Kasa fiskalna – limit zwolnienia 2022 – jak go ustalić?

limit zwolnienia z kasy fiskalnej

Zastanawiasz się jak obliczyć limit zwolnienia z kasy fiskalnej? Przeczytaj artykuł na ten temat.

Przedsiębiorcy, którzy dokonują sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej i rolników ryczałtowych często mogą stanąć przed obowiązkiem zakupu kasy fiskalnej. W dzisiejszej publikacji opiszemy w jaki sposób należy ustalić limit do zwolnienia z rejestrowania sprzedaży na kasie fiskalnej.

Wysokość limitu do zwolnienia z ewidencji na kasie fiskalnej 2022

Większość przedsiębiorców, którzy rozpoczynają sprzedaż na rzecz konsumentów może korzystać ze zwolnienia z ewidencjonowania, o ile nie została przez nich przekroczona kwota sprzedaży w wysokości 20.000 zł. Na ten temat wypowiadają się przepisy Rozporządzenia w sprawie zwolnienia z ewidencjonowania na kasie, w którym zostało zapisane m.in., że zwalnia się z obowiązku ewidencjonowania:

  • przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży nie przekroczyła w poprzednim i bieżącym roku podatkowym kwoty 20.000 zł,
  • jeżeli przedsiębiorca rozpoczyna dopiero prowadzenie sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej i rolników ryczałtowych limit zwolnienia w pierwszym roku takiej sprzedaży należy obliczyć proporcjonalnie do okresu takiej sprzedaży w danym roku podatkowym.
  limit zwolenia kasa fiskalna 2022  
Przykład 1

Jeżeli pani Halina rozpocznie sprzedaż na rzecz osób fizycznych 1 lipca 2022 roku, to w takim przypadku limit zwolnienia z kasy fiskalnej liczy się następująco:
20.000 x (184 dni do końca roku/365 dni roku) = 10.082,19 zł Jeśli pani Halina przekroczy w 2022 roku kwotę sprzedaży na rzecz konsumentów w wysokości 10.082,19 zł, to ma obowiązek zainstalowania kasy fiskalnej.

Limit sprzedaży – w kwotach brutto czy netto?

Na potrzeby liczenia limitu należy sobie odpowiedzieć na pytanie, jak należy rozumieć pojęcie obrotu ze sprzedaży. W ustawie o VAT nie ma definicji obrotu, ale jest mowa o podstawie opodatkowania, w której ma się znaleźć wszystko co stanowi zapłatę za towar czy usługę. W przypadku przedsiębiorcy, który korzysta ze zwolnienia od podatku VAT tak naprawdę kwota netto jest jednocześnie kwotą brutto. Czynny podatnik VAT musi natomiast pamiętać, że w jego przypadku limit będzie liczony od kwot sprzedaży netto.

Limit zwolnienia z kasy fiskalnej – w jaki sposób go ustalić?

Zgodnie z Rozporządzeniem w limicie zwolnienia nie uwzględnia się dokonanej lub przewidywanej sprzedaży z tytułu czynności, o których mowa w poz. 35 i 47 załącznika:

  • Poz. 35 – dostawa nieruchomości.
  • Poz. 47 – dostawa towarów i świadczenie usług, które są zaliczane przez przedsiębiorcę do środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych podlegających amortyzacji, jeżeli czynności te w całości zostały udokumentowane fakturą.

Poza tymi dwiema sytuacjami do limitu 20.000 zł doliczana jest cała sprzedaż towarów i usług dokonywana na rzecz konsumenta i rolnika ryczałtowego. Jeżeli dojdzie do przekroczenia limitu należy pamiętać, że instalacja kasy fiskalnej powinna nastąpić w terminie 2 miesięcy od końca miesiąca, w którym został przekroczony limit.

Przykład 2

Pan Michał w miesiącu kwietniu 2022 roku przekroczył limit sprzedaży na rzecz konsumentów. W tej sytuacji ma obowiązek zainstalowania kasy fiskalnej najpóźniej od 1 lipca 2022 roku.

Jak widać obliczanie limitu zwolnienia z kasy fiskalnej nie jest zbyt skomplikowanego i nie powinno sprawiać przedsiębiorcom problemów. Ustawodawca nie przewidział wielu wyjątków poza tymi opisanymi w artykule. W załączniku do Rozporządzenia opisane zostały natomiast przypadki pozwalające na skorzystanie ze zwolnienia z ewidencjonowania na kasie fiskalnej, m.in chodzi o sprzedaż wysyłkową. Jeżeli przedsiębiorca dokonuje dostawy towarów w systemie wysyłkowym, to w takiej sytuacji:

to przedsiębiorca może korzystać ze zwolnienia z ewidencji na kasie. Wszystkie te warunki muszą być spełnione łącznie.

Najważniejsze pytania

  1. 🔸Ile wynosi limit zwolnienia z kasy fiskalnej w 2022 roku?

    Większość przedsiębiorców, którzy rozpoczynają sprzedaż na rzecz konsumentów może korzystać ze zwolnienia z ewidencjonowania, o ile nie została przez nich przekroczona kwota sprzedaży w wysokości 20.000 zł.

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

Księgowość Internetowa i biuro rachunkowe online Księgowość Internetowa i biuro rachunkowe online Księgowość Internetowa i biuro rachunkowe online

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość