Blog ifirma.pl

Kiedy złożyć CIT-10Z?

|
|
4 minut czytania
Zastanawiasz się, w jaki sposób rozlicza się podatek u źródła? W artykule odpowiemy na pytanie kiedy i gdzie złożyć rozliczenie CIT-10Z.
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Pobór podatku u źródła budzi wiele pytań i kontrowersji. Ten podatek obejmuje określoną grupę dochodów osiąganych przez nierezydentów na terenie Polski. Ustawy o podatkach dochodowych dokładnie określają, w jakich przypadkach należy dokonywać poboru podatku w formie zryczałtowanej i dokonywać jego wpłaty do urzędu skarbowego. W artykule odpowiemy na pytanie kiedy należy złożyć deklarację CIT-10Z do urzędu skarbowego.

Jakie dochody obejmuje podatek u źródła?

Zgodnie z przepisami podatkowymi podatek u źródła jest pobierany zarówno w podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT) jak również w podatku dochodowym od osób prawnych (CIT).

Źródłami przychodów w podatku CIT są m.in. (art. 21 ust. 1):

 • świadczenia usług niematerialnych: doradczych, księgowych, badania rynku, usług prawnych, usług reklamowych, zarządzania i kontroli, przetwarzania danych, usług rekrutacji pracowników i pozyskiwania personelu, gwarancji i poręczeń oraz świadczeń o podobnym charakterze,
 • opłaty za świadczone usługi w zakresie działalności widowiskowej, rozrywkowej lub sportowej,
 • niektóre opłaty za wywóz ładunków i pasażerów przyjętych do przewozu w portach polskich przez zagraniczne przedsiębiorstwa morskiej żeglugi handlowej,
 • wypłaty dywidendy i inne dochody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych, które mają siedzibę lub zarząd na terenie Polski,
 • odsetki, prawa autorskie lub prawa pokrewne, znaki towarowe.

Kiedy pobiera się podatek u źródła?

Przedsiębiorcy, którzy dokonują wypłat ze źródeł przychodów, o którym była mowa powyżej, do wysokości 2.000.000 zł na rzecz tego samego podatnika są zobowiązani pobrać zryczałtowany podatek dochodowy w wysokości 20%, 19% lub 10% w zależności od kategorii dochodów. Nie zawsze pobranie podatku u źródła jest konieczne. Przepisy podatkowe pozwalają na odstąpienie od pobrania podatku jeżeli zawarta jest umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania i przedsiębiorca posiada certyfikat rezydencji zagranicznego podmiotu.

Od 1 stycznia 2019 roku oryginał certyfikatu może zostać potwierdzony kopią certyfikatu rezydencji jeżeli kwota wypłacanych na rzecz tego samego podmiotu należności nie przekracza 10 000 zł w roku kalendarzowym, a informacje wynikające z przedłożonej kopii certyfikatu rezydencji nie budzą uzasadnionych wątpliwości co do zgodności ze stanem faktycznym.

Kiedy złożyć CIT-10Z?

Deklaracja o wysokości pobranego przez płatnika zryczałtowanego podatku dochodowego od osób prawnych, od dochodów (przychodów) osiągniętych przez podatników niemających siedziby lub zarządu na terytorium Polski jest to składana do urzędu skarbowego na formularzu CIT-10Z. Jest to deklaracja, którą się składa do o końca pierwszego miesiąca roku następującego po roku podatkowym, w którym powstał obowiązek zapłaty podatku u źródła (art. 26a ustawy o CIT).

Spółki, które opłacają podatek dochodowy od osób prawnych mogą wybrać czy ich rok podatkowy będzie pokrywał się z rokiem kalendarzowym, czy też nie, dlatego w podatku CIT nie zawsze termin na złożenie CIT-10Z będzie upływał 31 stycznia. Jeżeli rok podatkowy spółki będzie się kończył z końcem kwietnia to wówczas spółka będzie miała termin na złożenie CIT-10Z do 31 maja.

Firmy zagraniczne, które nie posiadają siedziby lub zarządu na terytorium Polski deklarację CIT-10Z składają do naczelnika urzędu skarbowego właściwego w sprawach opodatkowania osób zagranicznych. Wykaz takich urzędów skarbowych znajduje się w Rozporządzeniu Ministra Finansów w sprawie właściwości organów podatkowych. CIT-10Z można przekazać do urzędu skarbowego zarówno w formie papierowej jak i elektronicznej.

Dodatkowo należy jeszcze wypełnić deklarację IFT-2R, która jest przekazywana do urzędu skarbowego i kontrahenta zagranicznego, który nie posiada siedziby lub zarządu na terytorium Polski. Po więcej szczegółów odsyłamy do artykułu: Kiedy należy złożyć deklarację IFT-2/2R?

Autor ifirma.pl

Małgorzata Jagusiak

Księgowa, specjalista do spraw rozliczeń podatkowych z wieloletnim doświadczeniem pracy w organach podatkowych. Przez kilka lat prowadziła własne biuro rachunkowe. Praca w sektorze prywatnym pozwoliła na zmianę perspektywy postrzegania obowiązujących przepisów podatkowych. Zdobyte doświadczenia pozwalają na łączenie wiedzy teoretycznej z wieloletnią praktyką w zawodzie.

Chętnie dzieli się posiadaną wiedzą z innymi, stara się ją przekazywać w dostępnej dla każdego formie. Z pasja poświęca się pisaniu artykułów o tematyce podatkowej. Częste zmiany przepisów wymagają otwartej głowy, kreatywności i dużej elastyczności, co jest dodatkowym atutem tej pracy, nie ma miejsca na nudę. Większość jej publikacji dotyczy rozliczeń z zakresu podatku dochodowego i podatku VAT, ale nie unika wyzwań z obszarów o innej tematyce.

Dodatkowo jest wykładowcą i szkoleniowcem z zakresu zagadnień o tematyce podatkowej. Ciągle podnosi swoje kwalifikacje, śledzi na bieżąco zmieniające się przepisy podatkowe, żeby przekazywać zawsze aktualne i sprawdzone informacje.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Zleć księgowość
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Najważniejsze pytania

  1. Kiedy złożyć CIT-10Z?

   Jest to deklaracja, którą się składa do o końca pierwszego miesiąca roku następującego po roku podatkowym, w którym powstał obowiązek zapłaty podatku u źródła (art. 26a ustawy o CIT).
  2. Jakie są wyjątki od terminu złożenia CIT-10Z?

   Spółki, które opłacają podatek dochodowy od osób prawnych mogą wybrać czy ich rok podatkowy będzie pokrywał się z rokiem kalendarzowym, czy też nie, dlatego w podatku CIT nie zawsze termin na złożenie CIT-10Z będzie upływał 31 stycznia.
  Komentarze czytelników
  1. 25 marca 2021 o 10:55
   Ilona

   Witam serdecznie
   Czy zapłacony podatek u źródła 7 stycznia 2021 za transakcje z XII 2020 powinnam uwzględnić i złożyć w zeznaniu CIT10Z za 2020 rok czyli do 31 stycznia 2021 ? Czy dopiero w cit-10z za 2021 roku z racji tego, że podatek odprowadziłam w 2021 roku ?

  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl
  Twój znajomy zakłada firmę Blog banner

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie