Pieczątka i firmowe konto bankowe ułatwiają późniejszy obrót gospodarczy, chociaż przepisy nie wymagają ich posiadania. Jednak należy mieć na uwadze, że pewne zobowiązania firmy nie mogą być opłacone z konta prywatnego.
Pieczątka firmowa
Jest niezwykle przydatna do dokumentowania zawieranych transakcji między firmą i jej kontrahentami, potwierdzania dokumentów urzędowych, zatwierdzania operacji bankowych. Standardowo każda pieczątka może zawierać następujące dane: pełną nazwę firmy, dane teleadresowe, REGON, numer NIP. Wyrobienie firmowej pieczątki nie jest drogą usługą. Wiąże się to z kosztami na poziomie 30-60 zł. Pieczątkę najczęściej otrzymujemy w dniu, w którym złożyliśmy zamówienie. Maksymalny czas oczekiwania to kilka dni.
Konto bankowe
Ustawa Prawo Przedsiębiorców z dnia 6 marca 2018 r. nakłada na przedsiębiorców obowiązek posiadania rachunku bankowego, gdy stroną transakcji jest inny przedsiębiorca oraz gdy jednorazowa wartość transakcji, bez względu na liczbę wynikających z niej płatności, przekracza 15 000 zł lub równowartość tej kwoty, przy czym transakcje w walutach obcych przelicza się na złote według średniego kursu walut obcych ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień dokonania transakcji.
Ustawodawca nie zabronił przedsiębiorcom korzystania z ich bankowych kont osobistych. Jednak są pewne wyjątki, o których należy wspomnieć.
Przedsiębiorcy zarejestrowani do podatku VAT mają obowiązek założenia konta firmowego, aby widnieć na białej liście. Oraz przedsiębiorcy, którzy chcą lub muszą dokonać płatności w mechanizmie podzielonej płatności będą potrzebowali je założyć.
Wielu mikroprzedsiębiorców nadal korzysta z rachunku osobistego, który jest czasami tańszą alternatywą. Nie zmienia to też faktu, że rachunek firmowy ułatwia prowadzenie codziennych rozliczeń. Aby ułatwić dokonanie wyboru, poniżej wskażemy wady i zalety oby dwóch rozwiązań.
Rachunek prywatny – wady i zalety:
+ dużo tańszy w prowadzeniu niż rachunek firmowy,
+ całość rozliczeń prywatnych i firmowych znajduje się w jednym miejscu,
+ mniej formalności do założenia,
+ w łatwiejszy sposób można uzyskać zwolnienie z opłaty za kartę czy prowadzenie konta,
– brak split paymentu,
– brak wpisu na białej liście.
Rachunek firmowy wady i zalety:
+ przejrzystość przez oddzielenie transakcji firmowych od prywatnych,
+ łatwość w śledzeniu transakcji firmowych,
+ split payment,
+ dostosowane formularze dla przedsiębiorcy,
+ buduje większe zaufanie u kontrahentów,
+ wpis na białej liście,
– wysokie koszty prowadzenia konta.
Kogo należy informować?
O założeniu firmowego rachunku bankowego należy poinformować Urząd Skarbowy na druku CEIDG-1. W celu założenia konta wypełniamy wniosek w wybranym przez nas banku. Standardowo na formularzu podajemy podstawowe informacje: nazwa firmy, adres, numery identyfikacyjne. Dokonując wyboru banku dla swojego przedsiębiorstwa, zwróćmy szczególną uwagę na wysokość opłat za prowadzenie rachunku, dokonywanie przelewów, wpłat i wypłat gotówkowych. Istotne jest, czy bank umożliwia korzystanie z kart płatniczych, jak liczną sieć bankomatów i placówek posiada, czy oferuje możliwość obsługi konta przez internet i/lub przez telefon. Warto skorzystać z pomocy licznych rankingów oraz porównań ofert bankowych tworzonych specjalnie z myślą o przedsiębiorcach.
Niezbędne więc będzie zabranie ze sobą do banku:
- dowodu osobistego,
- ksera dokumentu nadania numeru REGON (oryginał do wglądu).
Numer rachunku bankowego nie jest informacją wymaganą dla Urzędu Gminy (Miasta). Jest to informacja, którą podajemy do Urzędu Skarbowego na druku CEIDG-1.
Gdy konto firmowe zakłada spółka cywilna, konieczne jest przedstawienie w banku umowy spółki.
Stan prawny na dzień: 24.06.2024 r.