czasów pandemii handel internetowy bije rekordy popularności. Większość sklepów przeniosło się do sieci, nic więc dziwnego, że coraz więcej osób i firm chętnie kupuje online. Obecnie przedsiębiorcy otrzymują sporo faktur, na których pojawia się zagraniczna nazwa firmy, ale polski numer NIP. Wiele firm zagranicznych rejestruje się na terenie innych krajów z uwagi na obowiązki z zakresu podatku VAT. Firmy te posiadają swoje magazyny na terenie wielu krajów UE i wysyłają towary z tych magazynów. Kluczowe w naszych rozważaniach będzie z jakiego kraju został wysłany towar. Dla polskiego przedsiębiorcy rodzi się pytanie, w jaki sposób powinien rozliczać otrzymane faktury.

Rozważmy 2 przypadki:

 1. Faktura wystawiona ze stawką 23% – dostawa towarów z innego kraju UE.
 2. Faktura wystawiona ze stawką 23% – dostawa towarów z Polski.

Przykład 1

Pan Adama zakupił towary od firmy zagranicznej z siedzibą w UE. Na fakturze sprzedaży pojawił się polski numer NIP i został naliczony VAT 23%. Kwota netto 1.000 zł, kwota VAT 230 zł. W tym przypadku pan Michał powinien jeszcze sprawdzić, czy towar został wysłany z Polski czy z innego kraju UE.

 • jeśli towar został wysłany z Polski, to można odliczyć podatek VAT na takich samych zasadach, jak od każdej innej faktury wystawionej przez polskiego przedsiębiorcę. Kwota VAT 230 zł będzie stanowiła podatek VAT naliczony podlegający odliczeniu,

Wykazanie w JPK_V7:

 
 
 • jeśli natomiast towar został wysłany z innego kraju UE, to będzie to transakcja WNT, która podlega opodatkowaniu w Polsce. W podstawie do opodatkowania znajdzie się kwota 1.230 zł (brutto) i od niej zostanie naliczony podatek VAT należny i naliczony, który zostanie odpowiednio wykazany w JPK_V7. Taka transakcja będzie również wykazana w informacji podsumowującej VAT-UE.

Wykazanie w JPK_V7 wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów (WNT):
Rozliczenie podatku należnego:

 
 

Rozliczenie podatku naliczonego:

 
 

Dla czynnego podatnika VAT transakcja WNT jest neutralna podatkowo, podatek VAT należny stanowi jednocześnie podatek VAT naliczony. Informacja podsumowująca VAT-UE:

 
 

Informacja o tym, skąd towar został wysłany powinna widnieć na liście przewozowym.

Dostawa towarów przez firmę z siedzibą główną na terenie USA

Jeżeli firma zagraniczna ma siedzibę na terenie USA, to wówczas jeżeli towar będzie wysyłany do Polski, to mamy do czynienia z importem towarów. W takim przypadku towar dopuszczony do obrotu na terenie UE powinien podlegać odprawie celnej, na której zostanie naliczony m.in. VAT od importu. Opłaty celne należy uregulować do urzędu celno-skarbowego. Podstawą do odliczenia podatku VAT będzie stanowił dokument SAD lub PZC. Dodatkowo taka transakcja powinna być oznaczona w JPK_V7, jako “IMP”, oznaczenie będzie widoczne w części ewidencyjnej VAT odpowiednio w polach K_42 i K_43. W przypadku tradycyjnej odprawy celnej podstawę do zaksięgowania będzie stanowił dokument SAD lub PZC. Wpisuje się dane sprzedawcy z kraju trzeciego i numer odprawy celnej. Księgując taką transakcję w programie księgowym iFirma należy w zakładce “Wydatki” dodać wydatek na formularzu “Import towarów handlowych”. Spowoduje to automatyczne oznaczenie procedury symbolem IMP w części ewidencyjnej JPK_V7. Szczegółowa instrukcja księgowania importu towarów dostępna jest w podlinkowanej publikacji.

Faktura wystawiona przez firmę z USA stanowi jedynie podstawę do zaksięgowania kosztu w PKPiR.

Import usług od firmy z siedzibą główną na terenie UE

W przypadku importu usług jeśli na fakturze mamy numer NIP z przedrostkiem kraju UE, innego niż Polska, to mamy do czynienia z importem usług. W tym przypadku polski przedsiębiorca powinien pamiętać, że tutaj w grę wchodzi zasada odwrotnego obciążenia w podatku VAT, obowiązek podatkowy zostaje przerzucony na nabywcę usługi. Rozliczanie importu usług jest podobne do rozliczania transakcji WNT. Czynny podatnik VAT nalicza zarówno podatek VAT należny, który jest jednocześnie podatkiem VAT naliczonym. Każdy przedsiębiorca musi pamiętać o obowiązku rejestracji do podatku VAT.

Import usług z UE jest wykazywany w JPK_V7:

Podatek należny:

 
 

Podatek naliczony:

 
 

Dla czynnego podatnika VAT import usług będzie neutralny podatkowego, ponieważ podatek VAT należny będzie jednocześnie podatkiem VAT naliczonym.

Importu usług nie wykazuje się w informacji podsumowującej VAT-UE.

Import usług od firmy z siedzibą główną poza UE

Zasada rozliczania importu usług od firmy z siedzibą poza UE jest taka sama, z tą tylko różnicą, że podatek VAT należny jest wykazywany w innym miejscu w JPK_V7:

 
 

Rozliczenie podatku naliczonego jest wykazywane w takim samym miejscu, jak w przypadku importu usług z UE. Jeśli faktura będzie wystawiona z naliczonym podatkiem VAT, to w podstawie należy wpisać kwotę brutto z faktury.

Jak rozliczać transakcje zagraniczne – podsumowanie

Rozliczanie transakcji zagranicznych nadal przysparza problemów zarówno przedsiębiorcom, jak i księgowym. Jeszcze dość często zastanawiamy się, w jak prawidłowo rozliczyć transakcję w JPK_V7. Dostawa towarów z wysyłką z innego kraju UE będzie rozliczana jak transakcja WNT. Jeśli wysyłka będzie z Polski, a faktura z naliczonym polskim VAT, to faktura jest rozliczana na takich samych zasadach, jak faktura z Polski. Wysyłka spoza UE stanowi import towarów, a faktura będzie jedynie dokumentem kosztowym. Podstawę do odliczenia podatku VAT będzie stanowił dokument celny. Import usług rozliczany jest na takich samych zasadach, bez względu na to czy usługodawcą jest firma z UE, czy spoza UE. Jedyna różnica jest w prezentacji podatku należnego w JPK_V7. Import usług nakłada obowiązek rejestracji do VAT-UE i uzyskanie NIP-UE. W publikacji zaprezentowano ogólne zasady rozliczania faktur wystawianych przez firmy zagraniczne. Na pewno nie rozwiało to wszystkich wątpliwości, które mogą powstać przy tej okazji. W swojej indywidualnej sprawie przedsiębiorca ma prawo zawsze zadać pytanie w urzędzie skarbowym, czy w Krajowej Informacji Skarbowej, jeśli w dalszym ciągu jakieś kwestie budziłyby wątpliwości.

Autor ifirma.pl

Małgorzata Jagusiak

Księgowa, specjalista do spraw rozliczeń podatkowych z wieloletnim doświadczeniem pracy w organach podatkowych. Przez kilka lat prowadziła własne biuro rachunkowe. Praca w sektorze prywatnym pozwoliła na zmianę perspektywy postrzegania obowiązujących przepisów podatkowych. Zdobyte doświadczenia pozwalają na łączenie wiedzy teoretycznej z wieloletnią praktyką w zawodzie.

Chętnie dzieli się posiadaną wiedzą z innymi, stara się ją przekazywać w dostępnej dla każdego formie. Z pasja poświęca się pisaniu artykułów o tematyce podatkowej. Częste zmiany przepisów wymagają otwartej głowy, kreatywności i dużej elastyczności, co jest dodatkowym atutem tej pracy, nie ma miejsca na nudę. Większość jej publikacji dotyczy rozliczeń z zakresu podatku dochodowego i podatku VAT, ale nie unika wyzwań z obszarów o innej tematyce.

Dodatkowo jest wykładowcą i szkoleniowcem z zakresu zagadnień o tematyce podatkowej. Ciągle podnosi swoje kwalifikacje, śledzi na bieżąco zmieniające się przepisy podatkowe, żeby przekazywać zawsze aktualne i sprawdzone informacje.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Zleć księgowość
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie