Przedsiębiorcy starają się o to, żeby ich produkty wyróżniały się na rynku, tym samym stają się bardziej konkurencyjni i rentowni. Najlepiej się do tego nadaje stosowanie oznaczeń charakterystycznych tylko dla danego przedsiębiorstwa. Sprawdźmy więc, w jaki sposób traktować wydatki na znak towarowy stworzony we własnym zakresie.
Znak towarowy
Pod pojęciem znaku towarowego kryje się każde oznaczenie, które identyfikuje produkty, czy usługi danej firmy. Takie oznaczenie pozwala na odróżnienie towarów czy usług jednego przedsiębiorcy od innego przedsiębiorcy. Przykładowe znaki towarowe:
- nazwa firmy,
- rysunek,
- oznaczenie literowe,
- oznaczenie cyfrowe,
- kształt towaru, opakowania,
- wyrażenie dźwiękowe lub słowne.
Czy wydatki na znak towarowy mogą być w kosztach firmy?
Znaki towarowe wytworzone we własnym zakresie nie mogą być zaliczone do wartości niematerialnych i prawnych i nie mogą być amortyzowane. Nie oznacza to jednak, że wydatki na wytworzenie znaku towarowego nie mogą się znaleźć w kosztach podatkowych firmy. Oczywiście, również w tym przypadku obowiązuje generalna i nadrzędna zasada, w której świetle musi to być wydatek racjonalnie uzasadniony, mieć związek z prowadzoną działalnością gospodarczą i nie może być wymieniony w katalogu kosztów nieuznanych podatkowo. W związku z powyższym koszty typu:
- towary czy usługi niezbędne do wytworzenia znaku,
- przygotowania do rejestracji w Urzędzie Patentowym,
- opłata za rejestrację znaku towarowego,
- opłata dla rzecznika patentowego,
- opłaty za ochronę znaku towarowego,
mogą się znaleźć w kosztach uzyskania przychodów przedsiębiorcy w dacie ich poniesienia, a więc w dniu wystawienia faktury/rachunku.