Kolejna wypłata świadczeń postojowych – wnioski RSP-DK i RSP-CK

Dzięki zmianom wprowadzonym w Tarczy Antykryzysowej 2.0 osoby, które w związku z przestojem w prowadzeniu działalności w następstwie COVID-19 utraciły swoje dochody mogą uzyskać świadczenie postojowe więcej niż jeden raz. Dotyczy to zarówno przedsiębiorców prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą, a także pracowników z którymi została zawarta umowa cywilnoprawna.

Wniosek RSP-DK

Nowelizacja art. 15zr ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych wprowadziła możliwość skorzystania ze świadczenia postojowego maksymalnie 3 razy. Jeśli przedsiębiorca złożył już wniosek RSP-D, zgodnie z komunikatem ZUS, aby zostały wypłacone kolejne świadczenia musi to dodatkowo potwierdzić poprzez wypełnienie nowego wniosku RSP-DK. Jakie dane należy w nim zawrzeć?

I Dane prowadzącego działalność

RSP-DK cz. 1

Wniosek RSP-DK – część pierwsza
 

Czyli podajemy swoje dane firmowe, celem zidentyfikowania wnioskującego. W przypadku składania wniosku elektronicznie przez platformę PUE-ZUS dane płatnika pobiorą się automatycznie.

II Oświadczenie

RSP-DK cz. 2

Wniosek RSP-DK – część druga
 

Tutaj należy jedynie uzupełnić datę i złożyć podpis, który potwierdza, że od momentu złożenia pierwszego wniosku sytuacja finansowa przedsiębiorcy się nie polepszyła. Także sam formularz jest bardzo prosty do wypełnienia. Dokonując wysyłki elektronicznej podpis jest składany za pomocą profilu zaufanego.

Wniosek RSP-CK

Pracownicy, z którymi została zawarta umowa cywilnoprawna i nie doszła ona do skutku lub nastąpiło jej ograniczenie ze względu na panującą pandemię, wniosek o wypłatę świadczenia składają za pośrednictwem swojego pracodawcy. Jeśli za miesiąc marzec taka pomoc została przyznana i zleceniobiorca chce ją otrzymać także w kwietniu i w maju, to na stronie ZUS widnieje informacja, że konieczne jest udokumentowanie tego nowym wnioskiem RSP-CK.

I Dane osoby wykonującej umowę cywilnoprawną

RSP-CK cz.1

Wniosek RSP-CK – część pierwsza
 

W tej części pracownik podaje komplet swoich danych osobowych.

II Dane zlecającego lub zamawiającego wykonanie umowy cywilnoprawnej

RSP-CK cz.2

Wniosek RSP-CK – część druga
 

Tutaj wskazuje dane firmy pracodawcy.

Skomplikowane? Nie jesteś pewien jak wypełnić ten wniosek? Klienci księgowości internetowej mogą liczyć na wsparcie naszych specjalistów w tym zakresie. Zarejestruj się i sprawdź sam.  

III Oświadczenie

RSP-CK cz.3

Wniosek RSP-CK – część trzecia
 

Dokument należy podpisać wraz z podaniem daty, oświadczając, że sytuacja materialna przedstawiona w pierwszym wniosku nie uległa poprawie.

Przestój ekonomiczny a zmniejszenie wymiaru czasu pracy – sprawdź różnice!
▲ wróć na początek

Kolejne świadczenia postojowe – najważniejsze pytania:

🔸 Ile razy można skorzystać ze świadczenia postojowego?

Nowelizacja art. 15zr ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych wprowadziła możliwość skorzystania ze świadczenia postojowego maksymalnie 3 razy.

🔸 Czy jeśli przedsiębiorca składał wniosek RSP-D musi złożyć nowy wniosek o kolejne świadczenia?

Tak, zgodnie z komunikatem ZUS aby otrzymać kolejne świadczenia postojowe należy wypełnić nowy wniosek RSP-DK.

🔸 Kto musi złożyć wniosek RSP-CK aby otrzymać kolejne świadczenie postojowe?

Wniosek RSP-CK przeznaczony jest dla osób z którymi została zawarta umowa cywilnoprawna i nie doszła ona do skutku lub nastąpiło jej ograniczenie ze względu na panującą pandemię. Wniosek o wypłatę świadczenia składają za pośrednictwem swojego pracodawcy jednak wypłenia je sam zleceniobiorca (osoba wykonująca zlecenie).

Popularne posty:

UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disqus. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disqus zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disqus. O szczegółach przetwarzania danych przez Disqus dowiesz się ze strony.
BezpiecznaKsiegowoscPan

Bezpieczna księgowość bez wychodzenia z domu

jesteś w stałym kontakcie telefonicznym i mailowym z dedykowaną księgową

*zapomnij o papierkowej robocie, wystaw faktury i zaksięguj koszty w aplikacji ifi

IFIRMA nowoczesna rzetelna księgowość #zostanwdomu

ZLECAM KSIĘGOWOŚĆ

Szukasz księgowości?
wybierz ifirma.pl

✅ dedykowana księgowa,


✅ program do faktur,


✅ gotowe rozliczenia i zero zmartwień.

ZLECAM KSIĘGOWOŚĆ

Przetestuj nasz program do faktur
bez zobowiązań