Indywidualny rachunek podatkowy – zmiany od 2020 r.

Indywidualny rachunek ZUS dla przedsiębiorców był rozwiązaniem innowacyjnym – dlatego też planowane indywidualne rachunki podatkowe być może nie wzbudzą już aż takich emocji. Mimo wszystko warto przyjrzeć się zasadom ich działania, ponieważ pierwszych wpłat będziemy na nie dokonywać prawdopodobnie już od początku 2020 r.

Zapłata podatków na konta bankowe US

Zgodnie z obecnie panującymi zasadami, zapłaty podatków dokonuje się na rachunek bankowy właściwego urzędu skarbowego – co ważne, każdy urząd posiada osobne konta dla różnych podatków. Przedsiębiorcy korzystają więc najczęściej od jednego do nawet kilku rachunków – osobnego dla podatku dochodowego od osób fizycznych, osób prawnych czy VAT.

Co ważne, wpłata na konkretny rachunek fiskusa powoduje, że urzędnicy powinni generalnie zaliczyć ją na podatek przypisany do tego rachunku. Zatem nawet jeśli przedsiębiorca miałby zaległość – np. z tytułu VAT – a na bieżąco opłacałby PIT na właściwe dla niego konto, co do zasady wpłata nie mogłaby zostać samowolnie przypisana przez urząd skarbowy na poczet zaległości VAT. Taka sytuacja mogłaby zatem prowadzić do rosnącego długu, a co za tym idzie także odsetek, z tytułu VAT; przy jednoczesnych bieżących wpłatach na PIT. Chcąc uniknąć takiej sytuacji, organy rządowe zdecydowały się na wprowadzenie nowelizacji.

Indywidualny rachunek podatkowy

Zgodnie z planowaną zmianą Ordynacji podatkowej, najprawdopodobniej od 2020 r. każdy przedsiębiorca otrzyma własny, podatkowy rachunek bankowy – na wzór indywidualnego rachunku składkowego. Na otrzymany numer konta będą następnie dokonywane wszystkie wpłaty na rzecz urzędu skarbowego, bez podziału na konkretne podatki.

Numer rachunku bankowego zostanie stworzony w oparciu o NIP podatnika, lub – w przypadku jego braku – o PESEL. Oznacza to, że swój rachunek będzie posiadał zarówno przedsiębiorca prowadzący firmę, jak i np. osoba pracująca na etacie, opłacająca wyłącznie podatek dochodowy. Dzięki temu łatwo będzie zidentyfikować poprawność rachunku – jego ostatnie cyfry pokrywać się będą właśnie z jednym z numerów identyfikacji.

Zastanawiasz się nad księgowością internetową?

Przetestuj ifirma.pl.

Indywidualny rachunek oznacza nie tylko uproszczenie w zakresie regulowania zobowiązań podatkowych, ale również nowe zasady zaliczania wpłat. Jeśli podatnik nie będzie miał zaległości podatkowych oraz opisze, czego dotyczy przelew, urząd skarbowy zaliczy wpłatę zgodnie ze wskazaną dyspozycją. Jeżeli jednak przedsiębiorca dopuści do powstania zaległości, wpłata zostanie zaliczona na zaległość podatkową, nawet jeżeli opis przelewu wskazuje na inne jego przeznaczenie. Gdyby zaległości powstały z różnych tytułów, wpłaty będą zaliczane najpierw na te, które powstały najwcześniej.

W sytuacji, gdy przedsiębiorca nie posiada zaległości, ale nie wskaże w przelewie konkretnego celu, fiskus zaliczy wpłatę na zobowiązanie podatkowe o najstarszym terminie płatności.

Podsumowując, wpłaty dokonywane na indywidualny rachunek podatkowy mają być zaliczane kolejno na:

  1. Najwcześniejsze zaległości podatkowe – nawet, jeśli tytuł przelewu wskazuje inny cel,
  2. Najwcześniejsze zobowiązanie podatkowe – jeśli nie ma zaległości, a tytuł przelewu nie został dokładnie wskazany,
  3. Wskazane zobowiązanie podatkowe – jeżeli podatnik nie posiada zaległości i szczegółowo wskazał cel przelewu.

Co ważne, po otrzymaniu indywidualnego rachunku podatkowego korzystanie z niego będzie obowiązkowe – korzystanie z poprzednich rachunków przypisanych do danego urzędu skarbowego nie będzie poprawne.

 

Zmiana urzędu skarbowego bez zmiany konta, ale ze zmianą adresata deklaracji. Sprawdź, gdzie poprawnie składać deklarację!

 

Popularne posty:

UWAGA Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disquss. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disquss zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disquss. O szczegółach przetwarzania danych przez Disquss dowiesz się ze strony.

Zostaw
komentarz

Nasi eksperci również chętnie
uczestniczą w dyskusji i odpowiadają
na Wasze komentarze.

kawaDzielimy się wiedzą nie tylko na bloguksiazka

Ponad 30 porad księgowych

POBIERZ E-BOOKI