Blog ifirma.pl

Indywidualny rachunek podatkowy – zmiany

|
|
3 minut czytania
Indywidualny rachunek podatkowy to nowy pomysł, zgodnie z którym każdy przedsiębiorca otrzyma swój własny numer rachunku do wpłacania podatków. Dzięki temu nie będzie już trzeba korzystać z kilku rachunków, a także zmiana urzędu skarbowego nie spowoduje zmiany w zakresie właściwego konta do wpłat.

Indywidualny rachunek podatkowy - najważniejsze zagadnienia:

Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Indywidualny rachunek ZUS dla przedsiębiorców był rozwiązaniem innowacyjnym – dlatego indywidualny rachunek podatkowy być może nie wzbudza już aż takich emocji. Mimo wszystko warto przyjrzeć się zasadom ich działania, ponieważ pierwszych wpłat będziemy na nie dokonywać już od początku 2020 r.

Zapłata podatków na konta bankowe US

Zgodnie z obecnie panującymi zasadami, zapłaty podatków dokonuje się na rachunek bankowy właściwego urzędu skarbowego – co ważne, każdy urząd posiada osobne konta dla różnych podatków. Przedsiębiorcy korzystają więc najczęściej od jednego do nawet kilku rachunków – osobnego dla podatku dochodowego od osób fizycznych, osób prawnych czy VAT.

Co ważne, wpłata na konkretny rachunek fiskusa powoduje, że urzędnicy powinni generalnie zaliczyć ją na podatek przypisany do tego rachunku. Zatem nawet jeśli przedsiębiorca miałby zaległość – np. z tytułu VAT – a na bieżąco opłacałby PIT na właściwe dla niego konto, co do zasady wpłata nie mogłaby zostać samowolnie przypisana przez urząd skarbowy na poczet zaległości VAT. Taka sytuacja mogłaby zatem prowadzić do rosnącego długu, a co za tym idzie także odsetek, z tytułu VAT; przy jednoczesnych bieżących wpłatach na PIT. Chcąc uniknąć takiej sytuacji, organy rządowe zdecydowały się na wprowadzenie nowelizacji.

indywidualny rachunek podatkowy

Indywidualny rachunek podatkowy – najważniejsze informacje

Indywidualny rachunek podatkowy

Zgodnie z planowaną zmianą Ordynacji podatkowej, najprawdopodobniej od 2020 r. każdy przedsiębiorca otrzyma własny, podatkowy rachunek bankowy – na wzór indywidualnego rachunku składkowego. Na otrzymany numer konta będą następnie dokonywane wszystkie wpłaty na rzecz urzędu skarbowego, bez podziału na konkretne podatki.

Numer rachunku bankowego zostanie stworzony w oparciu o NIP podatnika, lub – w przypadku jego braku – o PESEL.

Dzięki temu łatwo będzie zidentyfikować poprawność rachunku – jego ostatnie cyfry pokrywać się będą właśnie z jednym z numerów identyfikacji.

Indywidualny rachunek oznacza nie tylko uproszczenie w zakresie regulowania zobowiązań podatkowych, ale również nowe zasady zaliczania wpłat. Jeśli podatnik nie będzie miał zaległości podatkowych oraz opisze, czego dotyczy przelew, urząd skarbowy zaliczy wpłatę zgodnie ze wskazaną dyspozycją. Jeżeli jednak przedsiębiorca dopuści do powstania zaległości, wpłata zostanie zaliczona na zaległość podatkową, nawet jeżeli opis przelewu wskazuje na inne jego przeznaczenie. Gdyby zaległości powstały z różnych tytułów, wpłaty będą zaliczane najpierw na te, które powstały najwcześniej.

W sytuacji, gdy przedsiębiorca nie posiada zaległości, ale nie wskaże w przelewie konkretnego celu, fiskus zaliczy wpłatę na zobowiązanie podatkowe o najstarszym terminie płatności.

Podsumowując, wpłaty dokonywane na indywidualny rachunek podatkowy mają być zaliczane kolejno na:

 1. Najwcześniejsze zaległości podatkowe – nawet jeśli tytuł przelewu wskazuje inny cel,
 2. Najwcześniejsze zobowiązanie podatkowe – jeśli nie ma zaległości, a tytuł przelewu nie został dokładnie wskazany,
 3. Wskazane zobowiązanie podatkowe – jeżeli podatnik nie posiada zaległości i szczegółowo wskazał cel przelewu.

Zmiana urzędu skarbowego bez zmiany konta, ale ze zmianą adresata deklaracji. Sprawdź, gdzie poprawnie składać deklarację!

Autor ifirma.pl

Zespół IFIRMA

Kreatywny zespół specjalistów tworzony przez osoby wyróżniające się doświadczeniem oraz wiedzą z różnych obszarów.

Świadomi potrzeb naszych czytelników, skupiamy się na tworzeniu zrozumiałych treści, które będą w stanie przybliżyć im często zawiłe zagadnienia z zakresu rachunkowości, marketingu, ekonomii, księgowości czy zarządzania. Ostateczny dobór bieżącej tematyki uzależniany jest od preferencji docelowych odbiorców, zmian zachodzących w biznesowym środowisku, a także samych doświadczeń i umiejętności specjalistów odpowiadających za proces tworzenia tekstów.

W efekcie zespół ekspertów Ifirma bierze czynny udział w rozwoju różnego rodzaju biznesów, pomagając zarówno ich założycielom, jak i pracownikom efektywniej organizować pracę przy wykorzystaniu jak najbardziej dopasowanych do potrzeb rozwiązań.

Rozumiejąc istotę profesjonalnego podejścia do poruszanych zagadnień, każdy tekst tworzony jest w oparciu o wiarygodne dane. Dodatkowo podejmowana tematyka ujmowana jest w logiczny i przejrzysty sposób, zwiększając tak istotną jasność przekazu, co pozytywnie wpływa na podkreślenie najbardziej użytecznych treści. W efekcie podejmowane przez nasz zespół praktyki w szerszej perspektywie można rozpatrywać jako dążenie do zwiększenia świadomości i wyczucia biznesowego osób aktywnie działających na rynku.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Zleć księgowość
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Najważniejsze pytania

  1. Czy dokonywanie wpłat na indywidualny rachunek jest obowiązkowe?

   Tak.
  2. Czy indywidualny mikrorachunek posiadają jedynie przedsiębiorcy?

   Nie. Każdy podatnik posiada indywidualne konto – niektórzy płacą na mikrorachunek jedynie podatek dochodowy, przedsiębiorcy na indywidualny rachunek opłacają wszystkie podatki – PIT, CIT i VAT.
  3. Na jakiej podstawie tworzony jest numer indywidualnego rachunku podatkowego?

   Numer indywidualnego mikrorachunku podatkowego, tworzony jest w oparciu o numer NIP lub też numer PESEL podatnika.
  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl
  Twój znajomy zakłada firmę Blog banner

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie