GTU_04 wyroby tytoniowe – jakie?

GTU 04 wyroby tytoniowe

Sprzedajesz wyroby tytoniowe? Sprawdź, do których dokładnie trzeba stosować oznaczenie GTU_04 w nowym JPK.

Oznaczenia GTU w nowym pliku JPK są niemałym problemem dla wielu firm. Co prawda zostało wydane rozporządzenie w tej sprawie, ale tak naprawdę zawarte w nim informacje są zbyt ogólne i niewystarczające. Dlatego rozpoczęliśmy cykl artykułów, w którym szczegółowo odniesiemy się do kwestii związanych z prawidłowym stosowaniem nowych oznaczeń w JPK. W dzisiejszej publikacji odpowiemy na pytanie, jakie wyroby tytoniowe powinny być oznaczone kodem GTU.

GTU 04 na wyroby tytoniowe

W rozporządzeniu w sprawie oznaczeń w nowym JPK tych wyrobów jest informacja, że do wyrobów tytoniowych, suszu tytoniowego, płynu do papierosów elektronicznych i wyrobów nowatorskich, w rozumieniu przepisów o podatku akcyzowym – stosuje się oznaczenie „GTU 04”. Aby odpowiedzieć na pytanie, jakie to będą dokładnie wyroby tytoniowe sięgamy do ustawy o podatku akcyzowym.

Nazwa wyrobu tytoniowego
Opis z ustawy o podatku akcyzowym
Papierosy
  1. Tytoń zrolowany nadający się do palenia w tej postaci, który nie jest cygarami ani cygaretkami.
  2. Tytoń zrolowany, który w drodze prostej, nieprzemysłowej obróbki jest umieszczany w tutkach z bibuły papierosowej.
  3. Tytoń zrolowany, który w drodze prostej, nieprzemysłowej obróbki jest owijany w bibułę papierosową.
Tytoń do palenia
  1. Tytoń, który został pocięty lub inaczej podzielony, skręcony lub sprasowany w postaci bloków oraz nadający się do palenia bez dalszego przetwarzania przemysłowego.
  2. Odpady tytoniowe będące pozostałościami liści tytoniu i produktami ubocznymi uzyskanymi podczas przetwarzania tytoniu lub produkcji wyrobów tytoniowych, oddane do sprzedaży detalicznej, niebędące papierosami, cygarami lub cygaretkami, a nadające się do palenia.
Cygara i cygaretki
  1. Tytoń zrolowany o zewnętrznym owinięciu z naturalnego tytoniu.
  2. Tytoń zrolowany z poszarpanym, wymieszanym wkładem, owinięty liściem tytoniu w naturalnym kolorze cygara z odtworzonego tytoniu pokrywającym produkt w całości, łącznie z filtrem, tam gdzie zachodzi taka konieczność, ale nie ustnik, w przypadku cygar z ustnikiem, gdzie waga sztuki, wyłączając filtr lub ustnik, wynosi nie mniej niż 2,3 grama i nie więcej niż 10 gramów, a obwód równy przynajmniej jednej trzeciej długości wynosi nie mniej niż 34 milimetry
jeżeli są oraz mogą być przeznaczone wyłącznie do palenia w stanie niezmienionym.
Susz tytoniowy
Za susz tytoniowy uznaje się, bez względu na wilgotność, tytoń, który nie jest połączony z żywą rośliną i nie jest jeszcze wyrobem tytoniowym.
Płyn do papierosów elektronicznych
Roztwór przeznaczony do wykorzystania w papierosach elektronicznych, zarówno z nikotyną, jak i bez nikotyny, w tym bazę do tego roztworu zawierającą glikol lub glicerynę.
Wyroby nowatorskie
Są to wyroby będące:
  • mieszaniną, w której składzie znajduje się tytoń lub susz tytoniowy,
  • mieszaniną, o której mowa powyżej, oraz zawierające odrębnie płyn do papierosów elektronicznych
– inne niż wyroby tytoniowe i susz tytoniowy, które dostarczają aerozol bez spalania mieszaniny.

W uzupełnieniu do tabelarycznego zestawienia podajemy jeszcze definicję papierosów elektronicznych zgodnie z ustawą o podatku akcyzowym:
?“urządzenia jednorazowego albo wielokrotnego użytku służące do spożywania za pomocą ustnika pary powstającej z płynu do papierosów elektronicznych, wyposażone w szczególności w kartridże lub zbiorniki.”

Wszystkie wyroby tytoniowe wymienione w zestawieniu należy oznaczać symbolem GTU 04 w ewidencji VAT sprzedaży.
Istotny jest jeszcze fakt, że nie uznaje się za wyroby tytoniowe produktów, które nie zawierają tytoniu i są wykorzystywane tylko w celach medycznych.

Przeczytaj również: GTU_02 – które paliwa obejmuje ta grupa?
Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online Biuro Rachunkowe Biuro Rachunkowe Biuro Rachunkowe

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość