Kiedy można odliczyć VAT z biletu PKP?

jak odliczyć VAT od biletu

Wydatki ponoszone na podróż służbową odbywaną koleją mogą generalnie stanowić koszt uzyskania przychodu. Natomiast w zależności od tego, jak długa jest podróż oraz jakim dokumentem dysponujemy, różnie może się kształtować sytuacja z odliczeniem VAT. Jak zatem odliczyć VAT z biletu PKP?

Bilet PKP – kiedy jest fakturą?

Podróż służbowa – zarówno przedsiębiorcy, jak i zatrudnianych przez niego pracowników – zawsze powinna być dokładnie udokumentowana.

Jeśli podróż odbyła się za pośrednictwem PKP, podstawowym dowodem będzie bilet – elektroniczny bądź tradycyjny. Aby oszczędzić przedsiębiorcom dodatkowych formalności oraz niepotrzebnego mnożenia dokumentów, prawodawca przewidział możliwość odliczenia VAT na podstawie biletu PKP, po spełnieniu określonych warunków.

Przede wszystkim, podróż udokumentowana jednorazowym biletem powinna być nie krótsza, niż 50 km. Liczba kilometrów jest tu uwzględniana na podstawie jednego biletu – odliczenie VAT nie będzie możliwe na podstawie kilku różnych biletów, nawet jeśli ich suma będzie równa lub większa 50 kilometrom.

Dodatkowo bilet musi zawierać przynajmniej:

 • Numer i datę wystawienia
 • Imię i nazwisko lub nazwę podatnika
 • Numer, za pomocą którego wystawca biletu jest zidentyfikowany na potrzeby podatku (NIP)
 • Informacje pozwalające na identyfikację rodzaju usługi
 • Kwotę podatku
 • Kwotę należności ogółem.

Jak odliczyć VAT z biletu PKP, gdy bilet nie jest fakturą?

Jeśli długość podróży służbowej albo elementy biletu nie spełniają wskazanych wcześniej warunków, zasadniczo nie jest możliwe odliczenie VAT na podstawie biletu PKP. Czy jednak oznacza to, że podatnik całkowicie traci prawo do odliczenia?

Niekoniecznie. W takim przypadku przedsiębiorca ma prawo wystąpić do sprzedawcy o wystawienie standardowej faktury, dokumentującej zakup. Faktura nadal powinna zawierać wymagane ustawowo elementy, ważne jest jednak, że długość podróży służbowej na odległość krótszą niż 50 km nie będzie już warunkiem odliczenia VAT.

Gdyby jednak okazało się, że bilet nie spełnia warunków potraktowania go jak faktury, a przedsiębiorca – z różnych powodów – nie ma możliwości uzyskania odrębnej faktury, zasadniczo możliwa jest rezygnacja z odliczenia.

Najważniejsze pytania

 1. 🔸Jak udokumentować podróż służbową pociągiem PKP?

  Podstawowym dowodem jest bilet tradycyjny lub elektroniczny.

 2. 🔸Kiedy można odliczyć VAT na podstawie biletu na pociąg?

  Podróż udokumentowana takim biletem powinna być co najmniej na 50 km lub dłuższa, a bilet musi zawierać przynajmniej numer i datę wystawienia, imię i nazwisko lub nazwę podatnika, numer, za pomocą którego wystawca biletu jest zidentyfikowany na potrzeby podatku (NIP), informacje pozwalające na identyfikację rodzaju usługi, kwotę podatku i kwotę należności ogółem.

 3. 🔸Jak odliczyć VAT z biletu PKP, gdy bilet nie jest fakturą?

  Przedsiębiorca może wystąpić do sprzedawcy o wystawienie standardowej faktury dokumentującej zakup. Powinna ona zawierać wymagane ustawowo elementy, a długość podróży służbowej na odległość krótszą niż 50 km nie będzie już warunkiem odliczenia VAT. Gdyby jednak okazało się, że bilet nie spełnia warunków traktowania go jak faktury, a przedsiębiorca nie ma możliwości uzyskania odrębnej faktury, możliwa jest rezygnacja z odliczenia.

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

2 komentarze

 1. Artur M.

  czy jest taka możliwość, żeby od razu dodać informację jak technicznie zaksięgować fakturę za bilet, szukam takiej informacji i szukam i nie znajduję

  • Ifirma

   W serwisie ifirma.pl taką fakturę księgujemy jako „Wydatki” > „+dodaj wydatek” > „Koszt prowadzenie firmy” – „+faktura”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość