Powrót

Jak złożyć wniosek o interpretację do ZUS przez PUE-ZUS?

wniosek o interpretacje ZUS

Masz wątpliwości dotyczące ubezpieczeń swoich lub Twoich pracowników? Możesz złożyć wniosek do ZUS o wydanie interpretacji indywidualnej w Twojej sprawie. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, z jakimi sprawami możesz zwrócić się do ZUS.

Zapisz się do naszego newslettera i raz w tygodniu otrzymuj nową wiedzę z zakresu księgowości, biznesu i technologii. Tylko wartościowe informacje.

Przedsiębiorca może złożyć wniosek do ZUS o wydanie interpretacji indywidualnej. Pytania mogą dotyczyć tylko ściśle określonych kwestii z tematyki ubezpieczeń społecznych, ubezpieczenia zdrowotnego oraz składek na wybrane fundusze. Przeczytaj artykuł, a dowiesz się, w jakiej konkretnie sprawie możesz zwrócić się do ZUS z wnioskiem o wydanie interpretacji indywidualnej oraz jak przesłać go przez ZUS PUE.

W jakich sprawach ZUS wydaje interpretacje indywidualne?

ZUS rozpatruje wnioski i wydaje interpretacje indywidualne w sprawach dotyczących:

 • obowiązku podlegania ubezpieczeniom społecznym,
 • zasad obliczania składek na ubezpieczenie zdrowotne, ubezpieczenia społeczne, Fundusz Pracy, Solidarnościowy Fundusz Wsparcia Osób Niepełnosprawnych, Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych i Fundusz Emerytur Pomostowych.

To jedyna tematyka, którą ZUS zajmuje się w zakresie wydawania interpretacji indywidualnych. ZUS nie rozpatrzy wniosku z innego obszaru, nawet jeśli problematyka tematu będzie zbliżona. W przypadku, gdy ZUS stwierdzi, że nie jest właściwym organem do wydania interpretacji, udzieli odpowiedzi o odmowie jej wydania lub przekaże wniosek do stosownej instytucji, informując o tym wnioskowanego.

Przykład 1

Pan Marek zatrudnia pracownicę, która mieszka razem z bratem i wspólnie prowadzą gospodarstwo domowe. Brat pracownicy nie podlega obowiązkowi ubezpieczenia zdrowotnego z własnego tytułu (nie jest nigdzie zatrudniony, nie jest zarejestrowany jako bezrobotny, nie prowadzi działalności gospodarczej itd.). Pracownica zadeklarowała chęć zgłoszenia brata do swojego ubezpieczenia zdrowotnego jako członka rodziny. Pan Marek ma wątpliwości, czy jest to zgodne z przepisami i wysłał w tej kwestii wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej do ZUS. Urząd pozostawi wniosek bez rozpatrzenia, ponieważ kompetencje urzędu nie obejmują spraw dotyczących ustalania obowiązku podlegania pod ubezpieczenie zdrowotne.

Przykład 2

Pani Julia zatrudnia kilkanaście osób. Jej firma podpisała umowę z towarzystwem ubezpieczeniowym o tzw. pakiet medyczny. Pakiet będzie finansowany częściowo przez pracownika, który zdecyduje się do niego przystąpić, a częściowo przez firmę. Część opłaty za pakiet, którą ponosi firma, stanowi przychód pracownika. Jednocześnie zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 18 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe podstawy wymiaru składek nie stanowią przychody z korzyści materialnych wynikających z układów zbiorowych i polegających na uprawnieniu do zakupu po cenach niższych niż detaliczne niektórych towarów lub usług. Pani Julia przypuszcza, że pakiet medyczny kwalifikuje się do tej grupy usług. Wobec tego pani Julia złożyła wniosek do ZUS o interpretację indywidualną w której przedstawiła swoje stanowisko. Jako że wniosek dotyczy zasad obliczania składek na ubezpieczenia społeczne, ZUS ma obowiązek go rozpatrzyć.

Jak złożyć wniosek przez ZUS PUE?

Wniosek o wydanie interpretacji można wysłać pocztą, złożyć osobiście w ZUS lub przesłać przez ZUS PUE. Ta ostatnia opcja jest najszybsza i najłatwiejsza. Poniżej opisujemy, krok po kroku, jak to zrobić.

 • Po zalogowaniu do ZUS PUE należy wybrać okno Usługi.
 •  

  ZUS PUE - usługi
   
 • Następnie wyszukać właściwy wniosek wpisując w okno wyszukiwarki “USI” i kliknąć “Przejdź do usługi”.

   

  wyszukaj USI i przejdź do usługi
   
 • Otworzy się wniosek, w którym na pierwszej stronie będą zaciągnięte dane dotyczące działalności przedsiębiorcy. Na dole strony można dopisać dodatkowy adres do korespondencji.

   

  wniosek w ZUS PUE
   
 • Na stronach 2 i 3 należy opisać kluczowe informacje dotyczące sprawy, w której ma wypowiedzieć się ZUS:

   

  kluczowe informacje
   

   

  dodatkowe informacje
   
 • Strona 4 służy dodaniu ewentualnego pełnomocnictwa lub innych załączników. Po ich dodaniu należy kliknąć okno Zapisz.

  Załącznikami mogą być np.:

  • oferty handlowe, cenniki istotne w sprawie (pani Julia z Przykładu nr 2 dołączyła cenniki dla klientów detalicznych, potwierdzające że pakiet medyczny dla pracowników firmy jest tańszy niż dla klientów detalicznych),
  • skany decyzji, pism istotnych w danej sprawie wydanych przez inne instytucje (np. KIS),
  • wydruk z CEiDG, jeśli ujawnia informację lub zdarzenie istotne w danej sprawie (np. zawieszenie działalności),
  • regulaminy wynagradzania, jeśli sprawa powiązana jest z tematyką wynagrodzeń (np. kiedy wewnętrzny regulamin firmy przewiduje nietypowe premie lub inne benefity i pracodawca ma wątpliwość, czy przychód z ich tytułu wlicza się do podstawy wymiaru składek).

   

  jak zapisać wniosek w ZUS PUE
   
 • Zobaczymy podgląd roboczy dokumentu. Można w nim dopisać nr sygnatury sprawy, jeżeli wniosek jest powiązany z inną sprawą procesowaną przez ZUS. Wniosek należy wysłać, klikając okno Wyślij.

   

  wysyłanie wniosku w ZUS PUE
   

  Koszt wydania interpretacji indywidualnej

  Cena za wydanie interpretacji indywidualnej to 40 zł. Kwotę należy przelać na konto ZUS w terminie 7 dni od złożenia wniosku. Nr rachunku bankowego zależy od oddziału ZUS, który będzie zajmował się wydaniem interpretacji.

  Przedsiębiorcy prowadzący działalność na terenie działania oddziałów w: Białymstoku, Bydgoszczy, Elblągu, Gdańsku, Gorzowie Wielkopolskim, Koszalinie, Łodzi I, Olsztynie, Ostrowie Wielkopolskim, Pile, Płocku, Poznaniu I, Poznaniu II, Siedlcach, Słupsku, Szczecinie, Toruniu, Warszawie I, Warszawie II, Warszawie III, Zielonej Górze opłacają wniosek do ZUS w Gdańsku:

  PKO BP SA 26 1020 5590 0000 0902 8090 1015

  Przedsiębiorcy prowadzący działalność na terenie działania oddziałów w: Bielsku-Białej, Biłgoraju, Chorzowie, Chrzanowie, Częstochowie, Jaśle, Kielcach, Krakowie, Legnicy, Lublinie, Łodzi II, Nowym Sączu, Opolu, Radomiu, Rybniku, Rzeszowie, Sosnowcu, Tarnowie, Tomaszowie Mazowieckim, Wałbrzychu, Wrocławiu, Zabrzu opłacają wniosek do ZUS w Lublinie:

  PKO BP SA 61 1020 5590 0000 0302 8160 1019

  Nie wiesz, do którego oddziału przynależy Twoja firma? Możesz to sprawdzić tutaj.

  W tytule wpłaty należy wpisać: “opłata za wydanie interpretacji indywidualnej” oraz NIP działalności.

  W przypadku odmowy wydania interpretacji przez ZUS, wycofania wniosku przed jej wydaniem lub przekazania wniosku do innego organu, ZUS zwróci opłatę.

  Ile czasu ma ZUS na wydanie interpretacji indywidualnej?

  ZUS ma 30 dni na wydanie interpretacji od momentu otrzymania kompletu dokumentów. W interpretacji ZUS uznaje stanowisko przedsiębiorcy za prawidłowe lub nieprawidłowe. Jeśli w ciągu 30 dni ZUS nie wyda interpretacji, uznaje się, że stanowisko przedsiębiorcy jest prawidłowe. Od decyzji ZUS można się odwołać w terminie 30 dni od daty jej doręczenia. Odwołanie należy wysłać do sądu okręgowego za pośrednictwem oddziału ZUS, który wydał decyzję.

 • Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Twój znajomy zakłada firmę Blog banner
  Księgowość Internetowa Księgowość Internetowa Księgowość Internetowa

  O księgowości wiemy wszystko,
  żebyś Ty nie musiał

  Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

  Romek

  z ifirma.pl

  Masz pytania?
  Skontaktuj się z nami

  Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

  Ikona - wygodnie

  Nowoczesna

  Ikona - rzetelnie

  Rzetelna

  Ikona - księgowość

  Księgowość