Jak wypełnić wniosek RZS-P – zwrot nienależnie opłaconych składek?

wniosek RZS-P o zwrot nienależnie zapłaconych składek

Uregulowałeś składki ZUS a tarcza 3.0 umożliwiła Ci ubieganie się o zwolnienie z ich zapłaty? Sprawdź jak wypełnić wniosek o zwrot nienależnie opłaconych składek.

Wraz z wejściem w życie tarczy 3.0 poszerzyła się grupa przedsiębiorców, która może skorzystać ze zwolnienia ze składek ZUS. Możliwość wnioskowania o ulgę w składkach ZUS przysługuje nie dłużej niż do 30 czerwca 2020 i tyczy się zobowiązań za okres marzec-maj 2020. Co jeśli wg założeń tarczy 2.0 nie zaliczałeś się do grona uprzywilejowanych i opłaciłeś składki, a po nowelizacji przepisów uzyskałeś jednak prawo do zwolnienia? Wystąp o zwrot nienależnie opłaconych składek.

Zwrot zapłaconych składek za marzec

Tarcza 2.0 zmieniła warunki odnośnie możliwości zwolnień z opłacania składek ZUS. Przepisy zaczęły obowiązywać z dniem 18.04.2020 czyli już po terminie opłacenia składek ZUS za marzec. Jeśli przedsiębiorca dzięki wprowadzonej zmianie kwalifikował się jednak do zwolnienia z ZUS, ale opłacił terminowo składki (odpowiednio do 10.04 czy 15.04) wówczas mógł zawnioskować o ich zwrot. Przedsiębiorcy indywidualni do 11.05.2020 (ponieważ 10.05 wypadał w dzień wolny od pracy), a ci zatrudniających pracowników do 15.05.2020.

zwrot nienależnie opłaconych składek

Zwrot nienależnie opłaconych składek
 

Składki zapłacone za kwiecień i maj – dla kogo możliwy zwrot?

Kryteria dające możliwość zwolnienia ze składek ZUS po raz kolejny zostały zmienione w tarczy 3.0. Ale dotyczyły one już tylko osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą (bez pracowników) opłacających składki wyłącznie za siebie. W odniesieniu do firm z pracownikami czy współpracownikami (tj. członkami rodziny przedsiębiorcy) zasady zwolnień ze składek ZUS się nie zmieniły. Ustawa weszła w życie 15.05.2020, czyli również po terminie zapłaty składek ZUS za kwiecień, który w przypadku osób fizycznych niezatrudniających pracowników przypadał na 11.05.2020 (10.05.2020-niedziela).

Jeśli ubezpieczony uregulował składki za kwiecień, a nawet pospieszył się i opłacił już te za maj – może złożyć wniosek RZS-P najpóźniej zanim upłynie termin opłacenia składek za czerwiec, czyli 10.07.2020. ZUS na swojej stronie informuje:

Jak złożyć i wypełnić wniosek RZS-P?

Wniosek można wydrukować i wypełnić wg wzoru dostępnego na stronie ZUS, a następnie wysłać za pośrednictwem poczty lub złożyć osobiście w placówce ZUS. Część inspektoratów jest już otwarta, ale nadal funkcjonują skrzynki na dokumenty.

Wniosek EZS-P - w ZUS PUE

Wniosek EZS-P – w ZUS PUE
 

Dane wnioskodawcy

Wniosek RZS-P - dane wnioskodawcy

Wniosek RZS-P – dane wnioskodawcy
 

Podajemy wszystkie dane firmowe. Warto też wskazać telefon kontaktowy w celu łatwiejszego komunikowania się z przedsiębiorcą.

Zakres wniosku

 
Wniosek RZS-P - zakres wniosku

Wniosek RZS-P – zakres wniosku
 

W tej części należy opisać z jakiego powodu wynikła nadpłata. Można powołać się na wejście w życie przepisów, które spowodowały możliwość skorzystania ze zwolnienia ze składek ZUS.

Zwrot nadpłaty proszę przekazać

Wniosek RZS-P - zwrot nadpłaty

Wniosek RZS-P – zwrot nadpłaty
 

Tutaj należy wybrać jedną z trzech opcji. Najbezpieczniejszy w obecnej sytuacji będzie przelew bankowy.

Sposób odbioru odpowiedzi

 
Wniosek RZS-P - odbiór odpowiedzi
 

Wniosek RZS-P – odbiór odpowiedzi
 

Na złożony wniosek ZUS udziela odpowiedzi, a płatnik powinien się z nią zapoznać. Najszybciej i najwygodniej odebrać ją w sposób elektroniczny, czyli na swoim koncie w PUE ZUS.

W przypadku składania wniosku papierowo należy podać datę wypełnienia oraz złożyć podpis. Przy wysyłce elektronicznej data uzupełni się automatycznie, a podpis będzie wykonany za pomocą profilu zaufanego.

Kiedy otrzymam nadpłacone składki?

Ustawowy termin wynosi 30 dni i jest on liczony od dnia wpłynięcia wniosku do ZUS. Więcej szczegółów odnośnie jak uzyskać zwrot nienależnie opłaconych składek oraz o możliwości odwołania się od decyzji negatywnej jest dostępnych na stronie ZUS.

Sprawdź czego dotyczy i jak wypełnić wniosek ZUS-PFR!
▲ wróć na początek
UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disqus. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disqus zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disqus. O szczegółach przetwarzania danych przez Disqus dowiesz się ze strony.
Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość