Blog ifirma.pl

Jak sprawdzić zaległości w ZUS? Ustalenie kwoty przez przedsiębiorcę

|
|
5 minut czytania
Zastanawiasz się jak sprawdzić zaległości w ZUS i jak samemu ustalić kwotę zadłużenia? W dzisiejszym artykule podpowiemy jakie są dostępne formy ustalenia stanu zaległości.
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Prowadzenie działalności gospodarczej wiąże się z wieloma obowiązkami, jednym z nich jest comiesięczne opłacanie składek do ZUS w ustawowych terminach. Jeśli z jakiś powodów nie płacimy składek w ustawowych terminach, zaczną się generować zaległości. W dzisiejszej publikacji opiszemy jak sprawdzić zaległości w ZUS i jaka jest kwota zadłużenia.

Co zrobić jak powstaną zaległości w ZUS?

Jak już dojdzie do powstania zaległości w ZUS, trzeba pamiętać, że do zaległych składek należy naliczyć odsetki za zwłokę, które według stanu na czerwiec 2024 r. wynoszą 14,5%.

Uwaga!

Odsetek za zwłokę nie nalicza się jeżeli ich wysokość nie przekracza 1% kwoty minimalnego wynagrodzenia za pracę, w 2024 roku jest to:

 • 42,40 zł – do 30 czerwca 2024 r.,
 • 43,00 zł – od lipca 2024 r.

Zmiana w naliczaniu odsetek za zwłokę nastąpiła od września 2021 r., mowa jest o tym w podlinkowanej publikacji

Przedsiębiorca musi pamiętać, że ZUS upomni się o zaległe składki, wszczynając egzekucję, co jeszcze dodatkowo podwyższy obciążenia o koszty egzekucyjne, opłaty manipulacyjne i inne. Jeśli przedsiębiorca nie wie dokładnie ile, ma zaległości, to może to sprawdzić na kilka sposobów, o czym piszemy poniżej. Pamiętajmy również, że przy zadłużeniu każda wpłata będzie zaliczana na poczet najstarszych zaległości aż do czasu ich spłaty. Takie działanie ma na celu ograniczanie przedawniania się zaległości.

Ustalanie salda składek przez PUE ZUS

Jeśli przedsiębiorca ma założone konto na PUE ZUS, to jest to chyba najszybszy kanał informacji o posiadanych zaległościach w ZUS. Po zalogowaniu na PUE ZUS należy przejść na zakładkę Płatnik:

 1. Wybrać po lewej stronie “Salda bieżące”. Na ekranie pojawi się saldo bieżące zbiorcze w rozbiciu na poszczególne fundusze: FUS, FUZ, FP i FGŚP. Widoczne jest saldo WN i saldo MA, jeśli jest to zadłużenie, to kwota pojawi się po stronie WN.
 2. Jeśli wejdziemy w zakładkę “Salda miesięczne” pojawią się kwoty zadłużenia w rozbiciu na miesiące i fundusze.
 3. Zakładka “Należne składki i wpłaty” pokazuje saldo zadłużenia na poszczególnych funduszach.
 4. Zakładka “Podział wpłat” pokazuje, w jaki sposób w ZUS zostały rozliczone dokonane wpłaty przez przedsiębiorcę w podziale na poszczególne fundusze.

W podlinkowanej publikacji zaprezentowano w większej szczegółowości i z wykorzystaniem widoku platformy PUE ZUS sposób ustalania zadłużenia w ZUS.

Informacja o stanie konta płatnika składek – wniosek RD-3

Kolejnym sposobem na ustalenie stanu zadłużenia w ZUS jest złożenie wniosku RD-3. W tym celu logujemy się na PUE-ZUS, przechodzimy na zakładkę “Płatnik”, po lewej stronie wybieramy zakładkę “Katalog usług elektronicznych”, z którego wybieramy formularz RD-3. Po wybraniu dane na formularzu uzupełnią się automatycznie przez system. Po wypełnieniu wniosku klikamy kolejno – Sprawdź – Zapisz – Zamknij. W kolejnym kroku pojawia się tablica, na której mamy możliwość wysłania wniosku do ZUS po uprzedniej autoryzacji: podpisem kwalifikowanym, podpisem EPUAP lub podpisem osobistym. Jak można przeczytać na stronach ZUS taki wniosek, powinien zostać rozpatrzony w terminie 1 miesiąca a w sprawach szczególnie skomplikowanych w ciągu 2 miesięcy. Jeśli przedsiębiorca nie korzysta z PUE ZUS wniosek może wysłać pocztą lub złożyć osobiście w jednostce ZUS.

Pozostałe metody ustalania kwoty zaległości w ZUS?

Omówione metody sprawdzenia zaległości nie wymagają co do zasady osobistej obecności w ZUS. Jeśli jednak przedsiębiorca chce omówić stan swoich zaległości osobiście, to może umówić się na wizytę w ZUS i ustalić szczegóły swojego zadłużenia. Taka formuła osobistego kontaktu pozwala na zadanie dodatkowych pytań i rozwiania wątpliwości. Pracownik może również podpowiedzieć, jak postąpić, żeby spłata zadłużenia nie była zbyt uciążliwa dla przedsiębiorcy. Sprawę można również załatwić przez Centrum Obsługi Telefonicznej po uprzednim uwierzytelnieniu. Jeśli okaże się, że jednorazowa spłata zadłużenia jest niemożliwa, można rozważać rozłożenie zaległości na raty.

Rozłożenie składek ZUS na raty

Jeśli przedsiębiorca zdecyduje się na złożenie wniosku o rozłożenie spłaty na raty, nie oznacza to od razu, że taki wniosek zostanie rozpatrzony pozytywnie. Jeśli jednak już tak się stanie, to spłacając raty, nie musi się już obawiać postępowania egzekucyjnego. Jeśli takie postępowanie było już prowadzone, to zostanie zawieszone. Jednak spłata zadłużenia musi być zgodna z otrzymaną decyzją ratalną, przede wszystkim raty należy płacić terminowo, zgodnie z harmonogramem. Zanim jednak taki wniosek złożymy, to musimy znać zadłużenie, ponieważ ta informacja również musi znaleźć się we wniosku.

W podlinkowanej publikacji opisano krok po kroku, w jaki sposób wypełnić wniosek ratalny RSR i jak można go złożyć.

Podsumowanie

W dzisiejszej publikacji poruszyliśmy temat sprawdzania zaległości w ZUS. Jak widać, nie jest to zbyt skomplikowana procedura. Najłatwiej to zrobić przez platformę PUE ZUS lub składając wniosek RD-3 celu ustalenia salda zadłużenia. Spłata zadłużenia wiąże się z obowiązkiem doliczenia odsetek za zwłokę. Jeśli przedsiębiorca ma problem z prawidłowym naliczeniem, to powinien skorzystać z pomocy pracownika czy to na infolinii ZUS, czy w trakcie osobistej wizyty w ZUS. Wówczas można prosić o obliczenie odsetek na konkretny dzień wpłaty, dzięki temu można uniknąć pomyłki i zamknąć temat. Jeśli jednak przedsiębiorca oceni, że nie spłaci całego zadłużenia od razu, warto złożyć wniosek o rozłożenie na raty czy odroczenie. Dzięki temu spłata będzie rozłożona w czasie, a ZUS nie będzie wszczynał postępowania egzekucyjnego lub je zawiesi, jeśli wcześniej było wszczęte.

Stan prawny na dzień: 18.06.2024 r.

Autor ifirma.pl

Małgorzata Jagusiak

Księgowa, specjalista do spraw rozliczeń podatkowych z wieloletnim doświadczeniem pracy w organach podatkowych. Przez kilka lat prowadziła własne biuro rachunkowe. Praca w sektorze prywatnym pozwoliła na zmianę perspektywy postrzegania obowiązujących przepisów podatkowych. Zdobyte doświadczenia pozwalają na łączenie wiedzy teoretycznej z wieloletnią praktyką w zawodzie.

Chętnie dzieli się posiadaną wiedzą z innymi, stara się ją przekazywać w dostępnej dla każdego formie. Z pasja poświęca się pisaniu artykułów o tematyce podatkowej. Częste zmiany przepisów wymagają otwartej głowy, kreatywności i dużej elastyczności, co jest dodatkowym atutem tej pracy, nie ma miejsca na nudę. Większość jej publikacji dotyczy rozliczeń z zakresu podatku dochodowego i podatku VAT, ale nie unika wyzwań z obszarów o innej tematyce.

Dodatkowo jest wykładowcą i szkoleniowcem z zakresu zagadnień o tematyce podatkowej. Ciągle podnosi swoje kwalifikacje, śledzi na bieżąco zmieniające się przepisy podatkowe, żeby przekazywać zawsze aktualne i sprawdzone informacje.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Zleć księgowość
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie