Polski ład

Kopia certyfikatu rezydencji – co zmienia Polski Ład

kopia certyfikatu rezydencji podatkowej

Korzystasz z usług zagranicznych firm? Sprawdź, co zmienia Polski Ład w zakresie certyfikatów rezydencji.

Pobór podatku u źródła, to kolejny temat, który wzbudza emocje u przedsiębiorców. Obowiązujące przepisy ustawy o podatku dochodowym zwalniają z obowiązku pobierania podatku u źródła, ale pod pewnymi warunkami. Sprawdźmy, jakie zmiany wprowadza Polski Ład w zakresie posiadania kopii certyfikatu rezydencji w kontekście poboru podatku u źródła.

Podatek u źródła a certyfikat rezydencji

Na temat poboru podatku u źródła pisaliśmy już wiele razy. Podejmowana była również polemika na temat formy certyfikatu rezydencji, który pozwala na odejście od naliczania i pobierania podatku u źródła od pewnej kategorii usług świadczonych przez firmy zagraniczne.

Kopia certyfikatu rezydencji – co zmienia Polski Ład?

Organy podatkowe przez wiele lat stały nieugięcie na stanowisku, że przedsiębiorca będzie zwolniony z poboru podatku u źródła pod warunkiem posiadania certyfikatu rezydencji w formie papierowej. Stopniowo stanowisko fiskusa zaczęło się liberalizować, dopuszczono certyfikaty w postaci elektronicznej. W końcu wprowadzono przepis, który zezwala na posiadanie kopii certyfikatu dla określonej kategorii transakcji do kwoty 10.000 zł. Polski Ład wprowadził natomiast przepis, który powinien już definitywnie rozwiać dotychczasowe wątpliwości co do formy certyfikatu:

Postać certyfikatu rezydencji
Do końca 2021 roku
Od 1 stycznia 2022 roku

Miejsce zamieszkania podatnika dla celów podatkowych może zostać potwierdzone kopią certyfikatu rezydencji, jeżeli kwota wypłacanych na jego rzecz należności nie przekracza kwoty 10.000 zł w roku podatkowym, a informacje wynikające z przedłożonej kopii certyfikatu rezydencji nie budzą uzasadnionych wątpliwości co do zgodności ze stanem faktycznym

Miejsce zamieszkania podatnika dla celów podatkowych może zostać potwierdzone kopią certyfikatu rezydencji, jeżeli informacje wynikające z przedłożonej kopii certyfikatu rezydencji nie budzą uzasadnionych wątpliwości co do zgodności ze stanem faktycznym

Podsumowanie

Od 2022 roku nie będzie już ograniczenia, co do kwoty przeprowadzanych transakcji sklasyfikowanych pod pobór podatku u źródła. Po zmianie przedsiębiorca, który będzie posiadał kopię certyfikatu rezydencji firmy zagranicznej, będzie już miał pewność, że nie ma obowiązku pobrania i zapłacenia do urzędu skarbowego podatku u źródła. Jest to na pewno długo oczekiwana zmiana, dla przedsiębiorców, którzy często korzystają z usług takich firm, jak: Google, Facebook, Microsoft, Adobe i wielu innych.

Aktualne certyfikaty rezydencji podatkowej 2021 – przeczytaj.
Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość