Blog ifirma.pl

Jak wypełnić wniosek RZS-P – zwrot nienależnie opłaconych składek?

|
|
5 minut czytania
Uregulowałeś składki ZUS a tarcza 3.0 umożliwiła Ci ubieganie się o zwolnienie z ich zapłaty? Sprawdź jak wypełnić wniosek o zwrot nienależnie opłaconych składek.
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Wraz z wejściem w życie tarczy 3.0 poszerzyła się grupa przedsiębiorców, która może skorzystać ze zwolnienia ze składek ZUS. Możliwość wnioskowania o ulgę w składkach ZUS przysługuje nie dłużej niż do 30 czerwca 2020 i tyczy się zobowiązań za okres marzec-maj 2020. Co jeśli wg założeń tarczy 2.0 nie zaliczałeś się do grona uprzywilejowanych i opłaciłeś składki, a po nowelizacji przepisów uzyskałeś jednak prawo do zwolnienia? Wystąp o zwrot nienależnie opłaconych składek.

Zwrot zapłaconych składek za marzec

Tarcza 2.0 zmieniła warunki odnośnie możliwości zwolnień z opłacania składek ZUS. Przepisy zaczęły obowiązywać z dniem 18.04.2020 czyli już po terminie opłacenia składek ZUS za marzec. Jeśli przedsiębiorca dzięki wprowadzonej zmianie kwalifikował się jednak do zwolnienia z ZUS, ale opłacił terminowo składki (odpowiednio do 10.04 czy 15.04) wówczas mógł zawnioskować o ich zwrot. Przedsiębiorcy indywidualni do 11.05.2020 (ponieważ 10.05 wypadał w dzień wolny od pracy), a ci zatrudniających pracowników do 15.05.2020.

zwrot nienależnie opłaconych składek

Zwrot nienależnie opłaconych składek

 

Składki zapłacone za kwiecień i maj – dla kogo możliwy zwrot?

Kryteria dające możliwość zwolnienia ze składek ZUS po raz kolejny zostały zmienione w tarczy 3.0. Ale dotyczyły one już tylko osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą (bez pracowników) opłacających składki wyłącznie za siebie. W odniesieniu do firm z pracownikami czy współpracownikami (tj. członkami rodziny przedsiębiorcy) zasady zwolnień ze składek ZUS się nie zmieniły. Ustawa weszła w życie 15.05.2020, czyli również po terminie zapłaty składek ZUS za kwiecień, który w przypadku osób fizycznych niezatrudniających pracowników przypadał na 11.05.2020 (10.05.2020-niedziela).

Jeśli ubezpieczony uregulował składki za kwiecień, a nawet pospieszył się i opłacił już te za maj – może złożyć wniosek RZS-P najpóźniej zanim upłynie termin opłacenia składek za czerwiec, czyli 10.07.2020. ZUS na swojej stronie informuje:

Jak złożyć i wypełnić wniosek RZS-P?

Wniosek można wydrukować i wypełnić wg wzoru dostępnego na stronie ZUS, a następnie wysłać za pośrednictwem poczty lub złożyć osobiście w placówce ZUS. Część inspektoratów jest już otwarta, ale nadal funkcjonują skrzynki na dokumenty.

Wniosek EZS-P - w ZUS PUE

Wniosek EZS-P – w ZUS PUE

 

Dane wnioskodawcy

Wniosek RZS-P - dane wnioskodawcy

Wniosek RZS-P – dane wnioskodawcy

 

Podajemy wszystkie dane firmowe. Warto też wskazać telefon kontaktowy w celu łatwiejszego komunikowania się z przedsiębiorcą.

Zakres wniosku

 
Wniosek RZS-P - zakres wniosku

Wniosek RZS-P – zakres wniosku

 

W tej części należy opisać z jakiego powodu wynikła nadpłata. Można powołać się na wejście w życie przepisów, które spowodowały możliwość skorzystania ze zwolnienia ze składek ZUS.

Zwrot nadpłaty proszę przekazać

Wniosek RZS-P - zwrot nadpłaty

Wniosek RZS-P – zwrot nadpłaty

 

Tutaj należy wybrać jedną z trzech opcji. Najbezpieczniejszy w obecnej sytuacji będzie przelew bankowy.

Sposób odbioru odpowiedzi

 
Wniosek RZS-P - odbiór odpowiedzi
 

Wniosek RZS-P – odbiór odpowiedzi

 

Na złożony wniosek ZUS udziela odpowiedzi, a płatnik powinien się z nią zapoznać. Najszybciej i najwygodniej odebrać ją w sposób elektroniczny, czyli na swoim koncie w PUE ZUS.

W przypadku składania wniosku papierowo należy podać datę wypełnienia oraz złożyć podpis. Przy wysyłce elektronicznej data uzupełni się automatycznie, a podpis będzie wykonany za pomocą profilu zaufanego.

Kiedy otrzymam nadpłacone składki?

Ustawowy termin wynosi 30 dni i jest on liczony od dnia wpłynięcia wniosku do ZUS. Więcej szczegółów odnośnie jak uzyskać zwrot nienależnie opłaconych składek oraz o możliwości odwołania się od decyzji negatywnej jest dostępnych na stronie ZUS.

Sprawdź czego dotyczy i jak wypełnić wniosek ZUS-PFR!

▲ wróć na początek
UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disqus. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disqus zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disqus. O szczegółach przetwarzania danych przez Disqus dowiesz się ze strony.

Autor ifirma.pl

Magdalena Rojewska

Absolwentka wydziału Prawa, Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego. Po studiach ze specjalnością z integracji europejskiej przez kilkanaście lat zdobywała doświadczenie w księgowości. Od ponad dekady związana z IFIRMA, gdzie w Biurze Obsługi Klienta pomaga rozwiązywać problemy z ustawami o PIT i VAT.

W swoich tekstach stara się prostym językiem tłumaczyć zagadnienia podatkowe. Najchętniej pochyla się nad tematami związanymi z kosztami w działalności gospodarczej i zeznaniami rocznymi.

Prywatnie: mama dwójki szalonych urwisów, aktywnie udziela się w organizacjach non profit, relaksuje się przy grach logicznych.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Zleć księgowość
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl
  Twój znajomy zakłada firmę Blog banner

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie