Blog ifirma.pl

IP BOX kiedy możliwe jest skorzystanie z ulgi?

|
Prowadzisz działalność badawczo-rozwojową i chcesz skorzystać z preferencyjnej stawki podatku dochodowego w wysokości 5%? Sprawdź jakie musisz spełnić warunki aby móc skorzystać z ulgi.
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Dochody z praw własności intelektualnej od 2019 roku mogą być opodatkowane preferencyjną stawką podatku PIT w wysokości 5%. Problematyka zagadnienia IP BOX (skrót IP: intellectual property – własność intelektualna) jest dość skomplikowana i niejasna dlatego też w ramach konsultacji podatkowych z udziałem doradców podatkowych, rzeczników patentowych i przedstawicieli zainteresowanych branż Ministerstwo Finansów opracowało i udostępniło 19 lipca 2019 roku obszerne objaśnienia podatkowe. 

Katalog kwalifikowanych praw własności intelektualnej

 • Patent,
 • Prawo ochronne na wzór użytkowy,
 • Prawo z rejestracji wzoru przemysłowego,
 • Prawo z rejestracji topografii układu scalonego,
 • Dodatkowe prawo ochronne dla patentu na produkt leczniczy lub produkt ochrony roślin,
 • Prawo z rejestracji produktu leczniczego i produktu leczniczego weterynaryjnego dopuszczonych do obrotu,
 • Wyłączne prawo, o którym mowa w ustawie z dnia 26 czerwca 2003 r. o ochronie prawnej odmian roślin (Dz.U. z 2018 r. poz. 432),
 • Autorskie prawo do programu komputerowego.

Jest to katalog zamknięty zapisany w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych. Z preferencyjnej stawki podatku może skorzystać przedsiębiorca w stosunku do praw, których jest właścicielem, współwłaścicielem, nabywcą praw na drodze zakupu, pod warunkiem późniejszego poniesienia kosztu związanego z ich rozwojem lub ulepszeniem. 

Charakter Objaśnień podatkowych dotyczących IP BOX

 • Odesłanie przepisów o IP BOX do przepisów o cenach transferowych i klauzuli przeciwko unikaniu opodatkowania,
 • Uzasadnienie do przepisów o IP BOX, 
 • Wskazanie na związek przepisów IP BOX z działalnością badawczo-rozwojową,
 • Odesłanie do przepisów innych niż podatkowe.

Stosowanie przepisów o prawach własności intelektualnej jest nowym zagadnieniem w prawie polskim stąd potrzeba przybliżenia tematyki i wydanie Objaśnień podatkowych

IP BOX

Ulga IP BOX – najważniejsze informacje

Ewidencja zdarzeń gospodarczych dla celów IP BOX

W Objaśnieniach Ministerstwa Finansów można przeczytać w jaki sposób może być prowadzona ewidencja na potrzeby kwalifikowanego IP. Ustawa o PIT wskazuje na obowiązek takiego prowadzenie ksiąg podatkowych, aby można było przyporządkować przychód, koszty uzyskania przychodów i dochód, do każdej własności intelektualnej odrębnie. W Objaśnieniach podatkowych czytamy, że w tym celu można wykorzystać arkusze kalkulacyjne na potrzeby ustalenia poniesionych wydatków. Dzięki takiej praktyce będzie można właściwie obliczyć dochód, od którego będzie naliczony podatek w wysokości 5%.

Opodatkowanie dochodu preferencyjną stawką 5%

Dochód z kwalifikowanego IP może być opodatkowany stawką podatku w wysokości 5% dopiero w zeznaniu rocznym. W trakcie roku podatkowego zaliczki na podatek dochodowy od całości dochodów, a więc łącznie z kwalifikowanym IP, opodatkowane są na zasadach ogólnych – 18%, 32% lub 19% stawką podatku dochodowego. Dopiero składając zeznanie roczne za rok poprzedni – a więc w 2020 roku za 2019 rok – przedsiębiorca wyliczy podatek według preferencyjnej stawki 5%.

Strata z działalności wytwarzającej kwalifikowane IP

Jeżeli w danym roku podatkowym koszty przewyższają przychody mamy do czynienia ze stratą podatkową.

Strata z wytwarzanego kwalifikowanego prawa własności intelektualnej nie może obniżać dochodu z innych źródeł.

Jeszcze bardziej istotny jest fakt, że stratę można odliczać jedynie od dochodu z tego samego kwalifikowanego IP.

Przepisy o IP BOX nie przewidują możliwości łączenia dochodów czy też strat z różnych kwalifikowanych IP w jedno. Zrekompensowanie straty dochodem z innego kwalifikowanego IP jest niedopuszczalne

Schemat zakwalifikowania dochodu w ramach IP BOX

 • Bezpośrednie prowadzenie działalności badawczo-rozwojowej,
 • Posiadanie prawa własności, współwłasności, użytkowego,
 • Prowadzenie odrębnych ewidencji dla przychodów i kosztów dla każdego kwalifikowanego IP,
 • Przeprowadzanie transakcji z podmiotami niepowiązanymi,
 • Przeprowadzanie transakcji z podmiotami powiązanymi pod warunkiem ustalenia dochodu zgodnie z metodami weryfikacji cen transferowych.

Spełnienie powyższych warunków daje prawo do skorzystania z preferencyjnej 5% stawki podatku dochodowego.

Autor ifirma.pl

Małgorzata Jagusiak

Księgowa, specjalista do spraw rozliczeń podatkowych z wieloletnim doświadczeniem pracy w organach podatkowych. Przez kilka lat prowadziła własne biuro rachunkowe. Praca w sektorze prywatnym pozwoliła na zmianę perspektywy postrzegania obowiązujących przepisów podatkowych. Zdobyte doświadczenia pozwalają na łączenie wiedzy teoretycznej z wieloletnią praktyką w zawodzie.

Chętnie dzieli się posiadaną wiedzą z innymi, stara się ją przekazywać w dostępnej dla każdego formie. Z pasja poświęca się pisaniu artykułów o tematyce podatkowej. Częste zmiany przepisów wymagają otwartej głowy, kreatywności i dużej elastyczności, co jest dodatkowym atutem tej pracy, nie ma miejsca na nudę. Większość jej publikacji dotyczy rozliczeń z zakresu podatku dochodowego i podatku VAT, ale nie unika wyzwań z obszarów o innej tematyce.

Dodatkowo jest wykładowcą i szkoleniowcem z zakresu zagadnień o tematyce podatkowej. Ciągle podnosi swoje kwalifikacje, śledzi na bieżąco zmieniające się przepisy podatkowe, żeby przekazywać zawsze aktualne i sprawdzone informacje.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Komentarze czytelników
  1. 19 lutego 2021 o 20:44
   rmachnik

   Czy Państwa system wspiera prowadzenie ewidencję pod IP Box?
   Jeśli nie, to kiedy Państwo planujecie dodać taką funkcjonalność?

  2. 22 lutego 2021 o 11:49
   Ifirma

   Ulga IP BOX jest możliwa do rozliczenia w aplikacji PITroczny. Użytkownik prowadzi poza serwisem ewidencję zdarzeń gospodarczych dla celów IP BOX, natomiast w serwisie można prowadzić ewidencję ulgi B+R, więcej informacji w tym zakresie tutaj. Obecnie nie planujemy wdrożeń dodatkowych w tym zakresie. Proponuję śledzić listę nowych funkcji na naszym profilu na facebooku lub na stronie https://www.ifirma.pl/kategoria/aktualnosci pod hasłem Lista zmian w aplikacji.

  3. 8 lipca 2021 o 14:45
   Michał

   Szkoda, ze Panstwo nie planujecie, coraz wiecej programistow korzysta z IPBox, a konkurencyjne firmy oferuja prowadzenie ewidencji i roczne rozliczenie

  4. 12 lipca 2021 o 11:19
   Ifirma

   Państwa sugestie zostały przekazane do odpowiedniego działu. Gdyby się coś zmieniło w temacie na pewno będzie o tym informować naszych Użytkowników.

  5. 17 grudnia 2021 o 22:02
   Mirek

   Dzień dobry,
   Czy możecie Państwo wskazać doradców, którzy są w stanie skutecznie przeprowadzić podatnika prze proces uzyskania ulgi IP BOX w US? Lista doradców lub podmiotów nie wiele wnosi.

  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie