Jakie sankcje karne grożą po zmianie przepisów podatkowych w roku 2013

harmonogram zmian przepisów

W zakresie podatku dochodowego z dniem 1 stycznia 2013 r weszły nowe regulacje, dotyczące obowiązku korekty niezapłaconych kosztów podatkowych. Dotyczą podatników, którzy kwoty wynikające z faktury (lub innego dokumentu), zaliczyli do kosztów podatkowych a nie zostały one opłacone w odpowiednich terminach.

W zakresie podatku dochodowego z dniem 1 stycznia 2013 r weszły nowe regulacje, dotyczące obowiązku korekty niezapłaconych kosztów podatkowych. Dotyczą podatników, którzy kwoty wynikające z faktury (lub innego dokumentu), zaliczyli do kosztów podatkowych a nie zostały one opłacone w odpowiednich terminach. Nieuregulowanie kwoty wynikającej z faktury (lub innego dokumentu) powoduje obecnie obowiązek korygowania kosztów podatkowych.

Korekta kosztów uzyskania przychodów

W przypadku nieuregulowania kwoty wynikającej z faktury (lub innego dokumentu) mamy obowiązek dokonać jej w ciągu 30 dni od daty upływu terminu płatności, a w przypadku gdy termin płatności jest dłuższy niż 60 dni – nieuregulowania jej w ciągu 90 dni od dnia wystawienia faktury (lub innego dokumentu). Wprowadzone zmiany mają wpływ na zmniejszenie kosztów w danym miesiącu a co za tym idzie na wysokość zaliczek na podatek dochodowy. Jest to doskonałe narzędzie do „łapania” podatnika i należy spodziewać się wzmożonych kontroli organów podatkowych. Brak wyksięgowania nieopłaconych kosztów będzie się wiązać z koniecznością zapłacenia wyższej zaliczki oraz odsetek od części zaległości. Dodatkowo możemy podlegać karze z ustawy Kodeks karny skarbowy. Konieczne staje się kontrolowanie zaksięgowanych kosztów pod względem ich zapłaty, żeby dokonać zmniejszenia kosztów w miesiącu, w którym upływają wskazane terminy. Jeżeli po wyksięgowaniu kosztu opłacimy całość lub część faktury mamy prawo zwiększenia kosztów uzyskania przychodu w miesiącu zapłaty.

W zakresie podatku od towarów i usług

Zgodnie z nowymi regulacjami podatnik, ma obecnie obowiązek skorygowania całości lub części uprzednio odliczonego podatku naliczonego wynikającego z faktury, jeżeli nie ureguluje całości lub części należności w terminie 150 dni od dnia upływu terminu płatności określonego w umowie lub na fakturze. Obowiązek dokonania korekty ciąży na dłużniku niezależnie od faktu, czy jego wierzyciel skorzystał z ulgi na złe długi, czy też nie. W przypadku stwierdzenia, że podatnik naruszył obowiązek dokonania korekty, naczelnik urzędu skarbowego lub organ kontroli skarbowej ustala dodatkowe zobowiązanie podatkowe w wysokości 30% kwoty podatku wynikającego z nieuregulowanych faktur, który nie został skorygowany zgodnie z przepisami. Wymierzona sankcja nie zostanie nam zwrócona po dokonaniu zapłaty i korekty podatku naliczonego. Należy mieć na uwadze, że sankcje podatkowe są dolegliwością finansową i pogarszają sytuację przedsiębiorcy a niekiedy decydują o bycie gospodarczym. Dodatkowe zobowiązanie nie jest ustalane, jeżeli za ten czyn kwalifikowany jako wykroczenie skarbowe albo przestępstwo skarbowe zostanie wymierzona kara na podstawie ustawy Kodeks karny skarbowy. Należy jednak pamiętać, że mamy prawo do zwiększenia kwoty podatku naliczonego w rozliczeniu za okres, w którym należność uregulowano. W przypadku częściowego uregulowania należności podatek naliczony może zostać zwiększony w odniesieniu do tej części.
Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Jeden komentarz

  1. decoland

    W końcu ludzie zaczną myśleć, a nie tylko robią koszty, żeby nie zapłacić podatków, a płatnościami za faktury w ogóle się nie przejmują. Mam nadzieję, że przyjdzie kiedyś taki czas, że zaksięgować będzie można tylko opłaconą fakturę wtedy wszystko byłoby prostsze.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Księgowość Internetowa i biuro rachunkowe online Księgowość Internetowa i biuro rachunkowe online Księgowość Internetowa i biuro rachunkowe online

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość