Nieopłacone zaległości podatkowe ciążą przedsiębiorcom, którzy z różnych powodów nie mają możliwości uregulowania zobowiązania. W kryzysowej sytuacji można zwrócić się do organu skarbowego z wnioskiem o rozłożenie zaległości na raty – zarówno kwoty głównej, jak i naliczonych odsetek.
Zaległość podatkowa – kiedy można rozłożyć na raty?
Rozłożenie na raty zaległości podatkowej nie jest praktyką stosowaną na co dzień. Zasadniczo przepisy wskazują, że taką ulgę przedsiębiorca może otrzymać wyłącznie w sytuacji, gdy wynikać będzie ona z:
- Ważnego interesu przedsiębiorcy – tj. zaległość powstała wskutek klęski żywiołowej, poważnej choroby, utraty możliwości zarobkowania; gdy ściągnięcie zaległości spowodowałoby utratę środków na egzystencję, utrzymanie rodziny, leczenie etc.
- Interesu publicznego – tj. utrzymanie miejsc pracy, utrzymanie firmy mającej wpływ na rozwój regionu etc.
Uzasadnienie wniosku o rozłożenie zaległości na raty jest bardzo istotne, ponieważ zgoda urzędu skarbowego opiera się właśnie na tych argumentach, koniecznie popartych dowodami.
Uwaga!
Uldze w postaci rozłożenia na raty nie podlega co do zasady zaliczka na podatek dochodowy. Dopiero po złożeniu zeznania podatkowego PIT podatnik mógłby się zwrócić o ulgę w zakresie deklarowanej kwoty podatku do zapłaty.
Wniosek o rozłożenie na raty zaległości podatkowej i odsetek
Procedura rozłożenia na raty zaległości podatkowej z odsetkami zaczyna się od złożenia wniosku do właściwego urzędu skarbowego. We wniosku należy zawrzeć:
- Dane podatnika składającego pismo,
- Dane adresata – naczelnika urzędu skarbowego,
- Cel – rozłożenie na raty zaległości podatkowej,
- Uzasadnienie z dowodami,
- Proponowany harmonogram spłaty,
- Podpis.
Wniosek powinien zostać złożony osobiście, listem poleconym albo elektronicznie przez ePUAP.
Od daty otrzymania wniosku organ skarbowy ma miesiąc – a w szczególnie trudnych przypadkach dwa miesiące – na udzielenie odpowiedzi podatnikowi. Jeśli zostanie udzielona zgoda, urząd przedstawi również ostateczny harmonogram spłaty. W harmonogramie uwzględniona zostanie zarówno kwota główna, odsetki, jak i opłata prolongacyjna, liczona zamiast odsetek od dnia złożenia wniosku.Co istotne, podatnik który uzyskał tego typu ulgę powinien dołożyć wszelkich starań, aby dotrzymać wyznaczonych przez urząd terminów płatności. Brak wpłaty może bowiem skutkować anulowaniem ulgi, a co za tym idzie – przywróceniem pierwotnego terminu płatności i naliczeniem odsetek karnych za opóźnienie za cały okres.
Pamiętaj!
Odsetki podatkowe, nawet zapłacone, nie mogą stanowić kosztu uzyskania przychodu; natomiast do kosztów możliwe jest zaliczenie uregulowanej opłaty prolongacyjnej.