Blog ifirma.pl

Jak wypełnić wniosek RSP-C– wniosek o świadczenie postojowe zleceniobiorcy?

|
|
4 minut czytania
Świadczenie postojowe przeznaczone jest dla osób, które wskutek następstw COVID-19 utraciły dochód z tytułu umów cywilnoprawnych. Sprawdź jak je uzyskać.
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Dla kogo jest przeznaczone świadczenie postojowe?

Dla osób, które wskutek następstw COVID-19 utraciły dochód z tytułu umów cywilnoprawnych tj. jeśli umowa nie doszła do skutku lub nastąpiło ograniczenie jej realizacji.

Warunki do uzyskania świadczenia postojowego

Zleceniobiorca jest obywatelem Polskim lub ma prawo do czasowego/stałego pobytu na terenie Polski. Przychód z umów cywilnoprawnych w miesiącu poprzedzającym miesiąc złożenia wniosku nie może przekroczyć 300% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia z poprzedniego kwartału ogłaszanego przez Prezesa GUS obowiązującego na dzień złożenia wniosku.

Ile wynosi świadczenie postojowe?

Świadczenie postojowe co do zasady wynosi 2080 zł, jest nieoskładkowane i nieopodatkowane, ale jeśli suma przychodów z umów cywilnoprawnych w miesiącu poprzedzającym miesiąc złożenia wniosku wynosi do 1299,99 zł to świadczenie postojowe będzie wypłacone w wysokości sumy wynagrodzeń z tych umów.

Samo świadczenie można otrzymać 3 razy (raz na miesiąc). Sam wniosek składamy na jeden miesiąc / jedno świadczenie postojowe, jeśli sytuacja zleceniobiorcy się nie poprawi może wnioskować o przedłużenie otrzymywania świadczenia na druku RSP-CK. Środki przelewane są na wskazany numer bankowy.

Wypełnienie wniosku

Wniosek powinien uzupełnić zleceniodawca, ale nie później niż 3 miesiące od miesiąca, w którym został zniesiony stan epidemii. Jeśli zleceniobiorca ma więcej niż jedną umowę z różnymi zleceniodawcami, to każdy z nich z osobna wnioskuje o świadczenie postojowe.

Wniosek można złożyć na 4 sposoby:

 • za pomocą drogi elektronicznej PUE ZUS,
 • za pomocą strony gov.pl,
 • za pośrednictwem Poczty Polskiej,
 • osobiście w placówce ZUS – na przykład do skrzynki na dokumenty oznakowanej napisem “Tarcza antykryzysowa”.

postojowe - infografika

Postojowe a umowy cywilnoprawne

 

Za pomocą PUE ZUS:

 1. logujemy się na swoje konto PUE,
 2. W zakładce wybieramy Płatnik,
 3. Z bocznego menu wybieramy Usługi -> Katalog usług -> Lista usług “RSP-C” -> przejdź do usługi.
 
Wniosek RSP-C w ZUS-PUE

Wniosek RSP-C w ZUS-PUE

 

Za pomocą gov.pl

 1. wchodzimy na stronę https://www.gov.pl/web/tarczaantykryzysowa
 2. wybieramy Pracownik
 3. w wyszukiwarce należy wpisać “Świadczenie postojowe”
 4. Przycisk złóż wniosek
 5. Następne jest logowanie do serwisu

Jak uzupełnić wniosek ZUS RSP-C?

W dziale I uzupełniamy dane płatnika składek jeżeli wniosek chcemy wysłać pocztą lub zanieść osobiście. Jeżeli korzystamy z PUE ZUS dane płatnika zostaną uzupełnione z automatu.

W II uzupełniamy dane i rachunek bankowy wskazane przez zleceniobiorcę.

 
Wniosek RSP-C - informacje o zawartej umowie

Wniosek RSP-C – informacje o zawartej umowie

 

W dziale III udzielamy informacji o podpisanej umowie. Jeśli strony z powodu COVID -19 odstąpiły od umowy należy wpisać datę odstąpienia w pkt 4.

Jeśli korzystamy z PUE ZUS lub gov.pl to załączmy za pomocą skanu. Jeśli wysyłamy pocztą lub zanosimy osobiście, to należy załączyć ksero umowy.

 
Wniosek RSP-C - informacje o przychodzie

Wniosek RSP-C – informacje o przychodzie

 

W dziale IV pkt 1 miesięczny przychód, który wynika z umowy, należy wpisać przychód jaki byłby osiągnięty, gdyby umowa byłaby wykonywana przez cały miesiąc. W przypadku stawek godzinowych, należy przeliczyć ile zleceniobiorca powinien był przepracować godzin w danym miesiącu. Wynagrodzenie wpisujemy w kwocie brutto.

W pkt 2 należy wpisać zarobki brutto zleceniobiorcy.

 
Wniosek RSP-C - oświadczenia

Wniosek RSP-C – oświadczenia

 

Dział V pkt 1 zleceniobiorca musi przedłożyć oświadczenie zleceniodawcy, że nie posiada innego tytułu ubezpieczenia i o kwocie przychodów z innych umów cywilnoprawnych.

W pkt 2 należy wpisać sumę wszystkich uzyskanych przychodów z umów cywilnoprawnych jakie posiadał zleceniobiorca, zawartych z tym samym lub z innymi zleceniodawcami.

Dowiedz się również jak wypełnić wniosek RSR – rozłożenie składek ZUS na raty

Autor ifirma.pl

Zespół IFIRMA

Kreatywny zespół specjalistów tworzony przez osoby wyróżniające się doświadczeniem oraz wiedzą z różnych obszarów.

Świadomi potrzeb naszych czytelników, skupiamy się na tworzeniu zrozumiałych treści, które będą w stanie przybliżyć im często zawiłe zagadnienia z zakresu rachunkowości, marketingu, ekonomii, księgowości czy zarządzania. Ostateczny dobór bieżącej tematyki uzależniany jest od preferencji docelowych odbiorców, zmian zachodzących w biznesowym środowisku, a także samych doświadczeń i umiejętności specjalistów odpowiadających za proces tworzenia tekstów.

W efekcie zespół ekspertów Ifirma bierze czynny udział w rozwoju różnego rodzaju biznesów, pomagając zarówno ich założycielom, jak i pracownikom efektywniej organizować pracę przy wykorzystaniu jak najbardziej dopasowanych do potrzeb rozwiązań.

Rozumiejąc istotę profesjonalnego podejścia do poruszanych zagadnień, każdy tekst tworzony jest w oparciu o wiarygodne dane. Dodatkowo podejmowana tematyka ujmowana jest w logiczny i przejrzysty sposób, zwiększając tak istotną jasność przekazu, co pozytywnie wpływa na podkreślenie najbardziej użytecznych treści. W efekcie podejmowane przez nasz zespół praktyki w szerszej perspektywie można rozpatrywać jako dążenie do zwiększenia świadomości i wyczucia biznesowego osób aktywnie działających na rynku.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Zleć księgowość
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl
  Twój znajomy zakłada firmę Blog banner

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie