Blog ifirma.pl

Zastosowanie stawki 0% dla organizacji międzynarodowych

|
|
4 minut czytania
Zastanawiasz się kiedy można stosować 0% stawkę VAT dla organizacji międzynarodowych? W dzisiejszym artykule wyjaśnimy, kto i kiedy może z niej skorzystać.

Zastosowanie stawki 0% dla organizacji międzynarodowych - omówione zagadnienia

Biuro rachunkowe - ifirma.pl

W Polsce stawka podstawowa w VAT wynosi 23%, jednak ustawodawca wprowadził kilka stawek obniżonych, które mają zastosowanie do wybranej grupy towarów i usług. W dzisiejszej publikacji napiszemy, kiedy jest możliwe zastosowanie 0% stawki VAT dla organizacji międzynarodowych.

Organizacje międzynarodowe, czyli jakie?

Punktem wyjścia w naszych rozważaniach będzie ustalenie podmiotów, które są traktowane z punktu widzenia podatku VAT, jak organizacje międzynarodowe. W tym celu musimy się odwołać do Rozporządzenia w sprawie obniżonych stawek VAT.

Obniżoną do 0% stawkę VAT można stosować, dokonując dostawy towarów i usług na rzecz:
 • organizacji międzynarodowych,
 • sił zbrojnych NATO i USA,
 • przedstawicielstwa dyplomatycznego.
W Rozporządzeniu w sprawie stawek obniżonych wymienione zostały następujące podmioty, co do których można zastosować 0% stawkę VAT na dokonywanie dostaw towarów i usług:
 • instytucje lub organy Unii Europejskiej, do celów służbowych tych instytucji lub organów z siedzibą w innym kraju niż Polska,
 • Komisja Europejska, agencje lub organy utworzone przez Unię Europejską w celu reagowania na pandemię COVID-19 z siedzibą w innym kraju niż Polska,
 • organizacje międzynarodowe posiadające siedzibę lub przedstawicielstwo:
  • na terytorium innego niż Polska kraju UE,
  • na terytorium państwa trzeciego do celów służbowych tych organizacji,
 • siły zbrojne NATO, do celów służbowych tych sił lub towarzyszącego im personelu cywilnego lub też w celu zaopatrzenia ich mes lub kantyn, jeżeli siły te biorą udział we wspólnych działaniach obronnych,
 • siły zbrojne państwa członkowskiego UE do celów służbowych tych sił lub towarzyszącego im personelu cywilnego lub też w celu zaopatrzenia ich mes lub kantyn, jeżeli siły te biorą udział w działaniach obronnych prowadzonych w celu realizacji działania UE w ramach wspólnej polityk bezpieczeństwa i obrony,
 • przedstawicielstwa dyplomatyczne, misje dyplomatyczne i urzędy konsularne na terytorium innego niż Polska kraju,
 • siły zbrojne USA na mocy umowy o wzmocnionej współpracy obronnej, na rzecz przebywających na terytorium Polski. Towary lub usługi nabywane przez te siły lub na ich rzecz muszą być przeznaczone do wyłącznego użytku służbowego tych sił lub też do zaopatrzenia ich wojskowej usługowej działalności, jeżeli siły te biorą udział we wspólnych działaniach obronnych.

Warunki do zastosowania 0% stawki VAT

Każda preferencja ma to do siebie, że muszą być spełnione pewne warunki, żeby było można z niej skorzystać. Przypominamy, że 0% stawkę VAT stosuje się również np. do transakcji WDT i eksportu towarów i tam trzeba posiadać stosowne dokumenty potwierdzające wywóz towarów z Polski. Natomiast w przypadku szeroko rozumianych organizacji międzynarodowych będą to dokumenty wymienione w Rozporządzeniu.

Ważne!
Prawo do 0% stawki VAT przysługuje pod warunkiem, że przedsiębiorca dokonujący dostaw towarów lub usług przed upływem terminu do złożenia JPK_V7 za dany okres rozliczeniowy posiada:
 1. Świadectwo zwolnienia z podatku VAT lub podatku akcyzowego.
 2. Dotyczy dostaw towarów i usług na rzecz: w instytucji i organów UE, Komisji Europejskiej, organizacji międzynarodowych, sił zbrojnych NATO, sił zbrojnych UE, przedstawicielstw dyplomatycznych, misji dyplomatycznych i urzędów konsularnych. Wzór świadectwa znajduje się w załączniku II do Rozporządzenia wykonawczego Rady (UE) nr 282/2011 z dnia 15 marca 2011 r. Świadectwo musi być potwierdzone przez właściwe władze.

 3. Świadectwo zwolnienia z podatku VAT i podatku akcyzowego.
 4. Dotyczy dostaw towarów i usług na rzecz sił zbrojnych USA. Wzór takiego świadectwa znajduje się w załączniku do Porozumienia wykonawczego między Polską a Rządem Stanów Zjednoczonych Ameryki podpisanego dnia 27 kwietnia 2015 r.

 5. Zamówienie dotyczące towarów lub usług (wraz z ich specyfikacją), do których odnosi się świadectwo określone odpowiednio w pkt 1 i 2.

Przedsiębiorcy, którzy mają zamiar świadczyć takie usługi, czy dostawy towarów niekiedy mają wątpliwości, czy będzie im przysługiwała 0% stawka VAT. I właśnie w takiej sprawie złożyła zapytanie jedna z firm, o której mowa w interpretacji z dnia 10.07.2023 r. nr 0112-KDIL1-3.4012.232.2023.4.KK. Chodziło o potwierdzenie, czy przedsiębiorcy przysługuje prawo do zastosowania 0% stawki VAT. W przedmiotowej interpretacji utajnione zostały informacje, jakiej organizacji dotyczy zapytanie, ale podany jest przepis, z którego wynika, że jest to organizacja międzynarodowa, o której jest mowa w Rozporządzeniu w sprawie stawek obniżonych. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) potwierdził, że jeśli przedsiębiorca przed upływem terminu do złożenia JPK_V7 będzie posiadał wypełnione odpowiednio na potrzeby podatku VAT świadectwo zwolnienia z podatku VAT lub podatku akcyzowego oraz zamówienie dotyczące usług wraz z ich specyfikacją, do których odnosić się będzie to świadectwo zwolnienia, to będzie mu przysługiwało prawo do zastosowania 0% stawki VAT.

Podsumowanie

Obniżona do 0% stawka podatku VAT jest przywilejem, z którego może skorzystać każdy przedsiębiorca pod warunkiem, że spełni założenia ustawowe. Każda preferencja wiąże się z obowiązkiem spełnienia dodatkowych warunków. W tym przypadku firmy, które będą dokonywały dostaw towarów lub usług na rzecz podmiotów wymienionych w publikacji mogą skorzystać z przywileju 0% stawki VAT, pod warunkiem że będą w posiadaniu świadectwa zwolnienia z VAT według ustalonego wzoru i specyfikacji zamówienia. Zastosowanie 0% stawki VAT będzie możliwe pod warunkiem, że przedsiębiorca zgromadzi komplet dokumentów do upływu terminu do złożenia JPK_V7. W dzisiejszej publikacji zamieszczono dostęp do aktów prawnych, w których znajdują się wymagane dokumenty, co może być pomocne dla firm, które stoją przed możliwością zawarcia tego typu umowy.

Stan prawny na dzień: 21.06.2024 r.

Autor ifirma.pl

Małgorzata Jagusiak

Księgowa, specjalista do spraw rozliczeń podatkowych z wieloletnim doświadczeniem pracy w organach podatkowych. Przez kilka lat prowadziła własne biuro rachunkowe. Praca w sektorze prywatnym pozwoliła na zmianę perspektywy postrzegania obowiązujących przepisów podatkowych. Zdobyte doświadczenia pozwalają na łączenie wiedzy teoretycznej z wieloletnią praktyką w zawodzie.

Chętnie dzieli się posiadaną wiedzą z innymi, stara się ją przekazywać w dostępnej dla każdego formie. Z pasja poświęca się pisaniu artykułów o tematyce podatkowej. Częste zmiany przepisów wymagają otwartej głowy, kreatywności i dużej elastyczności, co jest dodatkowym atutem tej pracy, nie ma miejsca na nudę. Większość jej publikacji dotyczy rozliczeń z zakresu podatku dochodowego i podatku VAT, ale nie unika wyzwań z obszarów o innej tematyce.

Dodatkowo jest wykładowcą i szkoleniowcem z zakresu zagadnień o tematyce podatkowej. Ciągle podnosi swoje kwalifikacje, śledzi na bieżąco zmieniające się przepisy podatkowe, żeby przekazywać zawsze aktualne i sprawdzone informacje.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Zleć księgowość
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl
  Twój znajomy zakłada firmę Blog banner

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie