Powrót

GTU_04 wyroby tytoniowe – jakie?

GTU 04 wyroby tytoniowe

Sprzedajesz wyroby tytoniowe? Sprawdź, do których dokładnie trzeba stosować oznaczenie GTU_04 w nowym JPK.

Zapisz się do naszego newslettera i raz w tygodniu otrzymuj nową wiedzę z zakresu księgowości, biznesu i technologii. Tylko wartościowe informacje.

Oznaczenia GTU w nowym pliku JPK są niemałym problemem dla wielu firm. Co prawda zostało wydane rozporządzenie w tej sprawie, ale tak naprawdę zawarte w nim informacje są zbyt ogólne i niewystarczające. Dlatego rozpoczęliśmy cykl artykułów, w którym szczegółowo odniesiemy się do kwestii związanych z prawidłowym stosowaniem nowych oznaczeń w JPK. W dzisiejszej publikacji odpowiemy na pytanie, jakie wyroby tytoniowe powinny być oznaczone kodem GTU.

GTU 04 na wyroby tytoniowe

W rozporządzeniu w sprawie oznaczeń w nowym JPK tych wyrobów jest informacja, że do wyrobów tytoniowych, suszu tytoniowego, płynu do papierosów elektronicznych i wyrobów nowatorskich, w rozumieniu przepisów o podatku akcyzowym – stosuje się oznaczenie „GTU 04”. Aby odpowiedzieć na pytanie, jakie to będą dokładnie wyroby tytoniowe sięgamy do ustawy o podatku akcyzowym.

Nazwa wyrobu tytoniowego
Opis z ustawy o podatku akcyzowym
Papierosy
  1. Tytoń zrolowany nadający się do palenia w tej postaci, który nie jest cygarami ani cygaretkami.
  2. Tytoń zrolowany, który w drodze prostej, nieprzemysłowej obróbki jest umieszczany w tutkach z bibuły papierosowej.
  3. Tytoń zrolowany, który w drodze prostej, nieprzemysłowej obróbki jest owijany w bibułę papierosową.
Tytoń do palenia
  1. Tytoń, który został pocięty lub inaczej podzielony, skręcony lub sprasowany w postaci bloków oraz nadający się do palenia bez dalszego przetwarzania przemysłowego.
  2. Odpady tytoniowe będące pozostałościami liści tytoniu i produktami ubocznymi uzyskanymi podczas przetwarzania tytoniu lub produkcji wyrobów tytoniowych, oddane do sprzedaży detalicznej, niebędące papierosami, cygarami lub cygaretkami, a nadające się do palenia.
Cygara i cygaretki
  1. Tytoń zrolowany o zewnętrznym owinięciu z naturalnego tytoniu.
  2. Tytoń zrolowany z poszarpanym, wymieszanym wkładem, owinięty liściem tytoniu w naturalnym kolorze cygara z odtworzonego tytoniu pokrywającym produkt w całości, łącznie z filtrem, tam gdzie zachodzi taka konieczność, ale nie ustnik, w przypadku cygar z ustnikiem, gdzie waga sztuki, wyłączając filtr lub ustnik, wynosi nie mniej niż 2,3 grama i nie więcej niż 10 gramów, a obwód równy przynajmniej jednej trzeciej długości wynosi nie mniej niż 34 milimetry
jeżeli są oraz mogą być przeznaczone wyłącznie do palenia w stanie niezmienionym.
Susz tytoniowy
Za susz tytoniowy uznaje się, bez względu na wilgotność, tytoń, który nie jest połączony z żywą rośliną i nie jest jeszcze wyrobem tytoniowym.
Płyn do papierosów elektronicznych
Roztwór przeznaczony do wykorzystania w papierosach elektronicznych, zarówno z nikotyną, jak i bez nikotyny, w tym bazę do tego roztworu zawierającą glikol lub glicerynę.
Wyroby nowatorskie
Są to wyroby będące:
  • mieszaniną, w której składzie znajduje się tytoń lub susz tytoniowy,
  • mieszaniną, o której mowa powyżej, oraz zawierające odrębnie płyn do papierosów elektronicznych
– inne niż wyroby tytoniowe i susz tytoniowy, które dostarczają aerozol bez spalania mieszaniny.

W uzupełnieniu do tabelarycznego zestawienia podajemy jeszcze definicję papierosów elektronicznych zgodnie z ustawą o podatku akcyzowym:
?“urządzenia jednorazowego albo wielokrotnego użytku służące do spożywania za pomocą ustnika pary powstającej z płynu do papierosów elektronicznych, wyposażone w szczególności w kartridże lub zbiorniki.”

Wszystkie wyroby tytoniowe wymienione w zestawieniu należy oznaczać symbolem GTU 04 w ewidencji VAT sprzedaży.
Istotny jest jeszcze fakt, że nie uznaje się za wyroby tytoniowe produktów, które nie zawierają tytoniu i są wykorzystywane tylko w celach medycznych.

Przeczytaj również: GTU_02 – które paliwa obejmuje ta grupa?
Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

Twój znajomy zakłada firmę Blog banner
Księgowość Internetowa i biuro rachunkowe online Księgowość Internetowa i biuro rachunkowe online Księgowość Internetowa i biuro rachunkowe online

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Ikona - wygodnie

Nowoczesna

Ikona - rzetelnie

Rzetelna

Ikona - księgowość

Księgowość