Blog ifirma.pl

Sprzedaż towarów na rzecz osoby fizycznej spoza UE a VAT

|
|
3 minut czytania
Pierwszy raz sprzedajesz towar osobie fizycznej spoza Unii Europejskiej? Sprawdź, jak rozliczyć taką transakcję na gruncie podatku od towarów i usług oraz jakich dokumentów potrzebujesz, by transakcja ta była korzystna dla Ciebie i Twojego klienta!
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

W jaki sposób należy rozliczyć sprzedaż towarów na rzecz osoby fizycznej spoza Unii Europejskiej pod kątem podatku od towarów i usług? Czy konieczne jest posiadanie dodatkowej dokumentacji, jak w przypadku eksportu na rzecz firm z krajów innych niż unijne? Sprawdźmy!

Sprzedaż towarów na rzecz osoby fizycznej spoza UE – jaka stawka VAT?

W przypadku sprzedaży towarów na rzecz osoby fizycznej spoza UE przedsiębiorca ma prawo zastosować stawkę 0% VAT na tych samych zasadach, jak w sytuacji, gdy klientem byłaby firma. Co ważne, by było to możliwe, sprzedawca przed upływem terminu złożenia deklaracji VAT za dany okres musi posiadać odpowiednie dokumenty potwierdzające wywóz towaru poza granice Unii Europejskiej. Biuro Rachunkowe – dedykowana księgowa

Eksport towarów – potrzebne dokumenty

W art. 42 ust. 3 ustawy o VAT znajdziemy przykłady dokumentów, które uprawniają sprzedawcę do zastosowania stawki 0% do sprzedaży towarów na rzecz osoby fizycznej spoza UE. Mogą być to:

 • dokument w formie elektronicznej otrzymany z systemu teleinformatycznego służącego do obsługi zgłoszeń wywozowych albo potwierdzony przez urząd celny wydruk tego dokumentu,
 • dokument w formie elektronicznej pochodzący z systemu teleinformatycznego służącego do obsługi zgłoszeń wywozowych, otrzymany poza systemem, jeżeli zapewniona jest jego autentyczność,
 • zgłoszenie wywozowe w formie papierowej złożone poza systemem teleinformatycznym służącym do obsługi zgłoszeń wywozowych albo jego kopia potwierdzona przez urząd celny (tzw. dokument SAD).
Księgowość Internetowa – 30 dni za darmo

Sprzedaż towarów na rzecz osoby fizycznej spoza UE a brak wymaganych dokumentów w ustawowym terminie

Co w sytuacji, gdy przedsiębiorca nie uzyska wymaganych dokumentów przed terminem złożenia deklaracji za okres, w którym miała miejsce sprzedaż towarów na rzecz osoby fizycznej spoza UE? W takim wypadku nie wykazuje on tej transakcji w deklaracji VAT za dany okres, tylko w miesiącu następnym. Jeżeli jednak do tego czasu również nie uzyska potwierdzenia wywozu towarów poza UE, obowiązany jest zastosować do tej transakcji właściwą stawkę krajową (kwoty wykazuje w pozycjach dotyczących właściwej stawki w sprzedaży krajowej). Późniejsze otrzymanie dokumentów celnych uprawnia przedsiębiorcę do dokonania stosownych korekt (wycofania sprzedaży ze stawką krajową i wykazania sprzedaży z 0% w pierwotnej deklaracji).

Program do faktur – Darmowe konto

Faktura pro forma do faktury eksportowej – w ifirma.pl to możliwe! Kliknij tutaj i dowiedz się więcej!

▲ wróć na początek
UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disquss. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disquss zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disquss. O szczegółach przetwarzania danych przez Disquss dowiesz się ze strony.

Autor ifirma.pl

Zespół IFIRMA

Kreatywny zespół specjalistów tworzony przez osoby wyróżniające się doświadczeniem oraz wiedzą z różnych obszarów.

Świadomi potrzeb naszych czytelników, skupiamy się na tworzeniu zrozumiałych treści, które będą w stanie przybliżyć im często zawiłe zagadnienia z zakresu rachunkowości, marketingu, ekonomii, księgowości czy zarządzania. Ostateczny dobór bieżącej tematyki uzależniany jest od preferencji docelowych odbiorców, zmian zachodzących w biznesowym środowisku, a także samych doświadczeń i umiejętności specjalistów odpowiadających za proces tworzenia tekstów.

W efekcie zespół ekspertów Ifirma bierze czynny udział w rozwoju różnego rodzaju biznesów, pomagając zarówno ich założycielom, jak i pracownikom efektywniej organizować pracę przy wykorzystaniu jak najbardziej dopasowanych do potrzeb rozwiązań.

Rozumiejąc istotę profesjonalnego podejścia do poruszanych zagadnień, każdy tekst tworzony jest w oparciu o wiarygodne dane. Dodatkowo podejmowana tematyka ujmowana jest w logiczny i przejrzysty sposób, zwiększając tak istotną jasność przekazu, co pozytywnie wpływa na podkreślenie najbardziej użytecznych treści. W efekcie podejmowane przez nasz zespół praktyki w szerszej perspektywie można rozpatrywać jako dążenie do zwiększenia świadomości i wyczucia biznesowego osób aktywnie działających na rynku.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Zleć księgowość
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Najważniejsze pytania

  1. Sprzedaż poza Unie Europejską dla osoby fizycznej - jakiej wysokości jest stawka VAT?

   W przypadku sprzedaży towarów na rzecz osoby fizycznej spoza UE przedsiębiorca ma prawo zastosować stawkę 0% VAT na tych samych zasadach, jak w sytuacji, gdy klientem byłaby firma.
  2. Eksport towarów poza UE dla osoby fizycznej - jakie dokumenty sa wymagane?

   W art. 42 ust. 3 ustawy o VAT znajdziemy przykłady dokumentów, które uprawniają sprzedawcę do zastosowania stawki 0% do sprzedaży towarów na rzecz osoby fizycznej spoza UE.
  Komentarze czytelników
  1. 16 listopada 2020 o 11:35
   Radek

   Sprzedaż towarów na rzecz osoby fizycznej spoza UE a VAT?
   Chcialbym sprzedawac schody do Norwegii. Jednak z racji tego ze nie jestem jeszcze vatowcem to jak w takim wypadku wyglada procedura? Jak tez wyglada rozliczenie faktury w polskim urzedzie skarbowym?

  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie