Polski ład

Jakie poprawki wniósł Senat do Polskiego Ładu?

polski ład poprawki senatu

Ciekaw jesteś, jakie poprawki do Polskiego Ładu zaproponował Senat? Przyjrzymy się temu tematowi w dzisiejszej publikacji.

Projekt ustawy o Polskim Ładzie był przedmiotem debaty, jaka miała miejsce w Senacie. Senatorowie zaproponowali sporo zmian do ustawy o Polskim Ładzie, szczególnie w zakresie podatku dochodowego. Sprawdźmy, o jakie zmiany wnioskowali Senatorowie, a jakie zostały przyjęte w uchwalonej ustawie zgodnie z informacją o procesie legislacyjnym.

O jakie poprawki do projektu ustawy Polski Ład wnioskował Senat?

Jak można przeczytać w uchwale Senatu z 28 października 2021 roku, do projektu ustawy Polski Ład wniesione zostały aż 62 poprawki. Sprawdźmy, o jakie zmiany do projektu ustawy wnioskowali Senatorowie, poniżej kilka z nich:

  • odstąpienie od wprowadzenia progu płatności bezgotówkowych w kwocie 20.000 zł dla konsumentów,
  • brak obowiązku przesyłania ksiąg podatkowych i ewidencji środków trwałych w postaci elektronicznej,
  • stosowanie tzw. ulgi dla klasy średniej nie tylko dla osób zatrudnionych na umowę o pracę, ale również na podstawie umów cywilnoprawnych, emerytów i rencistów,
  • zachowanie przez osoby wynajmujące nieruchomości prawa do amortyzacji budynków przeznaczonych na wynajem, które jako prawa nabyte powinny być utrzymane,
  • wprowadził poprawkę o przesunięcie terminu do wprowadzenia ustawy Polski Ład o rok, czyli na 1 stycznia 2023 roku.

O wszystkich tych opisanych i nieopisanych poprawkach nie ma już sensu na ten moment dywagować, ponieważ Sejm w swoim sprawozdaniu z dnia 29 października 2021 roku większość istotnych dla przedsiębiorców poprawek Senatu odrzucił. Przyjęte zostały tylko te poprawki, które w ocenie Senatu miały jedynie charakter doprecyzowujący i redakcyjny.

Nie ma się chyba już co łudzić, że Polski Ład nie wejdzie w życie od 1 stycznia 2022 roku. Teraz pozostaje jedynie podpis Prezydenta na dokumencie.

Ministerstwo Finansów chyba zdaje sobie sprawę, jakie problemy z nowymi przepisami będą mieli przedsiębiorcy i księgowi. W najbliższym czasie ma być uruchomiona bezpłatna infolinia, gdzie będzie można zasięgnąć informacji o Polskim Ładzie u wirtualnego asystenta.

Wiadomym jest, że to rozwiązanie nie ułatwi zadania z wprowadzeniem zmienianych przepisów w życie. Wiele pytań zrodzi się dopiero, jak ustawa już będzie obowiązywała. Ponadto zmian jest tak dużo, że trudno nad nimi wszystkimi zapanować. Każdego dnia pojawiają się nowe informacje na temat Polskiego Ładu i my będziemy pewnie do nich wracali pewnie jeszcze nie raz.

Końcowo należy jeszcze podkreślić, że przed dostawcami programów do księgowania stoi nie lada wyzwanie i niewiele czasu na dostosowanie oprogramowania do wprowadzanych zmian.

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Ikona - wygodnie

Nowoczesna

Ikona - rzetelnie

Rzetelna

Ikona - księgowość

Księgowość