Blog ifirma.pl

GTU_12 jakie usługi niematerialne znajdują się w tej grupie?

|
|
2 minut czytania
Świadczysz usługi niematerialne i jesteś czynnym podatnikiem VAT? Sprawdź, czy nie powinieneś stosować oznaczeń GTU.
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Kolejna grupa przedsiębiorców, którzy świadczą szeroko rozumiane usługi niematerialne została objęta obowiązkiem raportowania w nowym JPK. W naszym cyklu artykułów opisujemy, w jaki sposób przedsiębiorcy powinni w sposób prawidłowy stosować oznaczenia kodowe w ewidencjach VAT. Dzisiaj opisujemy zakres usług niematerialnych objętych obowiązkiem dodatkowego oznaczenia w JPK_V7.

GTU 12 oznaczenie usług niematerialnych

W rozporządzeniu w sprawie szczegółowego zakresu danych, jakie powinny być zawarte w ewidencjach i deklaracjach VAT po 1 października 2020 r. oznaczenie kodem GTU 12 odnosi się do usług o charakterze niematerialnym – wyłącznie: doradczych, księgowych, prawnych, zarządczych, szkoleniowych, marketingowych, firm centralnych (head offices), reklamowych, badania rynku i opinii publicznej, w zakresie badań naukowych i prac rozwojowych.

Z uwagi na brak w ustawie o podatku od towarów i usług jak i w obowiązujących na jej podstawie rozporządzeniach definicji wyżej wymienionych usług Ministerstwo Finansów przygotowało odpowiedź na swojej stronie internetowej w tym temacie.

Usługi o charakterze niematerialnym należy rozumieć względnie szeroko, uwzględniając faktyczną treść świadczonej usługi. Pomocne w tym przypadku może być poniższe zestawienie:

Nazwa usługi
Kody PKD
Doradcze, w tym doradztwo prawne i podatkowe, doradztwo związane z zarządzaniem 62.02.1, 62.02.2, 66.19.91, 69.10.11, 69.10.12, 69.10.13, 69.10.14, 69.20.3, 70.22.11, 70.22.12, 70.22.13, 70.22.14, 70.22.15, 70.22.16, 70.22.3, 71.11.24, 71.11.42, 71.12.11, 71.12.31, 74.90.13, 74.90.15, 74.90.19
księgowe 69.20.2
prawne 69.1
zarządcze 62.03.11, 62.03.12, 63.11.12, 66.11.19, 66.30.11, 66.30.12, 68.32.11, 68.32.12, 68.32.13, 69.20.4, 70.22.17, 70.22.2, 90.02.19.1
marketingowe 73.11.12
firm centralnych 70.1
reklamowych 73.1
badania rynku i opinii publicznej 73.2
badań naukowych i prac rozwojowych 72
usług szkoleniowych 85
 

Dla przypomnienia informujemy, że oznaczenia kodowe stosuje się w przypadku wystawiania faktur VAT dla przedsiębiorcy. Takie same usługi świadczone na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej, dla których wystawia się paragony fiskalne nie muszą być oznaczane kodem GTU 12. Chyba że będzie miało miejsce wystawienie faktury do paragonu dla konsumenta to wówczas również będzie obowiązywała zasada stosowania kodu GTU 12.

W przypadku oznaczania usług GTU należy mieć na uwadze, w jaki sposób skalkulowana jest cena za świadczoną usługę. Jeżeli świadczymy usługę nie objętą kodami GTU, w skład której wchodzą usługi wymienione w tabeli powyżej np. szkolenie, ale cena została skalkulowana za całość, bez wyszczególnienia odrębnie ceny za poszczególne usługi wówczas nie trzeba stosować kodu GTU 12.

Przypominamy, że raportowanie GTU nie dotyczy nievatowców.

?

Przeczytaj również: GTU_07 pojazdy samochodowe i części samochodowe

Autor ifirma.pl

Małgorzata Jagusiak

Księgowa, specjalista do spraw rozliczeń podatkowych z wieloletnim doświadczeniem pracy w organach podatkowych. Przez kilka lat prowadziła własne biuro rachunkowe. Praca w sektorze prywatnym pozwoliła na zmianę perspektywy postrzegania obowiązujących przepisów podatkowych. Zdobyte doświadczenia pozwalają na łączenie wiedzy teoretycznej z wieloletnią praktyką w zawodzie.

Chętnie dzieli się posiadaną wiedzą z innymi, stara się ją przekazywać w dostępnej dla każdego formie. Z pasja poświęca się pisaniu artykułów o tematyce podatkowej. Częste zmiany przepisów wymagają otwartej głowy, kreatywności i dużej elastyczności, co jest dodatkowym atutem tej pracy, nie ma miejsca na nudę. Większość jej publikacji dotyczy rozliczeń z zakresu podatku dochodowego i podatku VAT, ale nie unika wyzwań z obszarów o innej tematyce.

Dodatkowo jest wykładowcą i szkoleniowcem z zakresu zagadnień o tematyce podatkowej. Ciągle podnosi swoje kwalifikacje, śledzi na bieżąco zmieniające się przepisy podatkowe, żeby przekazywać zawsze aktualne i sprawdzone informacje.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Zleć księgowość
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Najważniejsze pytania

  1. Czego dotyczy oznaczenie GTU 12?

   W rozporządzeniu w sprawie szczegółowego zakresu danych, jakie powinny być zawarte w ewidencjach i deklaracjach VAT po 1 października 2020 r. oznaczenie kodem GTU 12 odnosi się do usług o charakterze niematerialnym – wyłącznie: doradczych, księgowych, prawnych, zarządczych, szkoleniowych, marketingowych, firm centralnych (head offices), reklamowych, badania rynku i opinii publicznej, w zakresie badań naukowych i prac rozwojowych.
  2. Jakich usług dotyczy GTU 12?

   Z uwagi na brak w ustawie o podatku od towarów i usług jak i w obowiązujących na jej podstawie rozporządzeniach definicji wyżej wymienionych usług Ministerstwo Finansów przygotowało odpowiedź na swojej stronie internetowej w tym temacie.
  Komentarze czytelników
  1. 29 marca 2021 o 22:27
   Michał

   W artykule czytam: “Jeżeli świadczymy usługę nie objętą kodami GTU, w skład której wchodzą usługi wymienione w tabeli powyżej np. szkolenie, ale cena została skalkulowana za całość, bez wyszczególnienia odrębnie ceny za poszczególne usługi wówczas nie trzeba stosować kodu GTU 12.”
   – Czy można prosić o odniesienie do przepisu, z którego wynika taka interpretacja?

  2. 8 kwietnia 2021 o 12:03
   Ifirma

   Wskazane wynika z odpowiedzi jakie udzieliło MF na swojej stronie: https://www.podatki.gov.pl/jednolity-plik-kontrolny/jpk-vat-z-deklaracja/faq-jpk-vat-z-deklaracja/
   Stanowisko widać odnośnie usług kompleksowych. Według MF kompleksowa usługa (usługa złożona) nie podlega oznaczeniu, mimo że jej składową jest usługa, która by pod określone GTU podlegała.

  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl
  Twój znajomy zakłada firmę Blog banner

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie