Blog ifirma.pl

Jak w 2024 roku prowadzić działania marketingowe na TikToku?

|
|
9 minut czytania
TikTok to przedstawiciel najmłodszej generacji masowych mediów społecznościowych. Uwielbiany przez wszystkie pokolenia (nie tylko, jak to się często mówi, wyłącznie przez Pokolenie Z).
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Kochany również mocno przez marketerów. Fenomen, jeśli chodzi o zaangażowanie użytkowników. Przyjrzyjmy się więc najciekawszym trendom w komunikacji marketingowej na TikToku i zastanówmy się, kto i jak może wykorzystać potencjał tej platformy.

Krótka historia TikToka

Na początek trochę historii. TikTok został uruchomiony we wrześniu 2016 roku przez chińską firmę ByteDance pod nazwą Douyin. W 2017 roku ByteDance nabyła popularną aplikację Musical.ly i zintegrowała ją z Douyin, tworząc znanego nam dziś TikToka i rozszerzając możliwości oryginalnej platformy o nowe funkcje i znacznie większy zasięg globalny. Na początku 2024 roku TikTok osiągnął około 2 miliardów aktywnych użytkowników miesięcznie na całym świecie. Wzrost liczby użytkowników jest szczególnie imponujący, biorąc pod uwagę, że liczba ta wzrosła z 1,035 miliarda w 2020 roku do szacowanych 2,051 miliarda w 2024 roku.

W Polsce z TikToka korzysta dziś blisko 14 milionów realnych użytkowników. Jak podaje Raport Social Media 2023, są to przedstawiciele wszystkich grup wiekowych. Oczywiście najmłodsi korzystają z TikToka najczęściej, ale okazuje się, że w każdej grupie wiekowej znajdziemy bardzo zaangażowanych użytkowników platformy.

Zaangażowanie – to słowo klucz, jeśli chodzi o TikToka. Sposób, w jaki ta aplikacja została zaprojektowana i to, jak stworzono jej algorytmy podpowiadające użytkownikom interesujące dla nich treści, sprawia, że TikTok śrubuje rekordy, jeśli chodzi o przykuwanie nas do ekranów telefonów. Średni dzienny czas na użytkownika na TikToku to 1 h 21 min i 50 s. To numer jeden w Polsce. Na drugim miejscu znalazł się YouTube z czasem 1 h 16 min i 35 s. Podium zamyka Facebook, na którym użytkownicy spędzali średnio 51 min i 29 s dziennie. Platformą, gdzie użytkownicy spędzali najmniej czasu, okazał się LinkedIn. Na przeglądanie jej treści przeciętny użytkownik poświęcał w 2022 roku 4 min i 21 s dziennie.

 
tiktok - średni dzienny czas - all

Zrzut ekranu 2024-04-12 o 12.02.36

 
średni dzienny czas na tiktok a wiek

Zrzut ekranu 2024-04-12 o 12.02.58

 

Raport Social Media 2023

Czym właściwie jest TikTok? Co wyróżnia tę platformę spośród innych?

TikTok koncentruje się wyłącznie na krótkich filmach wideo, które trwają od kilku sekund do trzech minut. Jest to znacznie krótszy format niż na większości innych platform, takich jak YouTube czy Facebook, co sprzyja szybkiemu i dynamicznemu konsumowaniu treści.

Aplikacja używa bardzo zaawansowanego algorytmu, aby rekomendować filmy na głównej stronie użytkownika, znanej jako “For You Page”. Algorytm ten personalizuje treści na podstawie interakcji użytkownika, co oznacza, że każdy widzi unikalnie dostosowaną do siebie zawartość.

TikTok oferuje także szeroki zakres narzędzi do edycji wideo, w tym filtry, efekty, naklejki i narzędzia AR (rozszerzona rzeczywistość). Te narzędzia są łatwe w użyciu i dostępne bezpośrednio w aplikacji, co ułatwia tworzenie angażujących i profesjonalnie wyglądających filmów. Funkcje takie jak „duety” i “stitch” pozwalają użytkownikom wchodzić w interakcje z innymi poprzez odpowiedzi na ich filmy lub łączenie klipów. To sprzyja współtworzeniu treści i angażowaniu się w większe projekty grupowe.

TikTok jest znany także z promowania trendów i wyzwań, które często stają się viralem na całym świecie. Społeczność TikToka jest bardzo aktywna w tworzeniu i udostępnianiu treści.

Te cechy sprawiają, że TikTok jest wyjątkowo angażującą i interaktywną platformą, która skutecznie przyciąga zwłaszcza młodsze pokolenie użytkowników.

Na jakie trendy marketingowe na TikToku warto postawić w 2024 roku?

