Samochód ciężarowy a VAT - omówione zagadnienia:
Przy prowadzeniu działalności gospodarczej często niezbędny jest zakup różnego rodzaju taboru samochodowego. Najczęściej przedsiębiorcy nabywają samochody osobowe, ale w zależności od rodzaju prowadzonej działalności zapotrzebowanie na pojazdy może być znacznie szersze. Na przykład firmy wykonujące prace budowlane nie są w stanie tego robić bez wykorzystania specjalistycznego sprzętu, narzędzi, a często niezbędne są również samochody ciężarowe. Jak zatem wygląda kwestia: samochód ciężarowy a VAT?
Jak zdefiniowane są samochody ciężarowe?
Pojazd ciężarowy jest pojęciem szerszym od samochodu ciężarowego, ale przepisy podatkowe odnoszą się do zdefiniowania tego ostatniego. Używane w publikacji pojęcia pojazd/samochód ciężarowy będą stosowane zamiennie.
Na gruncie podatkowym do tej kategorii zaliczane są również samochody o DMC do 3,5 t spełniające następujące parametry:
- Pojazdy samochodowe, inne niż samochody osobowe, mające jeden rząd siedzeń, który oddzielony jest od części przeznaczonej do przewozu ładunków ścianą lub trwałą przegrodą:
- Klasyfikowany na podstawie przepisów o ruchu drogowym do podrodzaju: wielozadaniowy, van lub
- Z otwartą częścią do przewozu ładunków,
- Pojazdy samochodowe, inne niż samochody osobowe, które posiadają kabinę kierowcy z jednym rzędem siedzeń i nadwozie przeznaczone do przewozu ładunków jako konstrukcyjnie oddzielne elementy pojazdu.
Samochody ciężarowe do 3,5 t muszą mieć przeprowadzone dodatkowe badania techniczne potwierdzone zaświadczeniem VAT-1 lub VAT-2, które są podstawą do zapisu w dowodzie rejestracyjnym.
Na gruncie podatkowym zakup takiego samochodu ciężarowego można rozliczyć na preferencyjnych zasadach.
Samochód ciężarowy a VAT – rozliczenie zakupu w podatku VAT
Przy zakupie samochodu ciężarowego na fakturę VAT przedsiębiorcy przysługuje prawo do 100% odliczenia podatku VAT naliczonego. W konsekwencji dalsze użytkowanie, wydatki eksploatacyjne, naprawy, zakup paliwa pozwala na odliczanie 100% podatku naliczonego. Oczywiście z takiego prawa do odliczenia mogą skorzystać jedynie czynni podatnicy. Podatnik zwolniony z VAT odlicza kwotę VAT w postaci kosztu w kwocie brutto faktury w podatku dochodowym.
Rozliczenie zakupu pojazdu ciężarowego w podatku dochodowym
Ciężarowy tabor samochodowy znajdzie się po stronie kosztów uzyskania przychodów w kwocie netto u czynnego podatnika VAT lub w kwocie brutto u podatnika zwolnionego z VAT:
- najczęściej poprzez odpisy amortyzacyjne rozłożone w czasie – amortyzacja liniowa, degresywna,
- możliwa jest amortyzacja jednorazowa do kwoty 50.000 euro, z której może skorzystać tzw. mały podatnik, jest to pomoc de minimis.
W przypadku pojazdów ciężarowych bieżące wydatki związane z eksploatacją, naprawą, serwisowaniem będą wliczane w 100% w koszty uzyskania przychodu.
Podatek od środków transportu
Podatkiem od środków transportowych powinny być objęte następujące pojazdy:
- samochody ciężarowe o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 3,5 tony,
- ciągniki siodłowe i balastowe przystosowane do używania łącznie z naczepą lub przyczepą,
- przyczepy i naczepy, z wyjątkiem związanych wyłącznie z działalnością rolniczą prowadzoną przez podatnika podatku rolnego.
Najważniejsze pytania
-
🔸Jak rozliczyć VAT gdy miał miejsce zakup samochodu ciężarowego na firmę?
Przy zakupie samochodu ciężarowego na fakturę VAT przedsiębiorcy przysługuje prawo do 100% odliczenia podatku VAT naliczonego. W konsekwencji dalsze użytkowanie, wydatki eksploatacyjne, naprawy, zakup paliwa pozwala na odliczanie 100% podatku naliczonego.
-
🔸Kto może odliczyć VAT od zakupu samochodu ciężarowego na firmę?
Oczywiście z takiego prawa do odliczenia mogą skorzystać jedynie czynni podatnicy. Podatnik zwolniony z VAT odlicza kwotę VAT w postaci kosztu w kwocie brutto faktury w podatku dochodowym.
Podziel się z innymi: