Blog ifirma.pl

Jak sprawdzić, czy kontrahent wywiązuje się z obowiązków podatkowych?

|
Sprawdź, czy Twój kontrahent dba o swoje obowiązki podatkowe! Dowiedz się, jak uzyskać ważne informacje od urzędu skarbowego, które pomogą Ci podejmować świadome decyzje biznesowe.
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Jako kontrahent innego przedsiębiorcy możesz uzyskać od urzędu skarbowego zaświadczenie o tym, czy Twój partner biznesowy należycie wywiązuje się z obowiązków podatkowych.

Jakich informacji o kontrahencie udziela urząd skarbowy?

Na podstawie art. 306ia Ordynacji podatkowej, urząd skarbowy może udzielić dla kontrahenta podatnika następujących informacji:

 • o złożeniu/niezłożeniu deklaracji podatkowej, którą powinien był złożyć,
 • o ujęciu/nieujęciu w złożonej deklaracji podatkowej wszystkich czynności, które powinien był ująć,
 • o zaleganiu/niezaleganiu w podatkach wobec urzędu skarbowego.

Powyższe dane nie są objęte tajemnicą skarbową. Są one udzielane w formie zaświadczenia (np. ZAS-KP) wydawanego przez urząd skarbowy, na wniosek kontrahenta.

Jeżeli wniosek dotyczy deklaracji lub innego dokumentu, których termin złożenia nie upłynął, a podatnik nie złożył takiej deklaracji lub innego dokumentu, organ podatkowy odmawia wydania zaświadczenia.

Zaświadczenie o realizacji obowiązków podatkowych przez kontrahenta

Zaświadczenie w zakresie informacji wskazanych w powyższym akapicie (czyli z art. 293 § 3 Ordynacji podatkowej) może uzyskać tylko kontrahent przedsiębiorcy. Nie uzyska go osoba, która nie uczestniczy bezpośrednio w transakcjach handlowych.

Kontrahentem jest każda osoba, która wchodzi w relacje handlowe z przedsiębiorcą, np. osoba robiąca zakupy w supermarkecie jest kontrahentem tego supermarketu, a zatem moża ona złożyć do urzędu skarbowego wniosek o zaświadczenie w zakresie informacji wskazanych na początku artykułu.

Należy tu zwrócić uwagę, że zaświadczenie jest wydawane dla kontrahenta podatnika prowadzącego działalność gospodarczą, a zatem jeśli dana osoba (o której dane pytamy) nie prowadzi działalności gospodarczej nie mamy prawa, aby uzyskać o niej zaświadczenie z urzędu skarbowego.

Natomiast za działalność gospodarczą w tym przypadku należy rozumieć każdą działalność zarobkową (w rozumieniu ustawy Prawo przedsiębiorców), w tym wykonywanie wolnego zawodu, a także każdą inną działalność zarobkową wykonywaną we własnym imieniu i na własny lub cudzy rachunek, nawet gdy inne ustawy nie zaliczają tej działalności do działalności gospodarczej lub osoby wykonującej taką działalność – do przedsiębiorców. Co oznacza, że takim kontrahentem, o którego wywiązywanie się z obowiązków podatkowych można pytać urząd skarbowy jest także np. osoba prowadząca działalność nierejstrowaną.

Nie jest wymagana zgoda drugiego przedsiębiorcy

W przeciwieństwie do zaświadczenia o wysokości zaległości podatkowych (z art. 306h Ordynacji podatkowej), zaświadczenie o realizacji obowiązków podatkowych nie wymaga zgody przedsiębiorcy, którego informacje mają dotyczyć.

Warto wiedzieć, że istnieją tutaj dwa rodzaje zaświadczeń o sytuacji podatkowej kontrahenta:

 1. zaświadczenie o wysokości zaległości podatkowych, czyli o konkretnej kwocie zobowiązań wobec fiskusa (np. ZAS-P) – na jego uzyskanie jest wymagana zgoda kontrahenta. Podstawa prawna tego zaświadczenia to art. 306h Ordynacji podatkowej.
 2. zaświadczenie o zaleganiu (lub niezaleganiu) w podatkach, a także o wywiązywaniu się z obowiązków podatkowych (np. ZAS-KP) – na uzyskanie tego zaświadczenia nie potrzeba zgody kontrahenta. Podstawa prawna tego zaświadczenia to art. 306 ia Ordynacji podatkowej.

Oba zaświadczenia, wydane przez urząd skarbowy, w odpowiedzi na stosowny wniosek pytającego znajdziemy w podlinkowanym Rozporządzeniu.

Sposoby wysłania wniosku

Wniosek o zaświadczenie w zakresie realizacji obowiązków podatkowych innego przedsiębiorcy można złożyć:

 • w formie papierowej – osobiście lub pocztą,
 • w formie elektronicznej – za pośrednictwem epuap,
 • w formie elektronicznej jako załącznik do pisma ogólnego w e-Urzędzie Skarbowym.

Wniosek powinien być wysłany do urzędu skarbowego właściwego dla spraw podatkowych kontrahenta. Jeśli jednak trafi do innego urzędu nie powinno to być dużym problemem, ponieważ urzędy są zobowiązane przepisami, aby przesyłać między sobą pisma, które trafiły do niewłaściwego urzędu.

Jak długo trzeba czekać

Urząd skarbowy wydaje zaświadczenia bez zbędnej zwłoki, nie dłużej niż 7 dni od dnia wysłania wniosku.

Ile trzeba zapłacić

Jeśli wniosek jest wysyłany przez e-urząd skarbowy wtedy nie jest pobierana żadna opłata. Jeśli jest wysyłany w inny sposób wymagane jest uiszczenie opłaty skarbowej w wysokości 17 lub 21 zł. Opłatę skarbową można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu jeśli jest to wydatek firmowy.

Gdy urząd nie podejmie żadnej reakcji w wymaganym terminie 7 dni, osobie składającej wniosek przysługuje zwrot opłaty skarbowej. W tym celu trzeba jednak złożyć wniosek o zwrot opłaty skarbowej.

Autor ifirma.pl

Dorota Łesak

Księgowa i autorka tekstów. Jako księgowa w ifirma.pl każdego dnia zapewnia fachowe wsparcie swoim klientom – małym firmom usługowym i handlowym. Pomiędzy codziennymi obowiązkami dzieli się na blogu ifirma.pl swoim ośmioletnim doświadczeniem i wiedzą dotyczącą tematów księgowo-podatkowych.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie