Przedsiębiorcy, którzy zatrudniają w swojej firmie cudzoziemców powinni uzyskać od nich certyfikat rezydencji podatkowej. Jest to dokument niezbędny do prawidłowego rozliczenia dochodu uzyskanego przez obcokrajowca na terenie Polski.
Certyfikat rezydencji – co to takiego?
Zgodnie z ustawą o podatku dochodowym od osób fizycznych (art. 5a pkt 21), certyfikat rezydencji to zaświadczenie, które potwierdza miejsce zamieszkania danego podatnika do celów podatkowych (w kraju rezydencji podatkowej zobowiązany jest on do rozliczenia całości swoich dochodów).
Biuro Rachunkowe – dedykowana księgowaCo ważne, nie ma określonej formy, w jakiej należy sporządzić taki dokument. Certyfikat rezydencji, zgodnie z przepisami ustawy o PIT, powinien jednak zostać wydany i poświadczony przez właściwy organ administracji skarbowej danego państwa.
Ważne!
W Polsce dokumentami, które poświadczają rezydencję podatkową są CFR-1 (właściwy dla osób prawnych) oraz CFR-2 (w przypadku osób fizycznych). Za wydanie takiego zaświadczenia należy uiścić opłatę w wysokości 17 zł.Certyfikat rezydencji – kiedy może być niezbędny dla pracodawcy?
Przedsiębiorca jako płatnik podatku dochodowego zobowiązany jest do właściwego wyliczenia i odprowadzenia zaliczek za swoich pracowników. Jeżeli zatrudnia on w swojej firmie obcokrajowców, wówczas w tym celu powinien on ustalić rezydencję podatkową takich osób. Jeżeli pracownik-cudzoziemiec posiada status rezydenta polskiego, wówczas całość jego dochodów – niezależnie od miejsca ich uzyskania – podlega rozliczeniu w Polsce. Inaczej sytuacja wygląda w przypadku nierezydentów. Sposób opodatkowania ich dochodów będzie bowiem zależał od umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania zawartej między Polską a krajem, w którym posiadają oni miejsce zamieszkania do celów podatkowych.
Program do faktur – Darmowe kontoI tu z pomocą przychodzi certyfikat rezydencji podatkowej pracownika-obcokrajowca, który w wielu sytuacjach zwalnia polskiego płatnika z obowiązku pobierania i odprowadzania do fiskusa podatku (zaliczek na podatek) od dochodów nierezydenta. W związku z powyższym, jeżeli na koniec roku pracodawca nie jest pewien rezydencji podatkowej swojego pracownika na ostatni dzień roku, warto uzyskać od niego certyfikat rezydencji podatkowej.
Ważne!
Certyfikat rezydencji może okazać się pomocny także m.in. przy rozliczaniu pracownika z obywatelstwem polskim oddelegowanego do pracy w innym kraju. Jak również w przypadku obcokrajowca, który świadczy zdalnie usługi na rzecz polskiego przedsiębiorcy.
Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.
Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disqus. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disqus zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disqus. O szczegółach przetwarzania danych przez Disqus dowiesz się ze strony.
Podziel się z innymi: