Indywidualny rachunek podatkowy – zmiany od 2020 r.

Indywidualny rachunek ZUS dla przedsiębiorców był rozwiązaniem innowacyjnym – dlatego indywidualny rachunek podatkowy być może nie wzbudza już aż takich emocji. Mimo wszystko warto przyjrzeć się zasadom ich działania, ponieważ pierwszych wpłat będziemy na nie dokonywać już od początku 2020 r.

Zapłata podatków na konta bankowe US

Zgodnie z obecnie panującymi zasadami, zapłaty podatków dokonuje się na rachunek bankowy właściwego urzędu skarbowego – co ważne, każdy urząd posiada osobne konta dla różnych podatków. Przedsiębiorcy korzystają więc najczęściej od jednego do nawet kilku rachunków – osobnego dla podatku dochodowego od osób fizycznych, osób prawnych czy VAT.

Chcesz dowiedzieć się więcej?
Pobierz dodatkowy materiał w pdf

TYLKO DLA ZALOGOWANYCH UŻYTKOWNIKÓW

Nie masz jeszcze konta?

ZAREJESTRUJ SIĘ
 

Co ważne, wpłata na konkretny rachunek fiskusa powoduje, że urzędnicy powinni generalnie zaliczyć ją na podatek przypisany do tego rachunku. Zatem nawet jeśli przedsiębiorca miałby zaległość – np. z tytułu VAT – a na bieżąco opłacałby PIT na właściwe dla niego konto, co do zasady wpłata nie mogłaby zostać samowolnie przypisana przez urząd skarbowy na poczet zaległości VAT. Taka sytuacja mogłaby zatem prowadzić do rosnącego długu, a co za tym idzie także odsetek, z tytułu VAT; przy jednoczesnych bieżących wpłatach na PIT. Chcąc uniknąć takiej sytuacji, organy rządowe zdecydowały się na wprowadzenie nowelizacji.

mikrorachunek podatkowy

Indywidualny rachunek podatkowy – najważniejsze informacje

Indywidualny rachunek podatkowy

Zgodnie z planowaną zmianą Ordynacji podatkowej, najprawdopodobniej od 2020 r. każdy przedsiębiorca otrzyma własny, podatkowy rachunek bankowy – na wzór indywidualnego rachunku składkowego. Na otrzymany numer konta będą następnie dokonywane wszystkie wpłaty na rzecz urzędu skarbowego, bez podziału na konkretne podatki.

Numer rachunku bankowego zostanie stworzony w oparciu o NIP podatnika, lub – w przypadku jego braku – o PESEL.

Polecamy nasz materiał video:

Indywidualny rachunek podatkowy od 2020r.

Kolejną zmianą dotycząca podatków jaka zostanie wprowadzona od 2020 roku jest indywidualny rachunek podatkowy. Do czego będzie on służył? Jakie korzyści wynikną z jego posiadania?
 

Dzięki temu łatwo będzie zidentyfikować poprawność rachunku – jego ostatnie cyfry pokrywać się będą właśnie z jednym z numerów identyfikacji.

Indywidualny rachunek oznacza nie tylko uproszczenie w zakresie regulowania zobowiązań podatkowych, ale również nowe zasady zaliczania wpłat. Jeśli podatnik nie będzie miał zaległości podatkowych oraz opisze, czego dotyczy przelew, urząd skarbowy zaliczy wpłatę zgodnie ze wskazaną dyspozycją. Jeżeli jednak przedsiębiorca dopuści do powstania zaległości, wpłata zostanie zaliczona na zaległość podatkową, nawet jeżeli opis przelewu wskazuje na inne jego przeznaczenie. Gdyby zaległości powstały z różnych tytułów, wpłaty będą zaliczane najpierw na te, które powstały najwcześniej.

W sytuacji, gdy przedsiębiorca nie posiada zaległości, ale nie wskaże w przelewie konkretnego celu, fiskus zaliczy wpłatę na zobowiązanie podatkowe o najstarszym terminie płatności.

Uwaga!
 

Zbyt dużo terminów? Nie chcesz przegapić ważnej daty i przeoczyć wysyłki do Urzędu Skarbowego? Będąc klientem biura rachunkowego o najważniejszych terminach przypomni Ci Twój dedykowany księgowy! Zarejestruj się i sprawdź sam.  

Podsumowując, wpłaty dokonywane na indywidualny rachunek podatkowy mają być zaliczane kolejno na:

  1. Najwcześniejsze zaległości podatkowe – nawet, jeśli tytuł przelewu wskazuje inny cel,
  2. Najwcześniejsze zobowiązanie podatkowe – jeśli nie ma zaległości, a tytuł przelewu nie został dokładnie wskazany,
  3. Wskazane zobowiązanie podatkowe – jeżeli podatnik nie posiada zaległości i szczegółowo wskazał cel przelewu.

Zmiana urzędu skarbowego bez zmiany konta, ale ze zmianą adresata deklaracji. Sprawdź, gdzie poprawnie składać deklarację!
▲ wróć na początek

Indywidualny rachunek podatkowy – pytania

🔸 Od kiedy działa indywidualny rachunek podatkowy?

Nowe rozwiązanie funkcjonuje od początku 2020 roku.

🔸 Czy dokonywanie wpłat na indywidualny rachunek jest obowiązkowe?

Tak.

🔸 Czy indywidualny mikrorachunek posiadają jedynie przedsiębiorcy?

Nie. Każdy podatnik posiada indywidualne konto – niektórzy płacą na mikrorachunek jedynie podatek dochodowy, przedsiębiorcy na indywidualny rachunek opłacają wszystkie podatki – PIT, CIT i VAT.

🔸 Na jakiej podstawie tworzony jest numer indywidualnego rachunku podatkowego?

Numer indywidualnego mikrorachunku podatkowego, tworzony jest w oparciu o numer NIP lub też numer PESEL podatnika.

Popularne posty:

UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disqus. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disqus zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disqus. O szczegółach przetwarzania danych przez Disqus dowiesz się ze strony.
BezpiecznaKsiegowoscPan

Bezpieczna księgowość bez wychodzenia z domu

jesteś w stałym kontakcie telefonicznym i mailowym z dedykowaną księgową

*zapomnij o papierkowej robocie, wystaw faktury i zaksięguj koszty w aplikacji ifi

IFIRMA nowoczesna rzetelna księgowość #zostanwdomu

ZLECAM KSIĘGOWOŚĆ

Szukasz księgowości?
wybierz ifirma.pl

✅ dedykowana księgowa,


✅ program do faktur,


✅ gotowe rozliczenia i zero zmartwień.

ZLECAM KSIĘGOWOŚĆ

Przetestuj nasz program do faktur
bez zobowiązań