Jak rozliczyć w firmie pojazd ciężarowy zakupiony na fakturę VAT?

Przy prowadzeniu działalności gospodarczej często niezbędny jest zakup różnego rodzaju taboru samochodowego. Najczęściej przedsiębiorcy nabywają samochody osobowe, ale w zależności od rodzaju prowadzonej działalności zapotrzebowanie na pojazdy może być znacznie szersze. Na przykład firmy wykonujące prace budowlane nie są w stanie tego robić bez wykorzystania specjalistycznego sprzętu, narzędzi, a często niezbędne są również samochody ciężarowe. Jak zatem wygląda kwestia: samochód ciężarowy a VAT?

Jak zdefiniowane są samochody ciężarowe?

Pojazd ciężarowy jest pojęciem szerszym od samochodu ciężarowego, ale przepisy podatkowe odnoszą się do zdefiniowania tego ostatniego. Używane w publikacji pojęcia pojazd/samochód ciężarowy będą stosowane zamiennie.

Na gruncie podatkowym do tej kategorii zaliczane są również samochody o DMC do 3,5 t spełniające następujące parametry:

 • Pojazdy samochodowe, inne niż samochody osobowe, mające jeden rząd siedzeń, który oddzielony jest od części przeznaczonej do przewozu ładunków ścianą lub trwałą przegrodą:
  • Klasyfikowany na podstawie przepisów o ruchu drogowym do podrodzaju: wielozadaniowy, van lub
  • Z otwartą częścią do przewozu ładunków,
 • Pojazdy samochodowe, inne niż samochody osobowe, które posiadają kabinę kierowcy z jednym rzędem siedzeń i nadwozie przeznaczone do przewozu ładunków jako konstrukcyjnie oddzielne elementy pojazdu.

Samochody ciężarowe do 3,5 t muszą mieć przeprowadzone dodatkowe badania techniczne potwierdzone zaświadczeniem VAT-1 lub VAT-2, które są podstawą do zapisu w dowodzie rejestracyjnym.

Na gruncie podatkowym zakup takiego samochodu ciężarowego można rozliczyć na preferencyjnych zasadach.

Samochód ciężarowy a VAT – rozliczenie zakupu w podatku VAT

Przy zakupie samochodu ciężarowego na fakturę VAT przedsiębiorcy przysługuje prawo do 100% odliczenia podatku VAT naliczonego. W konsekwencji dalsze użytkowanie, wydatki eksploatacyjne, naprawy, zakup paliwa pozwala na odliczanie 100% podatku naliczonego. Oczywiście z takiego prawa do odliczenia mogą skorzystać jedynie czynni podatnicy. Podatnik zwolniony z VAT odlicza kwotę VAT w postaci kosztu w kwocie brutto faktury w podatku dochodowym.

Rozliczenie zakupu pojazdu ciężarowego w podatku dochodowym

Ciężarowy tabor samochodowy znajdzie się po stronie kosztów uzyskania przychodów w kwocie netto u czynnego podatnika VAT lub w kwocie brutto u podatnika zwolnionego z VAT:

 • najczęściej poprzez odpisy amortyzacyjne rozłożone w czasie – amortyzacja liniowa, degresywna,
 • możliwa jest amortyzacja jednorazowa do kwoty 50.000 euro, z której może skorzystać tzw. mały podatnik, jest to pomoc de minimis.
Co do zasady nowe samochody ciężarowe powinny być amortyzowane przez 5 lat, natomiast samochody używane będą amortyzowane nie krócej niż 2,5 roku.
W przypadku pojazdów ciężarowych bieżące wydatki związane z eksploatacją, naprawą, serwisowaniem będą wliczane w 100% w koszty uzyskania przychodu.

Podatek od środków transportu

Podatkiem od środków transportowych powinny być objęte następujące pojazdy:

 • samochody ciężarowe o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 3,5 tony,
 • ciągniki siodłowe i balastowe przystosowane do używania łącznie z naczepą lub przyczepą,
 • przyczepy i naczepy, z wyjątkiem związanych wyłącznie z działalnością rolniczą prowadzoną przez podatnika podatku rolnego.
Przedsiębiorca posiadający takie pojazdy zobowiązany jest złożyć deklarację na podatek od środków transportowych DT-1 do urzędu gminy zgodnie z miejscem zamieszkania lub siedzibą firmy i zapłacić podatek. Podstawą ujęcia w kosztach w PKPiR jest deklaracja DT-1, dniem poniesienia kosztu będzie dzień sporządzenia i wysłania deklaracji.  

▲ wróć na początek

Jak rozliczyć w firmie pojazd osobowy zakupiony na fakturę VAT? – przeczytaj.

Popularne posty:

UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disqus. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disqus zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disqus. O szczegółach przetwarzania danych przez Disqus dowiesz się ze strony.
BezpiecznaKsiegowoscPan

Bezpieczna księgowość bez wychodzenia z domu

jesteś w stałym kontakcie telefonicznym i mailowym z dedykowaną księgową

*zapomnij o papierkowej robocie, wystaw faktury i zaksięguj koszty w aplikacji ifi

IFIRMA nowoczesna rzetelna księgowość #zostanwdomu

ZLECAM KSIĘGOWOŚĆ

Szukasz księgowości?
wybierz ifirma.pl

✅ dedykowana księgowa,


✅ program do faktur,


✅ gotowe rozliczenia i zero zmartwień.

ZLECAM KSIĘGOWOŚĆ

Przetestuj nasz program do faktur
bez zobowiązań