Wielu przedsiębiorców i księgowych zastanawia się, czy Polski ład na pewno zacznie obowiązywać od 1 stycznia 2022 roku. Pojawiły się informacje, że Senat jest za przesunięciem wejścia w życie nowych przepisów o rok. Sprawdźmy, jakie jest bieżące stanowisko w tej sprawie i na jakim etapie znajduje się projekt ustawy.
Stanowisko Senatu w sprawie wejścia w życie Polskiego Ładu
Podczas prac nad projektem ustawy Polski Ład Senat stanął na stanowisku, że vacatio legis ustawy powinno zostać wydłużone jeszcze o rok, a więc ustawa powinna zacząć obowiązywać dopiero od 2023 roku.
Pomimo licznych zastrzeżeń do projektu wniesionych podczas obrad Senatu i przegłosowanie odroczenia Polskiego Ładu, tak się jednak nie stanie.
Czy będzie odroczenie Polskiego Ładu do 2023 roku?
Ilość i różnorodność wprowadzanych zmian w przepisach w Polskim Ładzie może spowodować ból głowy. Przez moment wydawało się, że Polski Ład może być przesunięty o rok, wszyscy mieliby więcej czasu na zapoznanie się ze zmianami. Jak się jednak okazuje nic takiego się nie stanie.
Sejm nie zgodził się na propozycję Senatu na opóźnienie wprowadzenia Polskiego Ładu o rok. W tej sytuacji nie ma już chyba złudzeń, że Polski Ład zacznie obowiązywać od 1 stycznia 2022 roku. Przyjęte poprawki Senatu mają jedynie charakter kosmetyczny.
Obecnie uchwalona ustawa o Polskim Ładzie czeka już tylko na podpis Prezydenta.