Ulga z tytułu darowizny na cele kultu religijnego

darowizna na cele kultu religijnego

Przekazałeś darowiznę na cele kościelne? Część tej kwoty możesz odliczyć od dochodu w składanym zeznaniu rocznym. Jakie dokumenty trzeba posiadać, by dokonać takiego odliczenia? Ile maksymalnie można odliczyć od dochodu? Sprawdź!

Rozliczając podatek dochodowy za poprzedni rok, podatnicy mają prawo do skorzystania z różnych ulg, które pomniejszają ich zobowiązanie względem fiskusa. Jedną z możliwości jest odliczenie od dochodu darowizny na cele kultu religijnego. Jakie są warunki skorzystania z ulgi z tytułu darowizny na cele kościelne i jaka jest maksymalna kwota odliczenia?

Darowizna na cele kultu religijnego – co to znaczy

W przepisach prawa nie znajdziemy informacji na temat tego, co należy rozumieć pod pojęciem kultu religijnego. W powszechnym rozumieniu pod pojęciem tym rozumie się ogół obrzędów religijnych, całokształt czynności religijnych. W związku z powyższym, by możliwe było skorzystanie z ulgi z tytuły darowizny na cele kultu religijnego, wystarczające jest przeznaczenie środków pieniężnych na realizację tzw. zewnętrznych aspektów życia religijnego.

Zgodnie ze stanowiskiem organów podatkowych za darowizny takie uznaje się m.in. darowizny na budowę lub remont kościoła, jego wyposażenie, zakup przedmiotów liturgicznych, ale także wszelkie datki na rzecz związków religijnych oraz kościelnych osób prawnych oraz np. na rzecz Radia Maryja.

Kiedy możliwe jest skorzystanie z ulgi z tytułu darowizny na cele kultu religijnego?

By możliwe było skorzystanie z ulgi z tytułu darowizny na cele kultu religijnego konieczne jest udokumentowanie wysokości darowizny za pomocą dowodu wpłaty na rachunek bankowy obdarowanego, a jeżeli darowizna miała inny charakter, wówczas konieczne jest posiadanie dokumentu, z którego wynika jej wartość. Ważne, by na dokumencie takim został jasno wskazany cel darowizny, z podkreśleniem jej związku z kultem religijnym.

Ulga z tytułu darowizny na cele kultu religijnego – kwota odliczenia

Co ważne, w składanych zeznaniach podatkowych możemy odliczyć łącznie maksymalnie 6% dochodu. Oznacza to, że jeżeli podatnik poza ulgą z tytułu darowizny na cele kultu religijnego korzysta także np. z ulgi dla krwiodawców lub ulgi z tytułu darowizny na cele pożytku publicznego, wówczas łącznie kwota odliczenia z tytułu obu ulg nie może przekroczyć wspomnianego limitu.

Ulga z tytułu darowizny na cele kultu religijnego – jak wykazać w deklaracji?

Dane dotyczące ulgi należy wpisać w części B (tu podajemy kwotę nieprzekraczającą 6% dochodów z danego roku lub odpowiednio 6% przychodu wykazywanego w zeznaniu PIT-28) oraz D załącznika PIT/O(23) (załącznik do PIT-28, PIT-36, PIT-37), podając dane identyfikacyjne oraz adres obdarowanego:

darowizny przekazane
informacja o przekazanych darowiznach

Kwota ulgi powinna pojawić się także w samej deklaracji rocznej (PIT-36(26)), w części dotyczącej odliczeń od dochodu:

odliczenia od dochodu

Sprawdź, jak rozliczyć darowiznę w ramach działalności gospodarczej!

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Księgowość Internetowa i biuro rachunkowe online Księgowość Internetowa i biuro rachunkowe online Księgowość Internetowa i biuro rachunkowe online

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość