Sprzedaż towarów na rzecz osoby fizycznej spoza UE a VAT

W jaki sposób należy rozliczyć sprzedaż towarów na rzecz osoby fizycznej spoza Unii Europejskiej pod kątem podatku od towarów i usług? Czy konieczne jest posiadanie dodatkowej dokumentacji, jak w przypadku eksportu na rzecz firm z krajów innych niż unijne? Jak rozliczyć VAT? Sprawdźmy!

Sprzedaż towarów na rzecz osoby fizycznej spoza UE – jaka stawka VAT?

W przypadku sprzedaży towarów na rzecz osoby fizycznej spoza UE przedsiębiorca ma prawo zastosować stawkę 0% VAT na tych samych zasadach, jak w sytuacji, gdy klientem byłaby firma. Co ważne, by było to możliwe, sprzedawca przed upływem terminu złożenia deklaracji VAT za dany okres musi posiadać odpowiednie dokumenty potwierdzające wywóz towaru poza granice Unii Europejskiej.

Dowiedz się więcej na temat eksportu towarów – kliknij tutaj!

Eksport towarów – potrzebne dokumenty

W art. 42 ust. 3 ustawy o VAT znajdziemy przykłady dokumentów, które uprawniają sprzedawcę do zastosowania stawki 0% do sprzedaży towarów na rzecz osoby fizycznej spoza UE. Mogą być to:

  • dokument w formie elektronicznej otrzymany z systemu teleinformatycznego służącego do obsługi zgłoszeń wywozowych albo potwierdzony przez urząd celny wydruk tego dokumentu,
  • dokument w formie elektronicznej pochodzący z systemu teleinformatycznego służącego do obsługi zgłoszeń wywozowych, otrzymany poza systemem, jeżeli zapewniona jest jego autentyczność,
  • zgłoszenie wywozowe w formie papierowej złożone poza systemem teleinformatycznym służącym do obsługi zgłoszeń wywozowych albo jego kopia potwierdzona przez urząd celny (tzw. dokument SAD).

Sprzedaż towarów na rzecz osoby fizycznej spoza UE a brak wymaganych dokumentów w ustawowym terminie

Co w sytuacji, gdy przedsiębiorca nie uzyska wymaganych dokumentów przed terminem złożenia deklaracji za okres, w którym miała miejsce sprzedaż towarów na rzecz osoby fizycznej spoza UE? W takim wypadku nie wykazuje on tej transakcji w deklaracji VAT za dany okres, tylko w miesiącu następnym. Jeżeli jednak do tego czasu również nie uzyska potwierdzenia wywozu towarów poza UE, obowiązany jest zastosować do tej transakcji właściwą stawkę krajową (kwoty wykazuje w pozycjach dotyczących właściwej stawki w sprzedaży krajowej). Późniejsze otrzymanie dokumentów celnych uprawnia przedsiębiorcę do dokonania stosownych korekt (wycofania sprzedaży ze stawką krajową i wykazania sprzedaży z 0% w pierwotnej deklaracji).

 

Faktura pro forma do faktury eksportowej – w ifirma.pl to możliwe! Kliknij tutaj i dowiedz się więcej!

 

 

Autor: Ewa Kozak – ifirma.pl

 

UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disquss. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disquss zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disquss. O szczegółach przetwarzania danych przez Disquss dowiesz się ze strony.

Zostaw
komentarz

Nasi eksperci również chętnie
uczestniczą w dyskusji i odpowiadają
na Wasze komentarze.

ifirma.pl program do księgowania - tablet biuro@2xDzielimy się wiedzą nie tylko na bloguifirma.pl program do księgowania - tablet biuro@2x

30 porad księgowych

POBIERZ E-BOOK