Kontrowersje wokół ulgi na start i działalności nierejestrowanej

Nowa interpretacja zasad podlegania ubezpieczeniom społecznym osób korzystających z ulgi na start, zamiast ułatwić życie 30 tys. nowych przedsiębiorców, którzy skorzystali z niej od 30 kwietnia br. – wywołała w ostatnich tygodniach wiele kontrowersji. Pojawiły się pytania czy trzeba płacić składki za kontrahenta korzystającego z ulgi na start lub świadczącego usługi w ramach działalności nierejestrowanej? Sprawdź.

Ulga na start i działalność nierejestrowana w praktyce

Założenia były proste: osoba rozpoczynającą działalność gospodarczą przez pół roku podlega tylko ubezpieczeniu zdrowotnemu. Po zakończeniu 6-miesięcznego okresu lub rezygnacji z tej ulgi przed jego upływem, następuje okres tzw. małego ZUSu. Przedsiębiorca, tak jak poprzednio, opłaca za 24 miesiące składki społeczne w preferencyjnej wysokości oraz składkę zdrowotną.

Biuro Rachunkowe – dedykowana księgowa Kontrowersje wokół ulgi na start i działalności nierejestrowanej

Konstrukcja przepisu, który wprowadził w życie założenia ulgi na start, wywołała prawdziwą burzę gdy przyszło ten przepis stosować. Jak wynika bowiem z art. 8 ust. 6a ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, przedsiębiorca korzystający z ulgi na start nie jest uznawany za osobę prowadzącą pozarolniczą działalność gospodarczą. W konsekwencji z tytułu świadczenia usług na rzecz innych podmiotów, winien podlegać ubezpieczeniom społecznym gdyż umowy te są skonstruowane podobnie do umów zlecenia.

Z taką interpretacją wyszedł w lipcu br. gdański oddział ZUS. Kontrahenci powierzający zlecenia osobie korzystającej z ulgi na start, winni oskładkować te zlecenia. W konsekwencji zamiast płacenia niskiego ryczałtu przez przedsiębiorcę, interpretacja wprowadziła obowiązek zapłaty składek społecznych proporcjonalnie do wysokości faktur wystawianych przez korzystającego z ulgi na start dla jego kontrahentów – przedsiębiorców. Obowiązek naliczenia i odprowadzenia składek spoczywałby na tych kontrahentach.

Księgowość Internetowa – 30 dni za darmo Kontrowersje wokół ulgi na start i działalności nierejestrowanej

Kontrowersje były tak żywe, że głos w sprawie zabrało samo Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii, inicjator i autor tych przepisów. Z drugiej strony ZUS twierdził, że składki odprowadzać trzeba, a ministerstwo – przeciwnie.

Po miesiącu jednak kierownictwo ZUS ugięło się pod naciskiem i wycofało ze stanowiska prezentowanego w tej interpretacji. W komunikacie z 27 sierpnia 2018 r. stwierdzono, że „umowa agencyjna, umowa zlecenia albo umowa o świadczenie usług, do której zgodnie z Kodeksem cywilnym stosuje się przepisy dotyczące zlecenia, może być uznana co do zasady jako wykonywana w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, pod warunkiem że:

 • jej przedmiot jest taki sam jak przedmiot prowadzonej działalności,
 • osiągane przychody są opodatkowane jako przychód z działalności gospodarczej.

W takim przypadku umowy cywilnoprawne zawarte w ramach prowadzonej działalności gospodarczej nie stanowią odrębnego tytułu do ubezpieczeń społecznych.

Program do faktur – Darmowe konto Kontrowersje wokół ulgi na start i działalności nierejestrowanej

Zleceniodawcy nie mają obowiązku odprowadzania składek na ubezpieczenia społeczne za kontrahentów, którzy korzystają z ulgi na start, o ile spełnione są ww. warunki.

Pisemna interpretacja nr 285 z 24 lipca 2018 r., znak: DI/100000/43/822/2018, wydana przez Oddział ZUS w Gdańsku, zawierająca odmienne rozstrzygnięcie, została wydana w sprawie jednostkowej, na podstawie stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskującego i dotyczy wyłącznie przedsiębiorcy, na wniosek którego została wydana.”

Należy podkreślić, iż powyższy komunikat stanowi jedynie opinię kierownictwa ZUS, która nie stanowi oficjalnej interpretacji ZUS i nie chroni przedsiębiorców stosujących się do tej opinii.

Wprowadzony przepis pozostaje w tym samym brzmieniu od 30 kwietnia. Dopóki nie zostanie on zmieniony lub uzupełniony o jednoznacznie brzmiące regulacje, w miejsce uznaniowości organów kierujących się wytycznymi rządu, przedsiębiorcy świadczący usługi korzystający z ulgi na start, oraz zlecający tym przedsiębiorcom usługi, ryzykują iż opinia ZUSu w powyższej sprawie może ulec zmianie na przestrzeni najbliższych 5 lat.

Drugim elementem, o którym ZUS nie wspomina w swoim komunikacie jest ubezpieczenie osób prowadzących działalność nierejestrowaną. ZUS faktycznie uznał, iż decyzja gdańskiego oddziału ZUSu była błędna tylko w połowie – dotyczącej osób prowadzących działalność. W konsekwencji, świadczenie usług na podstawie umowy agencyjnej lub umowy zlecenia albo innej umowy o świadczenie usług, do której zgodnie z Kodeksem cywilnym stosuje się przepisy dotyczące zlecenia, a więc także świadczenia usług w ramach działalności nierejestrowanej, może stanowić samoistny i odrębny tytuł do ubezpieczeń.

Prowadzisz działalność nierejestrowaną? Sprawdź jakie masz obowiązki!

Popularne posty:

UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disquss. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disquss zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disquss. O szczegółach przetwarzania danych przez Disquss dowiesz się ze strony.

Program do faktur

0.00 zł

ZA DARMO DO 10 FAKTUR/MC

Powyżej: 100 zł/rok (Faktura+)

 • Wszystkie rodzaje faktur
 • Szablony dokumentów
 • CRM
 • Magazyn
 • Wsparcie techniczne
 • Zawsze aktualny
 • JPK Faktura (w pakiecie Faktura+)

WYSTAW PIERWSZĄ FAKTURĘ
pełna lista funkcji

Księgowość internetowa

37.50 zł

KSIĘGUJ SAMODZIELNIE, AUTOMATYCZNIE

45 zł/mc lub 37.50 zł/mc przy płatności za 6 miesięcy

 • 30 dni za darmo i bez zobowiązań!

 • Księgowanie – KPiR i Ryczałt
 • Fakturowanie
 • CRM
 • Magazyn
 • Wsparcie księgowe
 • JPK

WYPRÓBUJ ZA DARMO
pełna lista funkcji

Biuro rachunkowe

99.00 zł

PRZYDZIELIMY CI KSIĘGOWĄ

Wybierz pakiet MINI lub MIDI

 • Pełna obsługa księgowa – KPIR i Ryczałt
 • Dedykowana księgowa
 • CRM
 • Magazyn
 • Wsparcie księgowe
 • JPK

ZLEĆ KSIĘGOWOŚĆ
pełny cennik i zakres usługi

Podane kwoty są kwotami netto za jeden miesiąc. Od 19 lat cena księgowości internetowej nie uległa zmianie. Wszystkie nasze usługi spełniają wymagania RODO.

Przetestuj nasz program do faktur
bez zobowiązań