Blog ifirma.pl

Współczynnik amortyzacji – jak go stosować?

|
|
3 minut czytania
Jeśli środki trwałe w twojej firmie są używane bardzo intensywnie bądź zużywają się szybko ze względu na postęp techniczny możesz przyśpieszyć ich amortyzację. Sprawdź, kiedy zastosować współczynnik amortyzacji!
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Jeśli środki trwałe w twojej firmie są używane bardzo intensywnie bądź zużywają się szybko ze względu na postęp techniczny możesz przyśpieszyć ich amortyzację. Sprawdź, w jakich przypadkach możesz zastosować współczynnik amortyzacji.

Współczynnik amortyzacji – na czym to polega?

Zgodnie z przepisami Ustawy o PIT, środki trwałe mogą zużywać się szybciej, niż przewidują to standardowe stawki amortyzacji. Taka sytuacja może mieć miejsce z uwagi na:

  • gorsze lub złe warunki użytkowania,
  • konieczność utrzymania wysokiej sprawności technicznej,
  • utratę wartości przez szybki postęp techniczny.

Wtedy standardowa stawka amortyzacji może nie oddawać rzeczywistego zużycia środka trwałego. Dlatego stosuje się współczynniki amortyzacji – wskaźniki, pozwalające zwiększyć stawkę amortyzacji danego składnika majątku.

Biuro Rachunkowe – dedykowana księgowa

Współczynniki amortyzacji dla wybranych środków trwałych

W zależności od rodzaju środka trwałego, przepisy określają kiedy i jak wysoki współczynnik amortyzacji można zastosować – jak wskazano w poniższej tabeli:

Rodzaj środka trwałego Warunki używania Maksymalny współczynnik Wymogi
Budynki i budowle Używane w warunkach pogorszonych
1,2
Używanie pod ciągłym działaniem wody, pary wodnej, znacznych drgań, nagłych zmian temperatur i innych czynników przyśpieszających zużycie
Używane w warunkach złych
1,4
Używanie pod wpływem niszczących środków chemicznych, a zwłaszcza gdy służą one produkcji, wytwarzaniu lub przechowywaniu żrących środków chemicznych (także środków chemicznych rozproszonych w atmosferze, wodzie lub wydzielających się w postaci oparów, których źródłem są inne obiekty znajdujące się w pobliżu)
Maszyny, urządzenia i środki transportu (z wyłączeniem morskiego taboru pływającego) Używane bardziej intensywnie w stosunku do warunków przeciętnych albo wymagające szczególnej sprawności technicznej
1,4
Używanie w pracy na trzy zmiany, mimo że nie działają ze swej istoty w ruchu ciągłym; w warunkach terenowych, w warunkach leśnych, pod ziemią lub innych wskazujących na bardziej intensywne zużycie
Maszyny i urządzenia zaliczone do grupy 4-6 i 8 KŚT Poddanie szybkiemu postępowi technicznemu
2,0
Zastosowanie układów mikroprocesorowych lub systemów komputerowych, spełniających założone funkcje dzięki wykorzystaniu w nich najnowszych zdobyczy techniki; pozostała aparatura naukowo-badawcza i doświadczalno-produkcyjna
Księgowość Internetowa – 30 dni za darmo

Jak stosować współczynnik amortyzacji?

Przedsiębiorca spełniający warunki umożliwiające zastosowanie współczynnika amortyzacji może, ale nie musi decydować się na tę opcję. Co więcej, współczynnik jest określony jako maksymalny – zatem stawkę amortyzacji można zwiększyć także w mniejszym stopniu, niż wskazują na to przepisy.

Przykład.

Podstawową stawką amortyzacji samochodu osobowego jest 20%. Wykorzystując go bardziej intensywnie zgodnie z Ustawą o PIT, przedsiębiorca może zwiększyć tę stawkę do maksymalnie 28% (20% * 1,4), bądź też w mniejszym stopniu – np. do 24% (20% *1,2). Zabronione jest stosowanie wskaźnika wyższego niż 1,4.

Program do faktur – Darmowe konto

Wartość środka trwałego od razu w kosztach? To możliwe – sprawdź, jak stosować amortyzację jednorazową!

▲ wróć na początek
UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disquss. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disquss zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disquss. O szczegółach przetwarzania danych przez Disquss dowiesz się ze strony.

Autor ifirma.pl

Zespół IFIRMA

Kreatywny zespół specjalistów tworzony przez osoby wyróżniające się doświadczeniem oraz wiedzą z różnych obszarów.

Świadomi potrzeb naszych czytelników, skupiamy się na tworzeniu zrozumiałych treści, które będą w stanie przybliżyć im często zawiłe zagadnienia z zakresu rachunkowości, marketingu, ekonomii, księgowości czy zarządzania. Ostateczny dobór bieżącej tematyki uzależniany jest od preferencji docelowych odbiorców, zmian zachodzących w biznesowym środowisku, a także samych doświadczeń i umiejętności specjalistów odpowiadających za proces tworzenia tekstów.

W efekcie zespół ekspertów Ifirma bierze czynny udział w rozwoju różnego rodzaju biznesów, pomagając zarówno ich założycielom, jak i pracownikom efektywniej organizować pracę przy wykorzystaniu jak najbardziej dopasowanych do potrzeb rozwiązań.

Rozumiejąc istotę profesjonalnego podejścia do poruszanych zagadnień, każdy tekst tworzony jest w oparciu o wiarygodne dane. Dodatkowo podejmowana tematyka ujmowana jest w logiczny i przejrzysty sposób, zwiększając tak istotną jasność przekazu, co pozytywnie wpływa na podkreślenie najbardziej użytecznych treści. W efekcie podejmowane przez nasz zespół praktyki w szerszej perspektywie można rozpatrywać jako dążenie do zwiększenia świadomości i wyczucia biznesowego osób aktywnie działających na rynku.

Potrzebujesz
wystawić fakturę?

Zrób to za darmo z programem IFIRMA!

  • Wszystkie rodzaje faktur
  • Baza kontrahentów
  • Program magazynowy
  • Wsparcie techniczne BOK
Załóż darmowe konto

Najważniejsze pytania

  1. Jak stosować współczynnik amortyzacji?

    Przedsiębiorca spełniający warunki umożliwiające zastosowanie współczynnika amortyzacji może, ale nie musi decydować się na tę opcję. Co więcej, współczynnik jest określony jako maksymalny – zatem stawkę amortyzacji można zwiększyć także w mniejszym stopniu, niż wskazują na to przepisy.
  2. Jak stosować współczynnik amortyzacji samochodu osobowego?

    Podstawową stawką amortyzacji samochodu osobowego jest 20%. Wykorzystując go bardziej intensywnie zgodnie z Ustawą o PIT, przedsiębiorca może zwiększyć tę stawkę do maksymalnie 28%.
Dodaj komentarz

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Mobilnie. Wszędzie

Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

Mobilnie