 1. Autentyczność
 2. W świecie TikToka autentyczność i personalizacja stają się kluczowymi elementami skutecznej komunikacji marki z użytkownikami. Użytkownicy zasypywani są ogromem treści, te, które wydają się najbardziej autentyczne i osobiste, przyciągają większą uwagę i budzą zaufanie. Użytkownicy TikToka szczególnie cenią treści, które bawią, ale także odzwierciedlają prawdziwe, ludzkie doświadczenia, tworząc poczucie bezpośredniego związku z twórcą. Marki, które potrafią skutecznie komunikować się w sposób otwarty i szczery, często doświadczają lepszej interakcji ze swoimi obserwatorami. Takie podejście może przekładać się na budowanie silnych, zaangażowanych społeczności wokół marki. Użytkownicy, czując się wartościowani i rozumiani, częściej angażują się, polecają treści innym i sami tworzą kontent związany z marką, co dodatkowo wzmacnia jej obecność w mediach społecznościowych. To zwiększone zaangażowanie i lojalność klientów może prowadzić do większego zaufania do marki. Zaangażowane społeczności często polegają na marce, która nie tylko sprzedaje produkty, ale także reprezentuje wartości i idee bliskie ich sercom. W rezultacie, marki zdolne do autentycznej i spersonalizowanej komunikacji na TikToku mogą oczekiwać nie tylko krótkoterminowego wzrostu zainteresowania, ale również długoterminowego związku z klientami, co jest kluczowe dla utrzymania sukcesu w dynamicznie zmieniającym się świecie cyfrowym.

 3. Gonienie trendów
 4. Dynamiczny rozwój platformy TikTok stawia przed markami wyzwanie ciągłego dostosowywania się do ewoluujących trendów i preferencji użytkowników. To środowisko wymaga od marek nie tylko bieżącej obserwacji popularnych treści, ale również elastyczności w próbach przewidywania i wprowadzania nowych koncepcji strategii marketingowych.

  TikTok regularnie eksperymentuje i wprowadza nowe funkcje, takie jak np. ostatnio możliwość publikowania dłuższych filmów, co może zmieniać sposób, w jaki użytkownicy konsumują treści. Marki muszą być gotowe na eksperymentowanie z różnymi długościami i formatami wideo, aby zobaczyć, co najlepiej rezonuje z ich docelowymi odbiorcami. Pojawiają się też ciągle nowy filtry i efekty, które zyskują na popularności wśród użytkowników platformy. Warto śledzić te zmiany i eksperymentować.

  Aby utrzymać zaangażowanie i zainteresowanie, marki muszą nieustannie innowować i dostarczać kreatywne treści, które nie tylko przyciągają uwagę, ale również angażują użytkowników na głębszym poziomie. W tym kontekście istotne jest, aby treści były nie tylko atrakcyjne wizualnie, ale także miały wartość dodaną, np. poprzez edukację, rozrywkę czy inspirację.

  Kluczowe na TikToku jest monitorowanie i wyłapywanie trendów w rozumieniu popularnych motywów lub koncepcji, które szybko zdobywają popularność wśród użytkowników tej platformy. Mogą to być specyficzne piosenki, taniec, wyzwania, żarty lub memy, które są masowo powielane i adaptowane przez różnych twórców. Użytkownicy TikToka często tworzą własne wersje tych treści, dodając osobisty akcent lub kreatywną zmianę, co przyczynia się do dalszego rozprzestrzeniania i ewolucji danego trendu. Trendy te są istotnym elementem kultury TikToka, ponieważ definiują, co jest aktualnie “na czasie” i często mają wpływ na to, jakie treści są wyświetlane użytkownikom na ich głównych stronach aplikacji.

  W świecie social mediów, gdzie platformy często wprowadzają nowe funkcje w odpowiedzi na działania konkurencji, warto również pamiętać o tym, że marki muszą monitorować i reagować na te zmiany, dostosowując swoje strategie w różnych kanałach. Na przykład, wprowadzenie przez Instagram opcji Reels jako odpowiedzi na popularność TikToka zmusza marki do przemyślenia, jak mogą wykorzystać tworzone przez siebie treści na różnych platformach. Podobnie jest z shortsami na YouTubie i relacjami zyskującymi ostatnio na popularności na Facebooku. Są to formaty podobne do tiktokowych filmów, więc warto przemyśleć, jak korzystać również z tych kanałów. Być może najprościej – jako z dodatkowego kanału dystrybucji treści, które już stworzyliśmy na potrzeby TikToka.

  Dla marek działających na TikToku sukces zależy od zdolności do szybkiego reagowania na zmiany, wykorzystywania danych do lepszego zrozumienia swojej publiczności oraz ciągłego testowania i optymalizowania swoich działań marketingowych. To środowisko, które premiuje zwinność, innowacyjność i zdolność do tworzenia autentycznego połączenia z użytkownikami.

 5. Influencer marketing
 6. Wraz z rozwojem influencer marketingu na TikToku, obserwujemy coraz większą tendencję ku autentyczności i selektywności w wyborze twórców do współpracy. Marki coraz częściej przykładają dużą wagę do analizy profilu potencjalnych influencerów, biorąc pod uwagę nie tylko liczbę ich obserwatorów, ale przede wszystkim jakość i odbiór ich treści w grupie docelowej marki. Taka głębsza analiza pomaga w identyfikacji influencerów, których wartości i styl komunikacji są zgodne z wizerunkiem marki, co przekłada się na bardziej autentyczne i skuteczne kampanie.

  Ta zmiana podejścia prowadzi do selektywnego wybierania influencerów, którzy przede wszystkim pasują kulturowo i wartościowo do marki. Marki szukają twórców, którzy mogą naturalnie wkomponować ich produkty w swoją codzienną narrację, tworząc wiarygodne i angażujące treści, które przemawiają do ich odbiorców. W efekcie kampanie stają się bardziej spersonalizowane i efektywne, ponieważ influencerzy, którzy autentycznie zgadzają się z wartościami marki, są w stanie przekonać swoich obserwatorów o zaletach produktów w sposób naturalny i przekonujący.

  Współpraca z właściwymi influencerami, którzy są autentyczni i których wartości pokrywają się z wartościami marki, jest kluczowa dla skutecznego przekazu i realizacji celów marketingowych.

TikTok Ads, czyli jakie możliwości reklamowe oferuje TikTok?

TikTok oferuje polskim użytkownikom szereg możliwości reklamowych, które pozwalają na skuteczną promocję i zaangażowanie odbiorców. Spójrzmy na główne rozwiązania reklamowe dostępne na platformie:

Spójrzmy na główne rozwiązania reklamowe dostępne na platformie:

 • In-Feed Ads: To reklamy wyświetlane w strumieniu treści użytkowników, które mogą być wzbogacone o interaktywne elementy, takie jak przyciski zachęcające do działania czy ankiety. Reklamy te są integralną częścią doświadczenia użytkownika na TikToku.
 • TopView: To pierwsza reklama, którą użytkownicy widzą po otwarciu aplikacji, co zapewnia maksymalną widoczność i zwiększa szanse na zaangażowanie.
 • Branded Effects: Pozwalają na tworzenie niestandardowych efektów specjalnych, które mogą być wykorzystywane w filmach przez użytkowników, co zwiększa rozpoznawalność marki.
 • Spark Ads: Umożliwiają promowanie organicznych postów, zarówno tych stworzonych przez markę, jak i przez użytkowników, co może znacząco zwiększyć zasięg treści.
 • Video Shopping Ads: To rozwiązanie przeznaczone dla kampanii e-commerce, umożliwiające bezpośrednią sprzedaż produktów poprzez reklamy wideo.

Dodatkowo TikTok oferuje zaawansowane narzędzia targetowania, które pozwalają na precyzyjne dostosowanie kampanii do określonej grupy docelowej na podstawie płci, lokalizacji, wieku, zainteresowań i innych czynników. Platforma zapewnia również kompleksowe narzędzia pomiarowe, które pozwalają monitorować efektywność kampanii i dostosowywać strategię w czasie rzeczywistym, aby osiągać lepsze wyniki​.

Dla firm chcących rozpocząć działania reklamowe na TikToku platforma oferuje przewodniki krok po kroku oraz wsparcie poprzez TikTok Ads Manager, gdzie użytkownicy mogą zarządzać swoimi kampaniami, budżetami i śledzić na bieżąco ich wyniki.

Czy warto korzystać z płatnej reklamy na TikToku? Tak, jako uzupełnienia swoich działań prowadzonych organicznie, ponieważ obecnie TikTok jest jedną z niewielu platform social mediowych, które pozwalają jeszcze na stosunkowo łatwe budowanie imponujących zasięgów organicznych.

Jakie marki prowadzą dobrze swoje profile na TikToku?

Na koniec spójrzmy na kilka przykładów fajnie prowadzonych profili powiązanych z markami:

https://www.tiktok.com/@stacjabytow/video/7289112960012717345

https://www.tiktok.com/@stacjabytow/video/7347023139718696224

https://www.tiktok.com/@rossmannpl/video/7247509999302315290

https://www.tiktok.com/@rossmannpl/video/7354394104999988513 https://www.tiktok.com/@uwielbiam.pl/video/7338385262554189088

https://www.tiktok.com/@matcars_/video/7323534013090565408 https://www.tiktok.com/@nationalmuseuminwarsaw/video/7336165108239830305

https://www.tiktok.com/@xiaomi.polska/video/7350296126479797537

https://www.tiktok.com/@eobuwie/video/7328029452083023137

I na koniec jako ciekawostka. Okazuje się, że polska branża marketingowa również coraz lepiej odnajduje się na TikToku. Polecam Wam śledzić Kanał Strategiczny, który również potrafi wykręcić milionowe zasięgi.

https://www.tiktok.com/@kanalstrategiczny/video/7346255434736504097

Przypisy:

1 https://whatsthebigdata.com/tiktok-statistics/#google_vignette (dostęp 12.04.2024)

2 https://www.iab.org.pl/wp-content/uploads/2023/05/RAPORT_SOCIAL_MEDIA_2023.pdf (dostęp 12.04.2024)

Autor ifirma.pl

Marcin Małecki

Założyciel i redaktor naczelny magazynów NowyMarketing oraz MamStartup. Z branżą marketingową związany od 2010 roku. Z wykształcenia polonista i filmoznawca.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Zleć księgowość
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl
  Twój znajomy zakłada firmę Blog banner

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie