Wniosek RSP-C – postojowe dla osób na umowach cywilnoprawnych - omówione zagadnienia:
Dla kogo jest przeznaczone świadczenie postojowe?
Dla osób, które wskutek następstw COVID-19 utraciły dochód z tytułu umów cywilnoprawnych tj. jeśli umowa nie doszła do skutku lub nastąpiło ograniczenie jej realizacji.
Warunki do uzyskania świadczenia postojowego
Świadczenie postojowe skierowane jest do osób, które podpisały umowę cywilnoprawną przed 1 kwietnia 2020 roku tj.: umowa zlecenie, umowa o dzieło, umowa agencyjna, inne umowy o świadczenie usług do których zgodnie z kodeksem cywilnym stosuje się przepisy dotyczące zlecenia oraz nie mają innego tytułu ubezpieczenia.
Zleceniobiorca jest obywatelem Polskim lub ma prawo do czasowego/stałego pobytu na terenie Polski. Przychód z umów cywilnoprawnych w miesiącu poprzedzającym miesiąc złożenia wniosku nie może przekroczyć 300% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia z poprzedniego kwartału ogłaszanego przez Prezesa GUS obowiązującego na dzień złożenia wniosku.
Ile wynosi świadczenie postojowe?
Świadczenie postojowe co do zasady wynosi 2080 zł, jest nieoskładkowane i nieopodatkowane, ale jeśli suma przychodów z umów cywilnoprawnych w miesiącu poprzedzającym miesiąc złożenia wniosku wynosi do 1299,99 zł to świadczenie postojowe będzie wypłacone w wysokości sumy wynagrodzeń z tych umów.
Samo świadczenie można otrzymać 3 razy (raz na miesiąc). Sam wniosek składamy na jeden miesiąc / jedno świadczenie postojowe, jeśli sytuacja zleceniobiorcy się nie poprawi może wnioskować o przedłużenie otrzymywania świadczenia na druku RSP-CK. Środki przelewane są na wskazany numer bankowy.
Wypełnienie wniosku
Wniosek powinien uzupełnić zleceniodawca, ale nie później niż 3 miesiące od miesiąca, w którym został zniesiony stan epidemii. Jeśli zleceniobiorca ma więcej niż jedną umowę z różnymi zleceniodawcami, to każdy z nich z osobna wnioskuje o świadczenie postojowe.
Wniosek można złożyć na 4 sposoby:
- za pomocą drogi elektronicznej PUE ZUS,
- za pomocą strony gov.pl,
- za pośrednictwem Poczty Polskiej,
- osobiście w placówce ZUS – na przykład do skrzynki na dokumenty oznakowanej napisem „Tarcza antykryzysowa”.

Za pomocą PUE ZUS:
- logujemy się na swoje konto PUE,
- W zakładce wybieramy Płatnik,
- Z bocznego menu wybieramy Usługi -> Katalog usług -> Lista usług “RSP-C” -> przejdź do usługi.

Za pomocą gov.pl
- wchodzimy na stronę https://www.gov.pl/web/tarczaantykryzysowa
- wybieramy Pracownik
- w wyszukiwarce należy wpisać “Świadczenie postojowe”
- Przycisk złóż wniosek
- Następne jest logowanie do serwisu
Jak uzupełnić wniosek ZUS RSP-C?
W dziale I uzupełniamy dane płatnika składek jeżeli wniosek chcemy wysłać pocztą lub zanieść osobiście. Jeżeli korzystamy z PUE ZUS dane płatnika zostaną uzupełnione z automatu.
W II uzupełniamy dane i rachunek bankowy wskazane przez zleceniobiorcę.

W dziale III udzielamy informacji o podpisanej umowie. Jeśli strony z powodu COVID -19 odstąpiły od umowy należy wpisać datę odstąpienia w pkt 4.
Do wniosku należy załączyć kopię umowy cywilnoprawnej, którą w okresie postoju miał zleceniobiorca.
Jeśli korzystamy z PUE ZUS lub gov.pl to załączmy za pomocą skanu. Jeśli wysyłamy pocztą lub zanosimy osobiście, to należy załączyć ksero umowy.

W dziale IV pkt 1 miesięczny przychód, który wynika z umowy, należy wpisać przychód jaki byłby osiągnięty, gdyby umowa byłaby wykonywana przez cały miesiąc. W przypadku stawek godzinowych, należy przeliczyć ile zleceniobiorca powinien był przepracować godzin w danym miesiącu. Wynagrodzenie wpisujemy w kwocie brutto.
W pkt 2 należy wpisać zarobki brutto zleceniobiorcy.

Dział V pkt 1 zleceniobiorca musi przedłożyć oświadczenie zleceniodawcy, że nie posiada innego tytułu ubezpieczenia i o kwocie przychodów z innych umów cywilnoprawnych.
W pkt 2 należy wpisać sumę wszystkich uzyskanych przychodów z umów cywilnoprawnych jakie posiadał zleceniobiorca, zawartych z tym samym lub z innymi zleceniodawcami.
Podziel się z innymi: