Kim jest Graphic Designer?

graphic designer

Grafika komputerowa rozwija się z dnia na dzień coraz bardziej. Jest to dziedzina nieograniczająca się do żadnych zasad. W niej możemy w pełni uwolnić swoją kreatywność i popuścić wodzę fantazji w swoich kreacjach.

Jest to niesamowicie satysfakcjonujący zawód, ale może być również fantastycznym rodzajem hobby. Czym więc dokładnie zajmuje się Graphic designer i za co odpowiada, dowiemy się właśnie w tym artykule.

Kim jest Graphic designer?

Zacznijmy od tego czym zajmuje się grafika komputerowa – jest to inaczej dział informatyki, który zajmuje się wykorzystaniem nowoczesnej techniki komputerowej do kreowania wszelakich obrazów oraz wizualizacji rzeczywistości. W dzisiejszych czasach jest ona niezwykle powszechna, w zasadzie bez niej nie jesteśmy w stanie wyobrazić sobie komunikacji z odbiorcami naszych bóbr i usług. Każda reklama internetowa czy telewizyjna, reklama w gazecie, post w social mediach, billboard czy nawet zdjęcie wymagające przeróbek, wymagają nakładów pracy specjalistów w swojej dziedzinie. Kim jest więc Graphic designer?

Powołując się na powyższe informacje, Graphic designer to osoba odpowiedzialna właśnie za komunikację wizualną naszego contentu. To stanowisko niezwykle kreatywne, odpowiedzialne i wymagające wiedzy nie tylko w zakresie działania na programach graficznych, ale również m.in.:

 • zrozumienia i umiejętności dopasowania się do key visual
 • znajomości księgi znaku
 • znajomości typografii
 • posiadania wiedzy w zakresie brandingu

Dodatkowym atutem w dzisiejszych czasach będzie również znajomość podstaw UX/UI designu, która z pewnością wspomoże pracę grafika, np. we współpracy nad tworzeniem wyglądu strony internetowej. Najważniejszym jest, aby grafik był świadomy tego co tworzy i dla kogo. Praca graphic designera to praca wymagająca niezwykłej wyobraźni, chęci doszkalania się, ciągłego polepszania swoich umiejętności oraz szukania i nabywania nowych inspiracji i pomysłów. Praca ta jest zdecydowanie przyjemnością, kiedy w zupełności oddajemy się swoim pomysłom. Nie należy jednak zapominać o tym, że musimy się trzymać pewnych schematów i wytycznych, tak by nasza praca była spójna z całą identyfikacją wizualną danej marki, produktu lub usługi, dla której tworzymy nasze projekty.

Grafika rastrowa czy wektorowa?

Graphic designer odpowiedzialny jest za tworzenie różnego rodzaju kreacji, które w późniejszym czasie zostaną wykorzystane do wizualizacji naszego contentu. Tworzy on m.in.:

 • infografiki do postów (np. na bloga lub social media)
 • opracowania graficzne dla katalogów i ebooków
 • prezentacje i briefy dla klientów
 • wszelkie materiały reklamowe i promocyjne (billboardy, gazetki, ulotki, reklamy na strony internetowe itp.)
 • logotypy, ikony i rysunki (np. ilustracje digitalowe)
 • materiały do prasy drukowanej

Z tego też powodu działania graficzne różnią się w zależności od potrzeby wizualnej. Grafikę komputerową możemy podzielić na dwa główne rodzaje: grafikę rastrową oraz grafikę wektorową. Różnią się one od siebie znacząco, przez co potrzeba stworzenia danej wizualizacji promocyjnej będzie miała wpływ na dobór odpowiedniego rodzaju grafiki.

Grafika rastrowa

Jest to grafika komputerowa dwuwymiarowa. Podstawę tworzy tutaj tzw. bitmapa, która zbudowana jest z matrycy (siatki) oraz drobnych punktów (pikseli), które są odpowiednio zdefiniowane i posiadają swój indywidualny, niezależny od pozostałych kolor. Główną jej zaletą jest szczegółowość wykonania oraz perfekcyjne odwzorowanie kolorów. W przypadku grafiki rastrowej można swobodnie dopasowywać parametry obrazu (nasycenie, kontrast, jasność itp.). Niestety nie jest ona odpowiednia do skalowania obrazu – znacznie wpływa na jakość całego obrazu.

Grafikę rastrową używa się głównie w przypadku:

 • w branży fotograficznej (ze względu na łatwość w obróbce zdjęć, retuszu)
 • tworzenia stron internetowych (jest odpowiednia do tworzenia grafiki ekranowej np. dla aplikacji)
 • materiałach reklamowych i promocyjnych (np. ulotkach, broszurach, folderach, plakatach itp.) – nie tylko utrzymuje odpowiednią kolorystykę, ale pozwala w rzetelny sposób na wprowadzenie licznych przejść tonalnych i gradacji.

Grafika wektorowa

To metoda przedstawienia obrazu graficznego na podstawie formuły matematycznej, związane z określeniem położenia na powierzchni. Inaczej mówiąc, to nic innego jak użycie figur geometrycznych, odcinków, łuków, okręgów, wielokątów itp. i umiejscowienie ich w układzie współrzędnym. Najważniejszą zaletą grafiki wektorowej jest zdecydowanie skalowalność obrazu – możemy więc bez wahania zmniejszać i zwiększać obraz bez utraty jakości. W dowolnym momencie możemy go również konwertować do formatu rastrowego. Główną wadą grafiki wektorowej jest fakt, że w porównaniu do grafiki rastrowej nie zapewnia tak wysokiej jakości i szczegółowości grafiki.

Grafikę wektorową stosuje się w tworzeniu głównie:

 • logotypów, ikon, itd.
 • infografik
 • czcionek
 • gier komputerowych
 • clipartów
 • banerów reklamowych i elementów promocyjnych
 • schematów oraz rysunków technicznych

Grafika wektorowa jest mniej znana niż rastrowa i używana jest najczęściej przez specjalistów. W zależności od potrzeb i kreacji, jaką chcemy uzyskać, możemy ewentualnie dopasować typ grafiki komputerowej, z jakiej będziemy w danym momencie korzystać. Każda z nich posiada swoje wady i zalety i to właśnie nimi należy się kierować w doborze tej odpowiedniej i najkorzystniejszej do tworzenia naszych materiałów.

Jakie są rodzaje grafików komputerowych?

Skoro wyjaśniliśmy już sobie różnice pomiędzy grafiką wektorową i rastrową, to możemy teraz przejść do głównego tematu naszego artykułu – czyli Graphic designera. Różnice odnajdziemy nie tylko w rodzaju wykonywanych materiałów, ale i w przypadku wyboru grafika, który będzie niezbędny do wizualizacji naszej pracy. Najbardziej popularne typy grafików komputerowych to:

 • Animator/Motion designer
 • Specjalizacja ta wymaga niesamowitej wiedzy jak i jednakowo umiejętności. Grafik ten, nie tylko powinien umieć rysować czy też tworzyć grafiki 3D, ale również wprawiać je w ruch. Wymaga to więc od nich umiejętności posługiwania się wieloma programami graficznymi.

 • Grafik 3D
 • Specjalizacja tego grafika opiera się na tworzeniu modeli, które w późniejszym czasie mogą zostać wykorzystane właśnie przez animatora do stworzenia animacji, gier komputerowych czy symulacji. Tworzy on „tzw” szkielety trójwymiarowych modeli.

 • Ilustrator
 • Jest to pomieszanie tradycji z nowoczesną techniką, z tego względu, że ilustrator nie musi ograniczać się do żadnej z nich. Ilustrator odpowiedzialny jest za tworzenie rysunków (ilustracji) – zarówno na kartce papieru jak i w specjalnym programie do tego przeznaczonym.

 • Brand/logo designer
 • Jest to osoba skupiająca się na identyfikacji wizualnej np. marki. Tworzy on nie tylko logo, ale również jest odpowiedzialny za tworzenie treści i reklam, które będą współgrały ze sobą wizualnie, zarówno pod kątem kolorystycznym jak i charakterystycznym pod względem np. wykorzystywanych przez markę w swoich grafikach elementów.

 • Projektant stron internetowych/Web designer
 • Jest to grafik, który odpowiedzialny jest za stworzenie całej wizualizacji strony internetowej. W tym momencie, za projektowanie prototypów i mockupów odpowiedzialny jest UX designer. Musi więc posiadać on wiedzę w zakresie typografii, ale też zwracać szczególną uwagę na obowiązujące na stronach trendy.

 • DTP
 • Jest to grafik, który w swojej pracy skupia się na dwóch obszarach, czyli druku i typografii. Są to osoby, które w swojej podstawowej wiedzy posiadają znajomość pracy nad tekstem i umiejętności połączenia go z grafiką.

 • Retuszer
 • Ulubieniec fotografów. Bardzo często brany jest pod uwagę głównie we współpracy ze studiami fotograficznymi i nie tylko. Zajmuje się on obróbką wykonanych zdjęć – czyli poprawia i naprawia wszystko tak, by stało się jeszcze bardziej przyjazne dla oka. Często retuszem zajmują się osoby związane z fotografią.

W obecnych czasach grafika komputerowa ulega ciągłej zmianie i modyfikacji. Z początku zaczynaliśmy od określenia grafika komputerowego, w tym momencie zostało to rozbite już na powyższe specjalizacje i nie tylko. Warto więc poświęcić uwagę zawodowi, który pozwala nie tylko uwolnić swoją kreatywność, ale przede wszystkim wykorzystać swój talent i umiejętności.

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość