Jak wypełnić wniosek RSP-C– wniosek o świadczenie postojowe zleceniobiorcy?

postojowe dla osób na umowach cywilnoprawnych

Świadczenie postojowe przeznaczone jest dla osób, które wskutek następstw COVID-19 utraciły dochód z tytułu umów cywilnoprawnych. Sprawdź jak je uzyskać.

Dla kogo jest przeznaczone świadczenie postojowe?

Dla osób, które wskutek następstw COVID-19 utraciły dochód z tytułu umów cywilnoprawnych tj. jeśli umowa nie doszła do skutku lub nastąpiło ograniczenie jej realizacji.

Warunki do uzyskania świadczenia postojowego

Zleceniobiorca jest obywatelem Polskim lub ma prawo do czasowego/stałego pobytu na terenie Polski. Przychód z umów cywilnoprawnych w miesiącu poprzedzającym miesiąc złożenia wniosku nie może przekroczyć 300% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia z poprzedniego kwartału ogłaszanego przez Prezesa GUS obowiązującego na dzień złożenia wniosku.

Ile wynosi świadczenie postojowe?

Świadczenie postojowe co do zasady wynosi 2080 zł, jest nieoskładkowane i nieopodatkowane, ale jeśli suma przychodów z umów cywilnoprawnych w miesiącu poprzedzającym miesiąc złożenia wniosku wynosi do 1299,99 zł to świadczenie postojowe będzie wypłacone w wysokości sumy wynagrodzeń z tych umów.

Samo świadczenie można otrzymać 3 razy (raz na miesiąc). Sam wniosek składamy na jeden miesiąc / jedno świadczenie postojowe, jeśli sytuacja zleceniobiorcy się nie poprawi może wnioskować o przedłużenie otrzymywania świadczenia na druku RSP-CK. Środki przelewane są na wskazany numer bankowy.

Wypełnienie wniosku

Wniosek powinien uzupełnić zleceniodawca, ale nie później niż 3 miesiące od miesiąca, w którym został zniesiony stan epidemii. Jeśli zleceniobiorca ma więcej niż jedną umowę z różnymi zleceniodawcami, to każdy z nich z osobna wnioskuje o świadczenie postojowe.

Wniosek można złożyć na 4 sposoby:

 • za pomocą drogi elektronicznej PUE ZUS,
 • za pomocą strony gov.pl,
 • za pośrednictwem Poczty Polskiej,
 • osobiście w placówce ZUS – na przykład do skrzynki na dokumenty oznakowanej napisem „Tarcza antykryzysowa”.

postojowe - infografika

Postojowe a umowy cywilnoprawne
 

Za pomocą PUE ZUS:

 1. logujemy się na swoje konto PUE,
 2. W zakładce wybieramy Płatnik,
 3. Z bocznego menu wybieramy Usługi -> Katalog usług -> Lista usług “RSP-C” -> przejdź do usługi.
 
Wniosek RSP-C w ZUS-PUE

Wniosek RSP-C w ZUS-PUE
 

Za pomocą gov.pl

 1. wchodzimy na stronę https://www.gov.pl/web/tarczaantykryzysowa
 2. wybieramy Pracownik
 3. w wyszukiwarce należy wpisać “Świadczenie postojowe”
 4. Przycisk złóż wniosek
 5. Następne jest logowanie do serwisu

Jak uzupełnić wniosek ZUS RSP-C?

W dziale I uzupełniamy dane płatnika składek jeżeli wniosek chcemy wysłać pocztą lub zanieść osobiście. Jeżeli korzystamy z PUE ZUS dane płatnika zostaną uzupełnione z automatu.

W II uzupełniamy dane i rachunek bankowy wskazane przez zleceniobiorcę.

 
Wniosek RSP-C - informacje o zawartej umowie

Wniosek RSP-C – informacje o zawartej umowie
 

W dziale III udzielamy informacji o podpisanej umowie. Jeśli strony z powodu COVID -19 odstąpiły od umowy należy wpisać datę odstąpienia w pkt 4.

Jeśli korzystamy z PUE ZUS lub gov.pl to załączmy za pomocą skanu. Jeśli wysyłamy pocztą lub zanosimy osobiście, to należy załączyć ksero umowy.

 
Wniosek RSP-C - informacje o przychodzie

Wniosek RSP-C – informacje o przychodzie
 

W dziale IV pkt 1 miesięczny przychód, który wynika z umowy, należy wpisać przychód jaki byłby osiągnięty, gdyby umowa byłaby wykonywana przez cały miesiąc. W przypadku stawek godzinowych, należy przeliczyć ile zleceniobiorca powinien był przepracować godzin w danym miesiącu. Wynagrodzenie wpisujemy w kwocie brutto.

W pkt 2 należy wpisać zarobki brutto zleceniobiorcy.

 
Wniosek RSP-C - oświadczenia

Wniosek RSP-C – oświadczenia
 

Dział V pkt 1 zleceniobiorca musi przedłożyć oświadczenie zleceniodawcy, że nie posiada innego tytułu ubezpieczenia i o kwocie przychodów z innych umów cywilnoprawnych.

W pkt 2 należy wpisać sumę wszystkich uzyskanych przychodów z umów cywilnoprawnych jakie posiadał zleceniobiorca, zawartych z tym samym lub z innymi zleceniodawcami.

Dowiedz się również jak wypełnić wniosek RSR – rozłożenie składek ZUS na raty
Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online Księgowość Internetowa Księgowość Internetowa Księgowość Internetowa

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość