Jak rozliczyć w firmie pojazd ciężarowy zakupiony na fakturę VAT?

samochód ciężarowy a vat

Kupiłeś samochód ciężarowy i zastanawiasz się jak prawidłowo go zaksięgować? Omówimy, jak taki zakup ująć w podatkach u podatników czynnych i zwolnionych.

Przy prowadzeniu działalności gospodarczej często niezbędny jest zakup różnego rodzaju taboru samochodowego. Najczęściej przedsiębiorcy nabywają samochody osobowe, ale w zależności od rodzaju prowadzonej działalności zapotrzebowanie na pojazdy może być znacznie szersze. Na przykład firmy wykonujące prace budowlane nie są w stanie tego robić bez wykorzystania specjalistycznego sprzętu, narzędzi, a często niezbędne są również samochody ciężarowe. Jak zatem wygląda kwestia: samochód ciężarowy a VAT?

Jak zdefiniowane są samochody ciężarowe?

Pojazd ciężarowy jest pojęciem szerszym od samochodu ciężarowego, ale przepisy podatkowe odnoszą się do zdefiniowania tego ostatniego. Używane w publikacji pojęcia pojazd/samochód ciężarowy będą stosowane zamiennie.

Na gruncie podatkowym do tej kategorii zaliczane są również samochody o DMC do 3,5 t spełniające następujące parametry:

 • Pojazdy samochodowe, inne niż samochody osobowe, mające jeden rząd siedzeń, który oddzielony jest od części przeznaczonej do przewozu ładunków ścianą lub trwałą przegrodą:
  • Klasyfikowany na podstawie przepisów o ruchu drogowym do podrodzaju: wielozadaniowy, van lub
  • Z otwartą częścią do przewozu ładunków,
 • Pojazdy samochodowe, inne niż samochody osobowe, które posiadają kabinę kierowcy z jednym rzędem siedzeń i nadwozie przeznaczone do przewozu ładunków jako konstrukcyjnie oddzielne elementy pojazdu.

Samochody ciężarowe do 3,5 t muszą mieć przeprowadzone dodatkowe badania techniczne potwierdzone zaświadczeniem VAT-1 lub VAT-2, które są podstawą do zapisu w dowodzie rejestracyjnym.

Na gruncie podatkowym zakup takiego samochodu ciężarowego można rozliczyć na preferencyjnych zasadach.

Samochód ciężarowy a VAT – rozliczenie zakupu w podatku VAT

Przy zakupie samochodu ciężarowego na fakturę VAT przedsiębiorcy przysługuje prawo do 100% odliczenia podatku VAT naliczonego. W konsekwencji dalsze użytkowanie, wydatki eksploatacyjne, naprawy, zakup paliwa pozwala na odliczanie 100% podatku naliczonego. Oczywiście z takiego prawa do odliczenia mogą skorzystać jedynie czynni podatnicy. Podatnik zwolniony z VAT odlicza kwotę VAT w postaci kosztu w kwocie brutto faktury w podatku dochodowym.

Rozliczenie zakupu pojazdu ciężarowego w podatku dochodowym

Ciężarowy tabor samochodowy znajdzie się po stronie kosztów uzyskania przychodów w kwocie netto u czynnego podatnika VAT lub w kwocie brutto u podatnika zwolnionego z VAT:

 • najczęściej poprzez odpisy amortyzacyjne rozłożone w czasie – amortyzacja liniowa, degresywna,
 • możliwa jest amortyzacja jednorazowa do kwoty 50.000 euro, z której może skorzystać tzw. mały podatnik, jest to pomoc de minimis.
Co do zasady nowe samochody ciężarowe powinny być amortyzowane przez 5 lat, natomiast samochody używane będą amortyzowane nie krócej niż 2,5 roku.
W przypadku pojazdów ciężarowych bieżące wydatki związane z eksploatacją, naprawą, serwisowaniem będą wliczane w 100% w koszty uzyskania przychodu.

Podatek od środków transportu

Podatkiem od środków transportowych powinny być objęte następujące pojazdy:

 • samochody ciężarowe o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 3,5 tony,
 • ciągniki siodłowe i balastowe przystosowane do używania łącznie z naczepą lub przyczepą,
 • przyczepy i naczepy, z wyjątkiem związanych wyłącznie z działalnością rolniczą prowadzoną przez podatnika podatku rolnego.
Przedsiębiorca posiadający takie pojazdy zobowiązany jest złożyć deklarację na podatek od środków transportowych DT-1 do urzędu gminy zgodnie z miejscem zamieszkania lub siedzibą firmy i zapłacić podatek. Podstawą ujęcia w kosztach w PKPiR jest deklaracja DT-1, dniem poniesienia kosztu będzie dzień sporządzenia i wysłania deklaracji.  
Jak rozliczyć w firmie pojazd osobowy zakupiony na fakturę VAT? – przeczytaj.

Najważniejsze pytania

 1. 🔸Jak rozliczyć VAT gdy miał miejsce zakup samochodu ciężarowego na firmę?

  Przy zakupie samochodu ciężarowego na fakturę VAT przedsiębiorcy przysługuje prawo do 100% odliczenia podatku VAT naliczonego. W konsekwencji dalsze użytkowanie, wydatki eksploatacyjne, naprawy, zakup paliwa pozwala na odliczanie 100% podatku naliczonego.

 2. 🔸Kto może odliczyć VAT od zakupu samochodu ciężarowego na firmę?

  Oczywiście z takiego prawa do odliczenia mogą skorzystać jedynie czynni podatnicy. Podatnik zwolniony z VAT odlicza kwotę VAT w postaci kosztu w kwocie brutto faktury w podatku dochodowym.

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Księgowość Internetowa Księgowość Internetowa Księgowość Internetowa

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość