Chat with us, powered by LiveChat

Kiedy można wystawić fakturę zbiorczą?

faktura zbiorcza

Zastanawiasz się czy możesz wystawić fakturę zbiorczą? Sprawdź informacje na ten temat.

Przepisy podatkowe nie zawsze rozstrzygają wprost wszystkie kwestie związane z przeprowadzanymi transakcjami handlowymi. Swoboda zawieranych umów pomiędzy stronami daje nieograniczone możliwości, ale często rodzi pytania i wątpliwości na gruncie rozliczeń podatkowych. W dzisiejszej publikacji odniesiemy się do tematu wystawiania faktur zbiorczych.

Wystawianie faktur

Faktura potwierdza dokonanie transakcji handlowej. Przepisy ustawy o podatku VAT dość szczegółowo odnoszą się m.in. do terminów wystawiania faktur i niezbędnych elementów faktury. W tym zakresie przedsiębiorcy nie powinni mieć już większych wątpliwości. Co do zasady istnieje obowiązek wystawiania faktury na rzecz innego przedsiębiorcy w terminie do 15 dnia miesiąca po miesiącu dostawy towarów lub wykonania usługi. W ustawie wskazanych jest szereg wyjątków, kiedy to faktura może być wystawiona na nieco odmiennych zasadach. Nie będziemy się jednak dzisiaj zajmowali tą tematyką w pełnej szczegółowości, a jedynie poruszymy wątek wystawienia faktury zbiorczej.

Faktura zbiorcza – kiedy można ją wystawić?

Jest wiele takich obszarów, co do których przepisy podatkowe nie odnoszą się wprost. Jednym z nich jest właśnie temat wystawiania faktur zbiorczych. Ustawa o podatku VAT, czy też Rozporządzenie w sprawie wystawiania faktur nie odnoszą się do tego tematu. Nie ma również w przepisach informacji, z której by wynikało, że wystawienie faktury zbiorczej jest zabronione. Z dylematem w sprawie możliwości wystawienia faktury zbiorczej zwrócił się do Dyrektora KIS przedsiębiorca. W interpretacji nr 0112-KDIL1-2.4012.500.2021.2.ST z dnia 8 kwietnia 2022 roku zadał pytanie, czy może wystawić fakturę zbiorczą do przeprowadzonych transakcji w skali 10 dni lub całego miesiąca. W ocenie wnioskodawcy nie ma on możliwości wystawienia faktury zbiorczej, jednak Dyrektor KIS uznał, że takie stanowisko jest nieprawidłowe. Sprawa przedstawiona we wniosku o wydanie indywidualnej interpretacji podatkowej ma charakter dość specyficzny. Chodzi o dostawę towarów w postaci mleka na rzecz pracowników firmy na podstawie talonów otrzymanych od pracodawcy. Wartość transakcji z tych talonów nie przekraczałaby w skali miesiąca 450 zł. Pomimo, że dostawa będzie realizowana na rzecz osób fizycznych, to faktura zbiorcza miałaby być wystawiona na wystawcę talonów. Wnioskodawca w tym przypadku uznał, że każdorazowo powinien wystawić paragon na kasie fiskalnej ewidencjonując sprzedaż na rzecz konsumenta/pracownika. Z takim podejściem nie zgodził się Dyrektor KIS i końcowo uznał, że brak jest przeciwwskazań do wystawienia faktury zbiorczej do takich transakcji w okresie 10 dni lub całego miesiąca, tak jak o to prosi firma – wystawca talonów.

Podsumowanie

Rodzaj transakcji opisanej w przywołanej interpretacji pozostaje bez znaczenia w szerszym spojrzeniu na zagadnienie wystawienia faktury zbiorczej. Można uznać, że organy skarbowe nie stoją na przeszkodzie takim praktykom. Faktura zbiorcza musi zawierać oczywiście wszystkie niezbędne elementy, o których jest mowa w ustawie o podatku VAT i rozliczona we właściwym okresie rozliczeniowym, w którym powstaje obowiązek podatkowy.

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

Odwiedź nasz
kanał na

I sprawdź:

  • podstawy prowadzenia firmy,
  • rady i opinie ekspertów,
  • bieżące terminy podatkowe.

SUBSKRYBUJ

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość