Blog ifirma.pl

Kiedy wybrać tradycyjne, a kiedy zwinne zarządzanie projektami (agile)?

|
|
3 minut czytania
Projekt to coś więcej niż sam pomysł – sposobem na przełożenie go na wymierne rezultaty są efektywne działania z zakresu zarządzania. Jak zatem zarządzać projektem, aby osiągnąć zamierzony cel? Kiedy warto zdecydować się na rozwiązania tradycyjne, a kiedy wdrożyć metodę zwinnego zarządzania projektami – tzw. “agile”? Na czym polega różnica między tradycyjną metodą zarządzania a metodą agile? Zapraszamy do lektury. 
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Metoda tradycyjnego zarządzania projektami a metoda agile – czym się różnią?

O metodzie tradycyjnego zarządzania projektami 

Tradycyjne zarządzanie projektami (zwane też kaskadowym) zorientowane jest wokół elementów pewności i sekwencyjności. Polega ono na wdrażaniu kolejnych, zaplanowanych odgórnie kroków, w realizacji uprzednio skonkretyzowanego, klarownego celu.

Metoda ta nie dopuszcza żadnych niedopowiedzeń – zaspokajane potrzeby, budżet pozostający do dyspozycji, termin realizacji – wszystko to ująć można w ramy jednoznacznych danych. Właśnie na ich podstawie formułowany jest plan działania, w ramach którego ujmuje się następujące po sobie etapy zarządzania projektem: 

 • analizę, 
 • projektowanie, 
 • implementację, 
 • testowanie, 
 • utrzymanie. 

Kolejne z nich realizowane są dopiero w następstwie domknięcia działań w ramach poprzedniego etapu. To przejrzystość, jasno sformułowane zasady i udokumentowanie ich zastosowań mają prowadzić do osiągnięcia zamierzonych rezultatów.

Tym samym tradycyjne zarządzanie projektami jest modelem bezpiecznym w realizacji, w którym trudno o chaos oraz który nie stawia wobec członków zespołu znacznych wymagań w zakresie ich kompetencji.

Z drugiej strony, jest to model oporny na zmiany, bardzo czaso- i kosztochłonny oraz niezwykle sformalizowany, a co za tym idzie – trudno o znalezienie dla niego zastosowania w branżach, w których zmiana jest integralnym elementem otoczenia biznesu (IT, technologie, moda). Jego przykładami są PRINCE2 i PMI/PMBOK.

Metoda zwinnego zarządzania projektami

Zwinne zarządzanie projektami (tzw. agile) powstało w wyrazie chęci dostosowania metod zarządczych do dynamicznego otoczenia biznesu, w którego istotę wpisana jest niepewność i adaptacja do zachodzących zmian. W tym celu porzucono ideę ustrukturyzowanego procesu zarządzania z jasno zdefiniowanymi i zsekwencjonowanymi elementami na rzecz wytycznych, takich jak: 

 • efektywność, 
 • współpraca, 
 • nastawienie na zmianę. 

Metoda agile odrzuca linearne ujęcie procesu projektowego na rzecz tego multicentrycznego, w którym na ostateczny kształt uzyskanych rozwiązań składa się wielość innych, względnie niezależnych. Tak ujęte małe jednostki projektowe są znacznie bardziej elastyczne, kiedy okoliczności zmuszają do zmian. To ich kształt definiuje też kierunek, w którym się zmierza, a który nie jest ukształtowany w sposób statyczny, jak to miało miejsce w przypadku metody tradycyjnego zarządzania projektami. 

Model zwinnego zarządzania projektami umożliwia więc działanie w czasie rzeczywistym, bez konieczności formalizowania każdego podjętego kroku. Pozwala też zaangażować wokół projektu cały zespół, który pracuje razem, wzajemnie się napędzając w kreowaniu innowacyjnych rozwiązań.

Z drugiej jednak strony taka organizacja pracy wymaga znacznej dyscypliny i koordynacji tak, aby skupić mnogość działań wokół priorytetowych kierunków. To też model niemożliwy w realizacji, kiedy mowa o dużych organizacjach, które siłą rzeczy muszą formalizować ramy swojej działalności. Nie sprawdzi się on również w przypadku projektów z jasno sprecyzowanym celem, o nieznacznej podatności na zmiany. Przykładami zwinnego modelu zarządzania są  AgilePM (DSDM) i Prince2Agile.

Zarządzanie tradycyjne czy metoda agile? – różnice

 

metoda tradycyjna a agile

 

Rozważając, który z omówionych modeli zarządzania projektem jest właściwszy dla danej organizacji, warto pochylić się nad kluczowymi różnicami, jakie można między nimi dostrzec:

 • model zarządzania tradycyjnego zakłada jasno sformułowany, statyczny cel, podczas gdy model agile zorientowany jest raczej wokół mniej precyzyjnej wizji,
 • model zarządzania tradycyjnego dedykowany jest dużym organizacjom, podczas gdy model agile – niewielkim zespołom,
 • model zarządzania tradycyjnego dedykowany jest złożonym projektom, podczas gdy model agile – mniejszym przedsięwzięciom,
 • model zarządzania tradycyjnego, w przeciwieństwie do modelu agile, jest bardzo sformalizowany,
 • model tradycyjny uwzględnia potrzeby klienta na etapach analizy i testowania, podczas gdy model agile bierze je pod uwagę na kolejnych etapach zarządzania projektem, 
 • model zarządzania tradycyjnego może być wdrażany nawet mimo braków kompetencyjnych zespołu, co byłoby niemożliwe w przypadku modelu agile, 
 • model zarządzania tradycyjnego jest oporny na zmiany, w przeciwieństwie do modelu agile, 
 • model zarządzania tradycyjnego jest modelem niskiego ryzyka, podczas gdy model agile, w związku ze swoim niedoprecyzowaniem, ma to ryzyko wpisane w swoją istotę. 

Autor ifirma.pl

Zespół IFIRMA

Kreatywny zespół specjalistów tworzony przez osoby wyróżniające się doświadczeniem oraz wiedzą z różnych obszarów.

Świadomi potrzeb naszych czytelników, skupiamy się na tworzeniu zrozumiałych treści, które będą w stanie przybliżyć im często zawiłe zagadnienia z zakresu rachunkowości, marketingu, ekonomii, księgowości czy zarządzania. Ostateczny dobór bieżącej tematyki uzależniany jest od preferencji docelowych odbiorców, zmian zachodzących w biznesowym środowisku, a także samych doświadczeń i umiejętności specjalistów odpowiadających za proces tworzenia tekstów.

W efekcie zespół ekspertów Ifirma bierze czynny udział w rozwoju różnego rodzaju biznesów, pomagając zarówno ich założycielom, jak i pracownikom efektywniej organizować pracę przy wykorzystaniu jak najbardziej dopasowanych do potrzeb rozwiązań.

Rozumiejąc istotę profesjonalnego podejścia do poruszanych zagadnień, każdy tekst tworzony jest w oparciu o wiarygodne dane. Dodatkowo podejmowana tematyka ujmowana jest w logiczny i przejrzysty sposób, zwiększając tak istotną jasność przekazu, co pozytywnie wpływa na podkreślenie najbardziej użytecznych treści. W efekcie podejmowane przez nasz zespół praktyki w szerszej perspektywie można rozpatrywać jako dążenie do zwiększenia świadomości i wyczucia biznesowego osób aktywnie działających na rynku.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Zleć księgowość
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Najważniejsze pytania

  1. Który model zarządzania projektem wybrać?

   To zależy. Jeżeli działa się w stabilnym środowisku, dysponuje się konkretną wiedzą co do kapitału, kosztów i ryzyk, pracuje się w dużym zespole, nad skomplikowanym projektem - model zarządzania tradycyjnego może być tym właściwym. Jeżeli z kolei funkcjonuje się w niewielkim zespole, w innowacyjnej branży, dla której zmiana jest nieodłącznym elementem rzeczywistości, warto rozważyć model agile.
  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie