Jak będą wyglądać transakcje handlowe z przedsiębiorcami z Wielkiej Brytanii po brexicie?

brexit

Przeprowadzasz transakcje handlowe z firmami z Wielkiej Brytanii? Zastanawiasz się jakie zmiany cię czekają więc zapoznaj się z publikacją.

24 stycznia 2020 roku Unia Europejska podpisała umowę o wystąpieniu Wielkiej Brytanii z UE. W świetle poczynionych uzgodnień z dniem 1 lutego 2020 roku Wielka Brytania przestała być oficjalnie członkiem Unii. Od tego dnia obowiązuje Umowa o wystąpieniu i odnoszący się do niej okres przejściowy.

Co oznacza umowa na okres przejściowy?

Co oznacza umowa na okres przejściowy? Okres przejściowy ma obowiązywać do końca 2020 roku. Jest to niezbędny czas aby ustalić pomiędzy Unią Europejską a Zjednoczonym Królestwem zasady przyszłych warunków współpracy. Będą to między innymi zagadnienia związane z opłatami celnymi w handlu towarowym, warunki świadczenia usług. A więc typowe obszary, które są szczególnie istotne dla polskich firm, które mają nawiązane kontakty handlowe.

Jakie zasady będą obowiązywały w okresie przejściowym?

Dla polskiego przedsiębiorcy najistotniejsze jest w tym momencie pytanie w jaki sposób będą wyglądały relacje biznesowe. Otóż jak można przeczytać w materiałach informacyjnych dotyczących okresu przejściowego będą utrzymane dotychczasowe warunki w obszarze handlu:

  • Nie będą nakładane cła przy imporcie towarów i nie będzie innych dodatkowych barier w handlu. Wielka Brytania pozostanie w unii celnej z UE i będzie uczestnikiem wspólnego rynku UE.
  • Eksport towarów do Wielkiej Brytanii będzie odbywał się na dotychczasowych zasadach.

Jak z tego wynika pozostawiono jeszcze trochę czasu na dopracowanie szczegółów współpracy Unia Europejska – Wielka Brytania.

brexit - infografika

Brexit – zmiany w transakcjach

Rozliczenia podatkowe w okresie przejściowym

W tej sytuacji rok 2020 nie przyniesie dla polskiego przedsiębiorcy znaczących zmian w obszarze rozliczeń podatkowych. Firmy importujące towary w dalszym ciągu będą dokonywały rozliczeń w ramach Wewnątrzwspólnotowego Nabycia Towarów (WNT). Natomiast eksport będzie się odbywał w ramach Wewnątrzwspólnotowej Dostawy Towarów. Nie będzie żadnych ograniczeń i kontroli. Comiesięcznie należy składać tak jak do tej pory informacje podsumowujące VAT-UE o dokonanych wewnątrzwspólnotowych transakcjach.

Przy imporcie usług od przedsiębiorcy z Wielkiej Brytanii będzie miał zastosowanie art. 28b ustawy o VAT, a więc polska firma będzie zobowiązana do rozliczenia podatku VAT w Polsce. Import usług wykazywany jest w deklaracji VAT.

Brexit – jakie są możliwe scenariusze po okresie przejściowym

Istnieje możliwość jednokrotnego przedłużenia okresu przejściowego o rok lub dwa, jednak taka decyzja musi być podjęta przed 1 lipca 2020 roku.

W sytuacji, gdy nie dojdzie do przedłużenia w obrocie handlowym z Wielka Brytanią zostaną wprowadzone dodatkowe obowiązki i ograniczenia od 2021 roku. Co do zasady powinny to być takie same zasady jakie obecnie obowiązują importerów i eksporterów dokonujących transakcji z firmami z tzw. krajów trzecich poza UE.

Na tym etapie przedsiębiorcy mogą ze swojej strony zwrócić uwagę na następujące kwestie:

  • Mogą przeanalizować dotychczasowe umowy o współpracy pod kątem: okresu obowiązywania, terminów płatności.
  • Powinni zrobić wstępną kalkulację niezbędnego budżetu, który będzie wymagany do uregulowania należności celnych.
  • Będą zobowiązani posiadać numer EORI, który jest niezbędny do dokonywania transakcji z krajami spoza UE.
  • Muszą zwrócić uwagę, że niektóre towary wywożone lub sprowadzane do kraju wymagają stosownych zezwoleń czy też dodatkowych certyfikatów, które do tej pory nie były wymagane.

WNT konsekwencje podatkowe w VAT – przeczytaj.
UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disqus. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disqus zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disqus. O szczegółach przetwarzania danych przez Disqus dowiesz się ze strony.
Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość