W Polsce stawka podstawowa w VAT wynosi 23%, jednak ustawodawca wprowadził kilka stawek obniżonych, które mają zastosowanie do wybranej grupy towarów i usług. W dzisiejszej publikacji napiszemy, kiedy jest możliwe zastosowanie 0% stawki VAT dla organizacji międzynarodowych.
Organizacje międzynarodowe, czyli jakie?
Punktem wyjścia w naszych rozważaniach będzie ustalenie podmiotów, które są traktowane z punktu widzenia podatku VAT, jak organizacje międzynarodowe. W tym celu musimy się odwołać do Rozporządzenia w sprawie obniżonych stawek VAT.
Obniżoną do 0% stawkę VAT można stosować, dokonując dostawy towarów i usług na rzecz:
|
W Rozporządzeniu w sprawie stawek obniżonych wymienione zostały następujące podmioty, co do których można zastosować 0% stawkę VAT na dokonywanie dostaw towarów i usług:
|
Warunki do zastosowania 0% stawki VAT
Każda preferencja ma to do siebie, że muszą być spełnione pewne warunki, żeby było można z niej skorzystać. Przypominamy, że 0% stawkę VAT stosuje się również np. do transakcji WDT i eksportu towarów i tam trzeba posiadać stosowne dokumenty potwierdzające wywóz towarów z Polski. Natomiast w przypadku szeroko rozumianych organizacji międzynarodowych będą to dokumenty wymienione w Rozporządzeniu.
Ważne!
Prawo do 0% stawki VAT przysługuje pod warunkiem, że przedsiębiorca dokonujący dostaw towarów lub usług przed upływem terminu do złożenia JPK_V7 za dany okres rozliczeniowy posiada:
Dotyczy dostaw towarów i usług na rzecz: w instytucji i organów UE, Komisji Europejskiej, organizacji międzynarodowych, sił zbrojnych NATO, sił zbrojnych UE, przedstawicielstw dyplomatycznych, misji dyplomatycznych i urzędów konsularnych. Wzór świadectwa znajduje się w załączniku II do Rozporządzenia wykonawczego Rady (UE) nr 282/2011 z dnia 15 marca 2011 r. Świadectwo musi być potwierdzone przez właściwe władze. Dotyczy dostaw towarów i usług na rzecz sił zbrojnych USA. Wzór takiego świadectwa znajduje się w załączniku do Porozumienia wykonawczego między Polską a Rządem Stanów Zjednoczonych Ameryki podpisanego dnia 27 kwietnia 2015 r. |
Przedsiębiorcy, którzy mają zamiar świadczyć takie usługi, czy dostawy towarów niekiedy mają wątpliwości, czy będzie im przysługiwała 0% stawka VAT. I właśnie w takiej sprawie złożyła zapytanie jedna z firm, o której mowa w interpretacji z dnia 10.07.2023 r. nr 0112-KDIL1-3.4012.232.2023.4.KK. Chodziło o potwierdzenie, czy przedsiębiorcy przysługuje prawo do zastosowania 0% stawki VAT. W przedmiotowej interpretacji utajnione zostały informacje, jakiej organizacji dotyczy zapytanie, ale podany jest przepis, z którego wynika, że jest to organizacja międzynarodowa, o której jest mowa w Rozporządzeniu w sprawie stawek obniżonych. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) potwierdził, że jeśli przedsiębiorca przed upływem terminu do złożenia JPK_V7 będzie posiadał wypełnione odpowiednio na potrzeby podatku VAT świadectwo zwolnienia z podatku VAT lub podatku akcyzowego oraz zamówienie dotyczące usług wraz z ich specyfikacją, do których odnosić się będzie to świadectwo zwolnienia, to będzie mu przysługiwało prawo do zastosowania 0% stawki VAT.
Podsumowanie
Obniżona do 0% stawka podatku VAT jest przywilejem, z którego może skorzystać każdy przedsiębiorca pod warunkiem, że spełni założenia ustawowe. Każda preferencja wiąże się z obowiązkiem spełnienia dodatkowych warunków. W tym przypadku firmy, które będą dokonywały dostaw towarów lub usług na rzecz podmiotów wymienionych w publikacji mogą skorzystać z przywileju 0% stawki VAT, pod warunkiem że będą w posiadaniu świadectwa zwolnienia z VAT według ustalonego wzoru i specyfikacji zamówienia. Zastosowanie 0% stawki VAT będzie możliwe pod warunkiem, że przedsiębiorca zgromadzi komplet dokumentów do upływu terminu do złożenia JPK_V7. W dzisiejszej publikacji zamieszczono dostęp do aktów prawnych, w których znajdują się wymagane dokumenty, co może być pomocne dla firm, które stoją przed możliwością zawarcia tego typu umowy.
Stan prawny na dzień: 21.06.2024 r.
Dzień dobry,
Czy takim przypadku faktura powinna być wystawiona jak krajowa tylko z 0% stawką VAT?