Indywidualny rachunek podatkowy – zmiany od 2020 r.

Indywidualny rachunek ZUS dla przedsiębiorców był rozwiązaniem innowacyjnym – dlatego indywidualny rachunek podatkowy być może nie wzbudza już aż takich emocji. Mimo wszystko warto przyjrzeć się zasadom ich działania, ponieważ pierwszych wpłat będziemy na nie dokonywać już od początku 2020 r.

Zapłata podatków na konta bankowe US

Zgodnie z obecnie panującymi zasadami, zapłaty podatków dokonuje się na rachunek bankowy właściwego urzędu skarbowego – co ważne, każdy urząd posiada osobne konta dla różnych podatków. Przedsiębiorcy korzystają więc najczęściej od jednego do nawet kilku rachunków – osobnego dla podatku dochodowego od osób fizycznych, osób prawnych czy VAT.

indywidualny rachunek podatkowy

Indywidualny rachunek podatkowy – najważniejsze informacje
Biuro Rachunkowe – dedykowana księgowa Indywidualny rachunek podatkowy - zmiany od 2020 r.

Co ważne, wpłata na konkretny rachunek fiskusa powoduje, że urzędnicy powinni generalnie zaliczyć ją na podatek przypisany do tego rachunku. Zatem nawet jeśli przedsiębiorca miałby zaległość – np. z tytułu VAT – a na bieżąco opłacałby PIT na właściwe dla niego konto, co do zasady wpłata nie mogłaby zostać samowolnie przypisana przez urząd skarbowy na poczet zaległości VAT. Taka sytuacja mogłaby zatem prowadzić do rosnącego długu, a co za tym idzie także odsetek, z tytułu VAT; przy jednoczesnych bieżących wpłatach na PIT. Chcąc uniknąć takiej sytuacji, organy rządowe zdecydowały się na wprowadzenie nowelizacji.

Polecamy nasz materiał video:

Indywidualny rachunek podatkowy od 2020r.

Kolejną zmianą dotycząca podatków jaka zostanie wprowadzona od 2020 roku jest indywidualny rachunek podatkowy. Do czego będzie on służył? Jakie korzyści wynikną z jego posiadania?

Indywidualny rachunek podatkowy

Zgodnie z planowaną zmianą Ordynacji podatkowej, najprawdopodobniej od 2020 r. każdy przedsiębiorca otrzyma własny, podatkowy rachunek bankowy – na wzór indywidualnego rachunku składkowego. Na otrzymany numer konta będą następnie dokonywane wszystkie wpłaty na rzecz urzędu skarbowego, bez podziału na konkretne podatki.

Księgowość Internetowa – 30 dni za darmo Indywidualny rachunek podatkowy - zmiany od 2020 r.

Numer rachunku bankowego zostanie stworzony w oparciu o NIP podatnika, lub – w przypadku jego braku – o PESEL.

Dzięki temu łatwo będzie zidentyfikować poprawność rachunku – jego ostatnie cyfry pokrywać się będą właśnie z jednym z numerów identyfikacji.

Program do faktur – Darmowe konto Indywidualny rachunek podatkowy - zmiany od 2020 r.

Indywidualny rachunek oznacza nie tylko uproszczenie w zakresie regulowania zobowiązań podatkowych, ale również nowe zasady zaliczania wpłat. Jeśli podatnik nie będzie miał zaległości podatkowych oraz opisze, czego dotyczy przelew, urząd skarbowy zaliczy wpłatę zgodnie ze wskazaną dyspozycją. Jeżeli jednak przedsiębiorca dopuści do powstania zaległości, wpłata zostanie zaliczona na zaległość podatkową, nawet jeżeli opis przelewu wskazuje na inne jego przeznaczenie. Gdyby zaległości powstały z różnych tytułów, wpłaty będą zaliczane najpierw na te, które powstały najwcześniej.

W sytuacji, gdy przedsiębiorca nie posiada zaległości, ale nie wskaże w przelewie konkretnego celu, fiskus zaliczy wpłatę na zobowiązanie podatkowe o najstarszym terminie płatności.

Podsumowując, wpłaty dokonywane na indywidualny rachunek podatkowy mają być zaliczane kolejno na:

 1. Najwcześniejsze zaległości podatkowe – nawet, jeśli tytuł przelewu wskazuje inny cel,
 2. Najwcześniejsze zobowiązanie podatkowe – jeśli nie ma zaległości, a tytuł przelewu nie został dokładnie wskazany,
 3. Wskazane zobowiązanie podatkowe – jeżeli podatnik nie posiada zaległości i szczegółowo wskazał cel przelewu.

Zmiana urzędu skarbowego bez zmiany konta, ale ze zmianą adresata deklaracji. Sprawdź, gdzie poprawnie składać deklarację!
▲ wróć na początek

Najważniejsze pytania

Od kiedy działa indywidualny rachunek podatkowy?

Nowe rozwiązanie funkcjonuje od początku 2020 roku.

Czy dokonywanie wpłat na indywidualny rachunek jest obowiązkowe?

Tak.

Czy indywidualny mikrorachunek posiadają jedynie przedsiębiorcy?

Nie. Każdy podatnik posiada indywidualne konto – niektórzy płacą na mikrorachunek jedynie podatek dochodowy, przedsiębiorcy na indywidualny rachunek opłacają wszystkie podatki – PIT, CIT i VAT.

Na jakiej podstawie tworzony jest numer indywidualnego rachunku podatkowego?

Numer indywidualnego mikrorachunku podatkowego, tworzony jest w oparciu o numer NIP lub też numer PESEL podatnika.

Popularne posty:

UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disquss. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disquss zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disquss. O szczegółach przetwarzania danych przez Disquss dowiesz się ze strony.

Program do faktur

0.00 zł

ZA DARMO DO 10 FAKTUR/MC

Powyżej: 100 zł/rok (Faktura+)

 • Wszystkie rodzaje faktur
 • Szablony dokumentów
 • CRM
 • Magazyn
 • Wsparcie techniczne
 • Zawsze aktualny
 • JPK Faktura (w pakiecie Faktura+)

WYSTAW PIERWSZĄ FAKTURĘ
pełna lista funkcji

Księgowość internetowa

37.50 zł

KSIĘGUJ SAMODZIELNIE, AUTOMATYCZNIE

45 zł/mc lub 37.50 zł/mc przy płatności za 6 miesięcy

 • 30 dni za darmo i bez zobowiązań!

 • Księgowanie – KPiR i Ryczałt
 • Fakturowanie
 • CRM
 • Magazyn
 • Wsparcie księgowe
 • JPK

WYPRÓBUJ ZA DARMO
pełna lista funkcji

Biuro rachunkowe

99.00 zł

PRZYDZIELIMY CI KSIĘGOWĄ

Wybierz pakiet MINI lub MIDI

 • Pełna obsługa księgowa – KPIR i Ryczałt
 • Dedykowana księgowa
 • CRM
 • Magazyn
 • Wsparcie księgowe
 • JPK

ZLEĆ KSIĘGOWOŚĆ
pełny cennik i zakres usługi

Podane kwoty są kwotami netto za jeden miesiąc. Od 19 lat cena księgowości internetowej nie uległa zmianie. Wszystkie nasze usługi spełniają wymagania RODO.

Przetestuj nasz program do faktur
bez zobowiązań