Blog ifirma.pl

Jak rozliczyć w firmie pojazd ciężarowy zakupiony na fakturę VAT?

|
Kupiłeś samochód ciężarowy i zastanawiasz się jak prawidłowo go zaksięgować? Omówimy, jak taki zakup ująć w podatkach u podatników czynnych i zwolnionych.
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Przy prowadzeniu działalności gospodarczej często niezbędny jest zakup różnego rodzaju taboru samochodowego. Najczęściej przedsiębiorcy nabywają samochody osobowe, ale w zależności od rodzaju prowadzonej działalności zapotrzebowanie na pojazdy może być znacznie szersze. Na przykład firmy wykonujące prace budowlane nie są w stanie tego robić bez wykorzystania specjalistycznego sprzętu, narzędzi, a często niezbędne są również samochody ciężarowe. Jak zatem wygląda kwestia: samochód ciężarowy a VAT?

Jak zdefiniowane są samochody ciężarowe?

Pojazd ciężarowy jest pojęciem szerszym od samochodu ciężarowego, ale przepisy podatkowe odnoszą się do zdefiniowania tego ostatniego. Używane w publikacji pojęcia pojazd/samochód ciężarowy będą stosowane zamiennie.

Na gruncie podatkowym do tej kategorii zaliczane są również samochody o DMC do 3,5 t spełniające następujące parametry:

 • Pojazdy samochodowe, inne niż samochody osobowe, mające jeden rząd siedzeń, który oddzielony jest od części przeznaczonej do przewozu ładunków ścianą lub trwałą przegrodą:
  • Klasyfikowany na podstawie przepisów o ruchu drogowym do podrodzaju: wielozadaniowy, van lub
  • Z otwartą częścią do przewozu ładunków,
 • Pojazdy samochodowe, inne niż samochody osobowe, które posiadają kabinę kierowcy z jednym rzędem siedzeń i nadwozie przeznaczone do przewozu ładunków jako konstrukcyjnie oddzielne elementy pojazdu.

Samochody ciężarowe do 3,5 t muszą mieć przeprowadzone dodatkowe badania techniczne potwierdzone zaświadczeniem VAT-1 lub VAT-2, które są podstawą do zapisu w dowodzie rejestracyjnym.

Na gruncie podatkowym zakup takiego samochodu ciężarowego można rozliczyć na preferencyjnych zasadach.

Samochód ciężarowy a VAT – rozliczenie zakupu w podatku VAT

Przy zakupie samochodu ciężarowego na fakturę VAT przedsiębiorcy przysługuje prawo do 100% odliczenia podatku VAT naliczonego. W konsekwencji dalsze użytkowanie, wydatki eksploatacyjne, naprawy, zakup paliwa pozwala na odliczanie 100% podatku naliczonego. Oczywiście z takiego prawa do odliczenia mogą skorzystać jedynie czynni podatnicy. Podatnik zwolniony z VAT odlicza kwotę VAT w postaci kosztu w kwocie brutto faktury w podatku dochodowym.

Rozliczenie zakupu pojazdu ciężarowego w podatku dochodowym

Ciężarowy tabor samochodowy znajdzie się po stronie kosztów uzyskania przychodów w kwocie netto u czynnego podatnika VAT lub w kwocie brutto u podatnika zwolnionego z VAT:

 • najczęściej poprzez odpisy amortyzacyjne rozłożone w czasie – amortyzacja liniowa, degresywna,
 • możliwa jest amortyzacja jednorazowa do kwoty 50.000 euro, z której może skorzystać tzw. mały podatnik, jest to pomoc de minimis.
Co do zasady nowe samochody ciężarowe powinny być amortyzowane przez 5 lat, natomiast samochody używane będą amortyzowane nie krócej niż 2,5 roku.
W przypadku pojazdów ciężarowych bieżące wydatki związane z eksploatacją, naprawą, serwisowaniem będą wliczane w 100% w koszty uzyskania przychodu.

Podatek od środków transportu

Podatkiem od środków transportowych powinny być objęte następujące pojazdy:

 • samochody ciężarowe o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 3,5 tony,
 • ciągniki siodłowe i balastowe przystosowane do używania łącznie z naczepą lub przyczepą,
 • przyczepy i naczepy, z wyjątkiem związanych wyłącznie z działalnością rolniczą prowadzoną przez podatnika podatku rolnego.
Przedsiębiorca posiadający takie pojazdy zobowiązany jest złożyć deklarację na podatek od środków transportowych DT-1 do urzędu gminy zgodnie z miejscem zamieszkania lub siedzibą firmy i zapłacić podatek. Podstawą ujęcia w kosztach w PKPiR jest deklaracja DT-1, dniem poniesienia kosztu będzie dzień sporządzenia i wysłania deklaracji.

 
Jak rozliczyć w firmie pojazd osobowy zakupiony na fakturę VAT? – przeczytaj.

Autor ifirma.pl

Małgorzata Jagusiak

Księgowa, specjalista do spraw rozliczeń podatkowych z wieloletnim doświadczeniem pracy w organach podatkowych. Przez kilka lat prowadziła własne biuro rachunkowe. Praca w sektorze prywatnym pozwoliła na zmianę perspektywy postrzegania obowiązujących przepisów podatkowych. Zdobyte doświadczenia pozwalają na łączenie wiedzy teoretycznej z wieloletnią praktyką w zawodzie.

Chętnie dzieli się posiadaną wiedzą z innymi, stara się ją przekazywać w dostępnej dla każdego formie. Z pasja poświęca się pisaniu artykułów o tematyce podatkowej. Częste zmiany przepisów wymagają otwartej głowy, kreatywności i dużej elastyczności, co jest dodatkowym atutem tej pracy, nie ma miejsca na nudę. Większość jej publikacji dotyczy rozliczeń z zakresu podatku dochodowego i podatku VAT, ale nie unika wyzwań z obszarów o innej tematyce.

Dodatkowo jest wykładowcą i szkoleniowcem z zakresu zagadnień o tematyce podatkowej. Ciągle podnosi swoje kwalifikacje, śledzi na bieżąco zmieniające się przepisy podatkowe, żeby przekazywać zawsze aktualne i sprawdzone informacje.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Najważniejsze pytania

  1. Jak rozliczyć VAT gdy miał miejsce zakup samochodu ciężarowego na firmę?

   Przy zakupie samochodu ciężarowego na fakturę VAT przedsiębiorcy przysługuje prawo do 100% odliczenia podatku VAT naliczonego. W konsekwencji dalsze użytkowanie, wydatki eksploatacyjne, naprawy, zakup paliwa pozwala na odliczanie 100% podatku naliczonego.
  2. Kto może odliczyć VAT od zakupu samochodu ciężarowego na firmę?

   Oczywiście z takiego prawa do odliczenia mogą skorzystać jedynie czynni podatnicy. Podatnik zwolniony z VAT odlicza kwotę VAT w postaci kosztu w kwocie brutto faktury w podatku dochodowym.
  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie