Blog ifirma.pl

Co może być kosztem firmy w mieszkaniu?

|
|
3 minut czytania
Zastanawiasz się, jakie koszty możesz rozliczyć prowadząc firmę w mieszkaniu? Zapraszamy do lektury na ten temat.
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Wykorzystanie mieszkania w prowadzeniu firmy. Materiał video

 

Prowadząc działalność gospodarczą w mieszkaniu często zastanawiamy się, co w takiej sytuacji może zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów. Wbrew pozorom takich kosztów może być całkiem sporo. W dzisiejszym artykule opiszemy na przykładach takie koszty.

Firma w mieszkaniu a koszty – co można do nich zaliczyć

Katalog kosztów, które mogą być rozliczone w związku z działalnością prowadzoną w mieszkaniu jest otwarty. Co do zasady takie koszty muszą:

 • mieć związek z prowadzoną działalnością gospodarczą,
 • być właściwie udokumentowane,
 • nie mogą to być wydatki na cele osobiste,
 • nie mogą się znajdować w art. 23 ustawy o PIT.

Do najczęściej występujących kosztów zaliczane są:

 • opłaty czynszowe,
 • faktury za media: energia elektryczna, ogrzewanie, woda,
 • koszty remontu użytkowanych pomieszczeń,
 • zakup biurka, fotela, szafy, półek, bądź innego wyposażenia, które ma związek z prowadzeniem działalności,
 • odkurzacz, środki czystości.

Oczywiście jest to tylko przykładowy katalog wydatków, które mogą się znaleźć w kosztach w związku z prowadzeniem firmy w mieszkaniu. Pamiętajmy, że podstawą zaliczenia do kosztów firmy jest prawidłowo wystawiona faktura/rachunek, na której znajdą się dane przedsiębiorcy wraz z jego numerem NIP.

Koszty firmy w mieszkaniu na przykładach

Poniżej opiszemy na przykładach wydatki, które mogą być kosztem uzyskania przychodów.

Przykład 1.

Pan Adam prowadzi firmę marketingową. Na potrzeby swojej działalności wydzielił jeden pokój o powierzchni 8 m2. Powierzchnia użytkowa całego mieszkania wynosi 64 m2. W takim przypadku część mieszkania przeznaczona na działalność gospodarczą stanowi 12,5% powierzchni całkowitej. Takim procentem pan Adam może rozliczyć koszty ogrzewania. Rozliczenie pozostałych mediów należy do indywidualnej oceny, o czym pisaliśmy w artykule: prowadzenie firmy w mieszkaniu a media.

Przykład 2.

Pani Aneta zaczęła prowadzić firmę informatyczną w mieszkaniu. Na potrzeby działalności przeznaczyła część pokoju o powierzchni 10 m2. Pani Aneta chce zakupić biurko, fotel i półki, które będzie wykorzystywała w firmie. W takim przypadku wszystkie wymienione wydatki mogą być kosztem podatkowym w pełnej wysokości pod warunkiem, że faktura dokumentująca ich poniesienie będzie wystawiona na dane firmy.

Przykład 3.

Pan Mikołaj jest stomatologiem i postanowił prowadzić praktykę lekarską we własnym domu. Wydzielił na swoją działalność 2 pomieszczenia i korytarz, który jest poczekalnią dla klientów. Pan Mikołaj zastanawia się, czy w takim przypadku może zakupić odkurzacz i czajnik i ująć te wydatki do kosztów. Wymienione zakupy w przypadku takiego profilu działalności gospodarczej mogą stanowić koszty uzyskania przychodów, pod warunkiem prawidłowego udokumentowania.

Przykład 4.

Pani Ania świadczy usługi reklamowe. Siedziba jej firmy znajduje się w mieszkaniu, w którym pani Ania wydzieliła pokój o powierzchni 10m2 na potrzeby działalności. Pomieszczenie wymaga jednak remontu. Niezbędne jest pomalowanie ścian, założenie oświetlenia, żaluzji okiennych. Takie wydatki również mogą się znaleźć w kosztach, pod warunkiem, że faktury potwierdzające ich poniesienie będą wystawione na firmę.

Autor ifirma.pl

Małgorzata Jagusiak

Księgowa, specjalista do spraw rozliczeń podatkowych z wieloletnim doświadczeniem pracy w organach podatkowych. Przez kilka lat prowadziła własne biuro rachunkowe. Praca w sektorze prywatnym pozwoliła na zmianę perspektywy postrzegania obowiązujących przepisów podatkowych. Zdobyte doświadczenia pozwalają na łączenie wiedzy teoretycznej z wieloletnią praktyką w zawodzie.

Chętnie dzieli się posiadaną wiedzą z innymi, stara się ją przekazywać w dostępnej dla każdego formie. Z pasja poświęca się pisaniu artykułów o tematyce podatkowej. Częste zmiany przepisów wymagają otwartej głowy, kreatywności i dużej elastyczności, co jest dodatkowym atutem tej pracy, nie ma miejsca na nudę. Większość jej publikacji dotyczy rozliczeń z zakresu podatku dochodowego i podatku VAT, ale nie unika wyzwań z obszarów o innej tematyce.

Dodatkowo jest wykładowcą i szkoleniowcem z zakresu zagadnień o tematyce podatkowej. Ciągle podnosi swoje kwalifikacje, śledzi na bieżąco zmieniające się przepisy podatkowe, żeby przekazywać zawsze aktualne i sprawdzone informacje.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Zleć księgowość
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl
  Twój znajomy zakłada firmę Blog banner

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie