Blog ifirma.pl

Jak rozliczyć delegację przedsiębiorcy?

|
|
3 minut czytania
Zastanawiasz się, w jaki sposób rozliczyć wyjazd służbowy? Przeczytaj artykuł, który ci w tym pomoże.
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Przedsiębiorca, który udaje się poza stałe miejsce prowadzenia działalności gospodarczej powinien wiedzieć, że zgodnie z przepisami może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów wiele wydatków, które są z tym związane. Rozpoczęliśmy serię artykułów na temat rozliczania delegacji właściciela firmy. W dzisiejszej publikacji zaprezentujemy, jak rozliczyć w kosztach taką delegację.

W jaki sposób rozliczamy koszty przejazdu?

Koszty rozliczane w podróży krajowej związane z dojazdami będą zależały od środka transportu:

 1. Często w delegacji przedsiębiorcy przemieszczają się samochodem osobowym. W takim przypadku mogą rozliczyć wszystkie poniesione wydatki na zasadach ogólnych:
  • Jeżeli samochód jest wpisany do ewidencji środków trwałych, bądź jest użytkowany na podstawie umowy najmu, leasingu lub innej umowy o podobnym charakterze, to wówczas w kosztach znajdzie się 100% lub 75% poniesionych wydatków. Zależy to od sposobu użytkowania samochodu, czy jest wykorzystywany tylko w działalności gospodarczej, czy w sposób mieszany, w działalności i prywatnie.
  • Samochód prywatny, nie wpisany do ewidencji środków trwałych, wówczas można odliczyć 20% poniesionych wydatków.
 2. Jeżeli to będzie pociąg, autobus, samolot – podstawą do uznania kosztu będzie faktura, bilet.
 3. Najem samochodu – koszty będą rozliczane na podstawie faktury za najem.
 4. Przejazd taksówką – rozliczenie kosztu na podstawie faktury, rachunku.

Przejazdy w delegacji a VAT

Rozliczanie podatku VAT w krajowej podróży służbowej odbywa się na zasadach ogólnych. VAT od wydatków związanych z samochodami osobowymi zależy od sposobu użytkowania:

 • tylko w działalności – 100% VAT,
 • w działalności i prywatnie – 50% VAT.

Przy dokumentowaniu przejazdów biletami muszą one posiadać niezbędne dane, takie jak: datę i numer, dane przedsiębiorcy świadczącego usługę transportową, nazwę usługi, kwotę do zapłat, zgodnie z rozporządzeniem w sprawie wystawiania faktur. Wówczas taki bilet będzie można uznać za fakturę i odliczyć podatek VAT naliczony.

Przy najmie samochodów osobowych w podróżach krajowych na podstawie otrzymanej faktury można odliczyć 50% podatku VAT.

Przy przejazdach taksówkami odliczenia podatku VAT można dokonać jedynie na podstawie otrzymanej faktury. Jeżeli przedsiębiorca otrzyma paragon, nie będzie miała prawa do odliczenia podatku VAT.

Przy rozliczaniu delegacji zagranicznej nie ma możliwości odliczenia podatku VAT, tak jak przy delegacji krajowej. Przejazd taksówką czy najem samochodu nie będzie stanowił dla przedsiębiorcy importu usług.

Jak rozliczyć delegację przedsiębiorcy?

Jeśli już wiemy, jakie dokumenty są potrzebne do rozliczenia delegacji, możemy przystąpić do ich ujmowania w PKPiR:

 1. Faktury, faktury VAT RR, rachunki, inne dowody zawierające niezbędne dane, bilety jednorazowe stanowiące fakturę – na podstawie otrzymanego dokumentu bezpośrednio do kol. 13 w PKPiR.
 2. Diety, bilety z parkometru, kupony, bilety jednorazowe, paragony na zakup paliwa, olejów za granicą – powinny być opisane na odwrocie i zaksięgowane na podstawie dowodu wewnętrznego w kol. 13 w PKPiR.

Koszty delegacji wpisywane do kol. 13 PKPiR
Na podstawie otrzymanego dokumentu
Na podstawie dowodu wewnętrznego
 • faktury, np. paliwo,
 • rachunki, np. przejazd taksówką,
 • inne dowody zawierające dane, o których mowa w § 11 pkt 3 rozporządzenia w sprawie PKPiR, np. nocleg,
 • bilety jednorazowe traktowane na podstawie rozporządzenia w sprawie wystawiania faktur, jak faktura, np. bilet przejazd pociągiem na odległość nie mniejszą niż 50 km,
 • paragony, dowody kasowe za zakup paliwa, olejów za granicą.
 • diety,
 • bilety z parkomatu,
 • kupony, bilety jednorazowe związane z targami, wystawami, pokazami,
 • bilety za dojazd środkami komunikacji miejscowej.
 • W przypadku delegacji są wyjątki w jej dokumentowaniu, m.in. przy ujmowaniu biletów za przejazdy komunikacją miejscową. Więcej na ten temat można się dowiedzieć z artykułu na temat jak udokumentować delegację przedsiębiorcy.

  Dokumenty wyrażone w walucie obcej

  W przypadku transakcji w walucie obcej występują również różnice kursowe, które muszą być wyliczone. W jaki sposób należy rozliczyć różnice kursowe w zagranicznej delegacji można przeczytać w podlinkowanej publikacji.

  Autor ifirma.pl

  Małgorzata Jagusiak

  Księgowa, specjalista do spraw rozliczeń podatkowych z wieloletnim doświadczeniem pracy w organach podatkowych. Przez kilka lat prowadziła własne biuro rachunkowe. Praca w sektorze prywatnym pozwoliła na zmianę perspektywy postrzegania obowiązujących przepisów podatkowych. Zdobyte doświadczenia pozwalają na łączenie wiedzy teoretycznej z wieloletnią praktyką w zawodzie.

  Chętnie dzieli się posiadaną wiedzą z innymi, stara się ją przekazywać w dostępnej dla każdego formie. Z pasja poświęca się pisaniu artykułów o tematyce podatkowej. Częste zmiany przepisów wymagają otwartej głowy, kreatywności i dużej elastyczności, co jest dodatkowym atutem tej pracy, nie ma miejsca na nudę. Większość jej publikacji dotyczy rozliczeń z zakresu podatku dochodowego i podatku VAT, ale nie unika wyzwań z obszarów o innej tematyce.

  Dodatkowo jest wykładowcą i szkoleniowcem z zakresu zagadnień o tematyce podatkowej. Ciągle podnosi swoje kwalifikacje, śledzi na bieżąco zmieniające się przepisy podatkowe, żeby przekazywać zawsze aktualne i sprawdzone informacje.

  Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

  Już za 149 zł

  miesięcznie

  • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
  • Przydzielamy dedykowaną księgową
  • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
  Zleć księgowość
  Myślisz o zmianie księgowego?

  Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

   Dodaj komentarz

   Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

   Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

   Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

   Biuro rachunkowe - ifirma.pl
   Twój znajomy zakłada firmę Blog banner

   Mobilnie. Wszędzie

   Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

   Mobilnie