Biuro Rachunkowe

od 89 zł miesięcznie

  • Obsługa JPK – bez dopłat.
  • Pełna odpowiedzialność za dokumentację.
  • Wygodne dostarczanie dokumentów.

ZLEĆ SWOJĄ KSIĘGOWOŚĆ

Porównaj ceny

Finansowanie firmy cz. II Leasing operacyjny

Jedną z najpopularniejszych form inwestowania w nowe maszyny czy samochody firmowe jest leasing operacyjny. Jeśli przedsiębiorca zastanawia się, czy zdecydować się właśnie na taką formę, warto bliżej przyjrzeć się cechom leasingu operacyjnego – w drugiej części przewodnika.

Leasing operacyjny – zasady

Leasing operacyjny może być udzielony przez dowolną, zajmującą się takimi usługami instytucję na podstawie przepisów Kodeksu cywilnego. Umowa taka polega na przekazaniu przedmiotu leasingu leasingobiorcy, który za korzystanie płaci czynsz leasingodawcy. Przedmiot leasingu przez cały czas trwania umowy pozostaje własnością leasingodawcy, z możliwością preferencyjnego wykupu przez leasingobiorcę.

W porównaniu do kredytu na firmę, leasing operacyjny jest znacznie łatwiejszą do uzyskania formą finansowania zewnętrznego. W związku z faktem, że przedmiot umowy przez czas jej trwania pozostaje własnością leasingodawcy, zabezpieczenia i udowadnianie zdolności kredytowej nie jest aż tak mocno wymagane. Umowa leasingu operacyjnego jest też najczęściej krótsza niż w przypadku kredytu.

Uwaga! Aby umowa mogła zostać uznana za leasing operacyjny, okres jej trwania nie może być krótszy niż 40% okresu amortyzacji przedmiotu leasingu według KŚT.

Pewnym ograniczeniem przy leasingu operacyjnym jest fakt, że niewiele firm decyduje się na finansowanie używanych sprzętów czy pojazdów. W większości przypadków jest to zatem opcja tylko dla nowych składników majątku.

Leasing operacyjny – rozliczenia

Faktury za leasing operacyjny nie są problematyczne – co do zasady, do kosztów uzyskania przychodów zaliczamy całą ich wartość, czyli ratę leasingową (część kapitałową i odsetkową), a także dodatkowe opłaty, jak czynsz inicjalny czy opłata manipulacyjna. Rozliczanie kosztów w leasingu operacyjnym jest szczególnie korzystne przy nabyciu samochodu osobowego, ponieważ nie obowiązują tu limity (do 20.000 euro). Ponadto, jeśli leasingobiorca zdecyduje się na wykup przedmiotu leasingu, to taki wydatek również zaliczy do kosztów (bezpośrednio lub w formie odpisów amortyzacyjnych).

Czynni podatnicy VAT mają w większości przypadków prawo do odliczenia VAT od faktur leasingowych (poza ograniczeniami wynikającymi z przepisów ustawy o VAT). W przypadku leasingu operacyjnego VAT będzie więc odliczany w częściach przez cały okres trwania umowy, wraz z opłaceniem każdej kolejnej raty.


Wolisz mieć środki trwałe? Sfinansuj je kredytem albo leasingiem finansowym!


Autor: Anna Kubalka – ifirma.pl


UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disquss. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disquss zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disquss. O szczegółach przetwarzania danych przez Disquss dowiesz się ze strony.
W ifirma.pl
pełna obsługaJPK

Nowy rok, nowe obowiązki dla przedsiębiorców.

Poznaj zmiany podatkowe w 2018 r.:

Nie czekaj na ostatnią chwilę.

przeczytaj nasz poradnikSprawdź ofertę,
którą mamy dla Ciebie

Biuro Rachunkowe

89zł/mc

ZAREJESTRUJ SIĘ