Blog ifirma.pl

Jak rozliczyć w firmie pojazd ciężarowy zakupiony na fakturę VAT?

|
|
3 minut czytania
Kupiłeś samochód ciężarowy i zastanawiasz się jak prawidłowo go zaksięgować? Omówimy, jak taki zakup ująć w podatkach u podatników czynnych i zwolnionych.
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Przy prowadzeniu działalności gospodarczej często niezbędny jest zakup różnego rodzaju taboru samochodowego. Najczęściej przedsiębiorcy nabywają samochody osobowe, ale w zależności od rodzaju prowadzonej działalności zapotrzebowanie na pojazdy może być znacznie szersze. Na przykład firmy wykonujące prace budowlane nie są w stanie tego robić bez wykorzystania specjalistycznego sprzętu, narzędzi, a często niezbędne są również samochody ciężarowe. Jak zatem wygląda kwestia: samochód ciężarowy a VAT?

Jak zdefiniowane są samochody ciężarowe?

Pojazd ciężarowy jest pojęciem szerszym od samochodu ciężarowego, ale przepisy podatkowe odnoszą się do zdefiniowania tego ostatniego. Używane w publikacji pojęcia pojazd/samochód ciężarowy będą stosowane zamiennie.

Na gruncie podatkowym do tej kategorii zaliczane są również samochody o DMC do 3,5 t spełniające następujące parametry:

 • Pojazdy samochodowe, inne niż samochody osobowe, mające jeden rząd siedzeń, który oddzielony jest od części przeznaczonej do przewozu ładunków ścianą lub trwałą przegrodą:
  • Klasyfikowany na podstawie przepisów o ruchu drogowym do podrodzaju: wielozadaniowy, van lub
  • Z otwartą częścią do przewozu ładunków,
 • Pojazdy samochodowe, inne niż samochody osobowe, które posiadają kabinę kierowcy z jednym rzędem siedzeń i nadwozie przeznaczone do przewozu ładunków jako konstrukcyjnie oddzielne elementy pojazdu.

Samochody ciężarowe do 3,5 t muszą mieć przeprowadzone dodatkowe badania techniczne potwierdzone zaświadczeniem VAT-1 lub VAT-2, które są podstawą do zapisu w dowodzie rejestracyjnym.

Na gruncie podatkowym zakup takiego samochodu ciężarowego można rozliczyć na preferencyjnych zasadach.

Samochód ciężarowy a VAT – rozliczenie zakupu w podatku VAT

Przy zakupie samochodu ciężarowego na fakturę VAT przedsiębiorcy przysługuje prawo do 100% odliczenia podatku VAT naliczonego. W konsekwencji dalsze użytkowanie, wydatki eksploatacyjne, naprawy, zakup paliwa pozwala na odliczanie 100% podatku naliczonego. Oczywiście z takiego prawa do odliczenia mogą skorzystać jedynie czynni podatnicy. Podatnik zwolniony z VAT odlicza kwotę VAT w postaci kosztu w kwocie brutto faktury w podatku dochodowym.

Rozliczenie zakupu pojazdu ciężarowego w podatku dochodowym

Ciężarowy tabor samochodowy znajdzie się po stronie kosztów uzyskania przychodów w kwocie netto u czynnego podatnika VAT lub w kwocie brutto u podatnika zwolnionego z VAT:

 • najczęściej poprzez odpisy amortyzacyjne rozłożone w czasie – amortyzacja liniowa, degresywna,
 • możliwa jest amortyzacja jednorazowa do kwoty 50.000 euro, z której może skorzystać tzw. mały podatnik, jest to pomoc de minimis.
Co do zasady nowe samochody ciężarowe powinny być amortyzowane przez 5 lat, natomiast samochody używane będą amortyzowane nie krócej niż 2,5 roku.
W przypadku pojazdów ciężarowych bieżące wydatki związane z eksploatacją, naprawą, serwisowaniem będą wliczane w 100% w koszty uzyskania przychodu.

Podatek od środków transportu

Podatkiem od środków transportowych powinny być objęte następujące pojazdy:

 • samochody ciężarowe o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 3,5 tony,
 • ciągniki siodłowe i balastowe przystosowane do używania łącznie z naczepą lub przyczepą,
 • przyczepy i naczepy, z wyjątkiem związanych wyłącznie z działalnością rolniczą prowadzoną przez podatnika podatku rolnego.
Przedsiębiorca posiadający takie pojazdy zobowiązany jest złożyć deklarację na podatek od środków transportowych DT-1 do urzędu gminy zgodnie z miejscem zamieszkania lub siedzibą firmy i zapłacić podatek. Podstawą ujęcia w kosztach w PKPiR jest deklaracja DT-1, dniem poniesienia kosztu będzie dzień sporządzenia i wysłania deklaracji.

 
Jak rozliczyć w firmie pojazd osobowy zakupiony na fakturę VAT? – przeczytaj.

Autor ifirma.pl

Małgorzata Jagusiak

Księgowa, specjalista do spraw rozliczeń podatkowych z wieloletnim doświadczeniem pracy w organach podatkowych. Przez kilka lat prowadziła własne biuro rachunkowe. Praca w sektorze prywatnym pozwoliła na zmianę perspektywy postrzegania obowiązujących przepisów podatkowych. Zdobyte doświadczenia pozwalają na łączenie wiedzy teoretycznej z wieloletnią praktyką w zawodzie.

Chętnie dzieli się posiadaną wiedzą z innymi, stara się ją przekazywać w dostępnej dla każdego formie. Z pasja poświęca się pisaniu artykułów o tematyce podatkowej. Częste zmiany przepisów wymagają otwartej głowy, kreatywności i dużej elastyczności, co jest dodatkowym atutem tej pracy, nie ma miejsca na nudę. Większość jej publikacji dotyczy rozliczeń z zakresu podatku dochodowego i podatku VAT, ale nie unika wyzwań z obszarów o innej tematyce.

Dodatkowo jest wykładowcą i szkoleniowcem z zakresu zagadnień o tematyce podatkowej. Ciągle podnosi swoje kwalifikacje, śledzi na bieżąco zmieniające się przepisy podatkowe, żeby przekazywać zawsze aktualne i sprawdzone informacje.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Zleć księgowość
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Najważniejsze pytania

  1. Jak rozliczyć VAT gdy miał miejsce zakup samochodu ciężarowego na firmę?

   Przy zakupie samochodu ciężarowego na fakturę VAT przedsiębiorcy przysługuje prawo do 100% odliczenia podatku VAT naliczonego. W konsekwencji dalsze użytkowanie, wydatki eksploatacyjne, naprawy, zakup paliwa pozwala na odliczanie 100% podatku naliczonego.
  2. Kto może odliczyć VAT od zakupu samochodu ciężarowego na firmę?

   Oczywiście z takiego prawa do odliczenia mogą skorzystać jedynie czynni podatnicy. Podatnik zwolniony z VAT odlicza kwotę VAT w postaci kosztu w kwocie brutto faktury w podatku dochodowym.
  Komentarze czytelników
  1. 4 czerwca 2024 o 09:30
   PW RAFAŁ JAKÓBCZYK

   Dzień dobry, czy żeby zastosować jednorazową amortyzację samochodu ciężarowego do 3,5 tony kupionego na pełną fakturę vat (kwota brutto 25tys) muszę ten fakt gdzieś zgłosić?
   Pozdrawiam serdecznie Rafał Jakóbczyk

  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie