Jaka stawka amortyzacji jest najlepsza?

Wśród przedsiębiorców pojawia się pytanie, która metoda amortyzacji jest najlepsza. Odpowiedź nie będzie jednak oczywista – w każdym przypadku najlepszą metodę amortyzacji trzeba określić indywidualnie.
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Wśród przedsiębiorców pojawia się pytanie, która metoda amortyzacji jest najlepsza. Odpowiedź nie będzie jednak oczywista – w każdym przypadku najlepszą metodę amortyzacji trzeba określić indywidualnie.

Amortyzacja liniowa

Podstawową metodą amortyzacji jest amortyzacja liniowa. Polega ona na obliczeniu miesięcznego odpisu amortyzacyjnego na podstawie ustawowo ustalonej stawki Klasyfikacji Środków Trwałych. Według tej stawki dzielimy wartość środka trwałego na właściwą liczbę lat, a następnie – na miesięczne, pojedyncze odpisy.

Amortyzację liniową wybieramy; gdy:

  • Nie mamy dużych przychodów, zatem nie są potrzebne duże odpisy amortyzacyjne w kosztach
  • Przekroczyliśmy limit amortyzacji jednorazowej
  • Amortyzujemy środki trwałe, które nie mogą skorzystać z amortyzacji jednorazowe lub innej, przyśpieszonej metody amortyzacji.

Amortyzacja indywidualna lub degresywna

Nabywając używany środek trwały, ulepszając środek trwały albo dokonując nakładów na obcy środek trwały, zasadniczo mamy prawo do zastosowania indywidualnej stawki amortyzacji – może być ona wyższa niż wskazana w KŚT, ale nieprzekraczająca ograniczeń, wskazanych w ustawie o PIT.

Kolejnym sposobem na zmodyfikowanie amortyzacji jest zastosowanie amortyzacji degresywnej – współczynnika podwyższającego stawkę amortyzacji – określonego również w ustawie o PIT. Współczynnik przysługuje przy takich środkach trwałych, które są używane w warunkach pogorszonych lub złych, bardziej intensywnie niż przeciętnie bądź są poddane szybkiemu postępowi technicznemu.

Amortyzację indywidualną albo degresywną wybieramy, gdy:

  • Posiadamy środki trwałe, spełniające warunki do zastosowania stawki indywidualnej lub przyśpieszonej
  • Mamy stosunkowo wysokie przychody – wyższy odpis amortyzacyjny w kosztach zmniejszy zobowiązanie z tytułu PIT
  • Chcemy szybciej zamortyzować posiadany środek trwały.

Amortyzacja jednorazowa

Mali podatnicy mają prawo do skorzystania z pomocy de minimis w ramach amortyzacji jednorazowej. Warto zwrócić uwagę na ograniczenia – nie wszystkie środki trwałe mogą być amortyzowane w ten sposób, dodatkowo występuje limit kwotowy.

Amortyzację jednorazową stosujemy, gdy:

  • Środek trwały spełnia warunki dla tej formy amortyzacji
  • Opłacalny będzie jednorazowy, duży koszt, który znacząco wpłynie na zobowiązanie z tytułu PIT
  • Nie chcemy dokonywać kolejnych, comiesięcznych odpisów.

Wybrałeś właściwą metodę? Przeprowadź ją z ifirma.pl – serwis zamortyzuje środek trwały za ciebie!
▲ wróć na początek
UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disquss. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disquss zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disquss. O szczegółach przetwarzania danych przez Disquss dowiesz się ze strony.

Podziel się z innymi

Biuro rachunkowe - ifirma.pl
Dodaj komentarz

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl
Twój znajomy zakłada firmę Blog banner

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

  • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
  • Przydzielamy dedykowaną księgową
  • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

    Mobilnie. Wszędzie

    Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

    Mobilnie

    Ułatwienia dla e‑commerce

    Wygodne integracje
    Wygodne integracje

    Program do faktur IFIRMA w prosty sposób zintegrujesz z Allegro i popularnymi platformami e‑commerce jak Shoper, WooCommerce czy PrestaShop.

    Sprawdź wszystkie integracje →

    Wygodne integracje
    Płatności w jednym miejscu

    ifirma.pl łączy się z urządzeniami fiskalnymi, pozwala na eksport przelewów do banku i zatwierdzanie ich jednym kodem, co znacznie usprawnia codzienną pracę i samodzielne księgowanie.

    Wygodne integracje
    Łatwe generowanie faktur

    Dzięki integracji z bazą GUS ułatwiamy też wystawianie faktur – wystarczy, że wpiszesz NIP kontrahenta, a reszta danych uzupełni się automatycznie.

    allegro integracja ecommerce
    woocommerce integracja ecommerce
    shoper integracja ecommerce
    prestashop integracja ecommerce
    shoplo integracja ecommerce
    magento integracja ecommerce