Co może być kosztem firmy w mieszkaniu?

firma w mieszkaniu a koszty

Zastanawiasz się, jakie koszty możesz rozliczyć prowadząc firmę w mieszkaniu? Zapraszamy do lektury na ten temat.

Wykorzystanie mieszkania w prowadzeniu firmy. Materiał video

 

Prowadząc działalność gospodarczą w mieszkaniu często zastanawiamy się, co w takiej sytuacji może zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów. Wbrew pozorom takich kosztów może być całkiem sporo. W dzisiejszym artykule opiszemy na przykładach takie koszty.

Firma w mieszkaniu a koszty – co można do nich zaliczyć

Katalog kosztów, które mogą być rozliczone w związku z działalnością prowadzoną w mieszkaniu jest otwarty. Co do zasady takie koszty muszą:

  • mieć związek z prowadzoną działalnością gospodarczą,
  • być właściwie udokumentowane,
  • nie mogą to być wydatki na cele osobiste,
  • nie mogą się znajdować w art. 23 ustawy o PIT.

Do najczęściej występujących kosztów zaliczane są:

  • opłaty czynszowe,
  • faktury za media: energia elektryczna, ogrzewanie, woda,
  • koszty remontu użytkowanych pomieszczeń,
  • zakup biurka, fotela, szafy, półek, bądź innego wyposażenia, które ma związek z prowadzeniem działalności,
  • odkurzacz, środki czystości.

Oczywiście jest to tylko przykładowy katalog wydatków, które mogą się znaleźć w kosztach w związku z prowadzeniem firmy w mieszkaniu. Pamiętajmy, że podstawą zaliczenia do kosztów firmy jest prawidłowo wystawiona faktura/rachunek, na której znajdą się dane przedsiębiorcy wraz z jego numerem NIP.

Koszty firmy w mieszkaniu na przykładach

Poniżej opiszemy na przykładach wydatki, które mogą być kosztem uzyskania przychodów.

Przykład 1.

Pan Adam prowadzi firmę marketingową. Na potrzeby swojej działalności wydzielił jeden pokój o powierzchni 8 m2. Powierzchnia użytkowa całego mieszkania wynosi 64 m2. W takim przypadku część mieszkania przeznaczona na działalność gospodarczą stanowi 12,5% powierzchni całkowitej. Takim procentem pan Adam może rozliczyć koszty ogrzewania. Rozliczenie pozostałych mediów należy do indywidualnej oceny, o czym pisaliśmy w artykule: prowadzenie firmy w mieszkaniu a media.

Przykład 2.

Pani Aneta zaczęła prowadzić firmę informatyczną w mieszkaniu. Na potrzeby działalności przeznaczyła część pokoju o powierzchni 10 m2. Pani Aneta chce zakupić biurko, fotel i półki, które będzie wykorzystywała w firmie. W takim przypadku wszystkie wymienione wydatki mogą być kosztem podatkowym w pełnej wysokości pod warunkiem, że faktura dokumentująca ich poniesienie będzie wystawiona na dane firmy.

Przykład 3.

Pan Mikołaj jest stomatologiem i postanowił prowadzić praktykę lekarską we własnym domu. Wydzielił na swoją działalność 2 pomieszczenia i korytarz, który jest poczekalnią dla klientów. Pan Mikołaj zastanawia się, czy w takim przypadku może zakupić odkurzacz i czajnik i ująć te wydatki do kosztów. Wymienione zakupy w przypadku takiego profilu działalności gospodarczej mogą stanowić koszty uzyskania przychodów, pod warunkiem prawidłowego udokumentowania.

Przykład 4.

Pani Ania świadczy usługi reklamowe. Siedziba jej firmy znajduje się w mieszkaniu, w którym pani Ania wydzieliła pokój o powierzchni 10m2 na potrzeby działalności. Pomieszczenie wymaga jednak remontu. Niezbędne jest pomalowanie ścian, założenie oświetlenia, żaluzji okiennych. Takie wydatki również mogą się znaleźć w kosztach, pod warunkiem, że faktury potwierdzające ich poniesienie będą wystawione na firmę.

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość